Přečtěte si

Sommelier Jiří Markuzzi: Německý riesling i moravský ryzlink může být skvělý. V Německu však vítězí tradice

Občas má někdo to štěstí, že se narodí se jménem, které předurčí jeho budoucnost. Třeba tak jako majitel vinného obchodu Vino Markuzzi. Jiří Markuzzi se narodil v Česku, ale jeho předkové pocházeli, jak jeho příjmení napovídá, z Itálie. K vínu přivedl Jiřího jeho otec, který za ním (za vínem a s Jiřím) často jezdil na Moravu. Vzhledem k tomu, že se Jiří už na hotelové škole stal sommelierem, od mládí prozkoumá vinný potenciál různých států. S oblibou mluví nejen o Itálii, ale i o Německu. A právě o německých vínech v porovnání s moravskými (a nejen o tom) jsme se s Jiřím bavili.
Přečtěte si

V Praze se představí německá vína. Ryzlinkem to zdaleka nekončí, ujišťuje znalec

Mikuláš Cylek žil několik let v Německu, kde se nadchl pro tamní vína, která začal pro vlastní potřebu a známým vozit již před patnácti lety do Česka. Dnes se dovozem vín ze třinácti německých vinařských oblastí živí. Bavili jsme se spolu nejen o specifikách německých vín a o aktuálních trendech, ale i o degustační přehlídce vín, kterou chystá 4. listopadu v Praze.
Přečtěte si

Chutě německého konzumenta vín se mění. Může za to národní hrdost, ale i klimatická změna

„Prodeje sektu během pandemie rapidně klesly. Zejména proto, že se lidé nemohli scházet a slavit,“ říká Bärbel Weinert, ředitelka vinařství Prinz von Hessen z německého Johannisbergu ve vyhlášené vinařské oblasti Porýní nedaleko Mohuče. Němci stále častěji objevují růžová vína. Snad je to dáno i klimatickou změnou – zkrátka chtějí pít lehčí vína. Navíc také roste poptávka po bílých vínech s nižším obsahem alkoholu.
Přečtěte si

Šéfka Smart Buying Wine: Jak lze nad kvalitním vínem získat i kvalitní přátelství

S Karin Uhlíkovou, jednatelkou projektu Smart Buying Wine, který je zaměřený na osobní setkávání a propojování lidí nad sklenkou skvělých vín, jsme mluvili hlavně o špičkových vinařstvích z Nového světa, o celosvětových trendech v pití, o krizi, která brzdí dobře rozjetý trh, ale i o jedné jihoafrické značce, kterou si nenechá ujít Barack Obama ani švédský král.
Přečtěte si

U vína funguje osobní kontakt

René Vrátil je zapálený výrobce vína tělem i duší a samozřejmě jeho milovník. V roce 2008 držel v ruce první láhev z Arte Vini – vinařství, které vzniklo jako nápad tří kamarádů, primárně s cílem dodávat víno do gastronomie. Jak vnímá současnou atmosféru na vinařské scéně?
Přečtěte si

Arch+Art Connection / Part III: Vinařství LAHOFER

Právě dnes 1. června se oficiálně otevírá nadčasový architektonický objekt v Dobšicích u Znojma – nové působiště Vinařství LAHOFER, které tímto krokem jen potvrzuje směr prestižních světových vinařství. Ty se totiž čím dál tím víc inspirují přírodou, uměním a víno je pro ně mnohovrstevnatým smyslovým zážitkem.
Přečtěte si

#restartpodnikani Korona nás přiblížila k zákazníkům

Šaldorfské vinařství kamarádů Kamila Piálka a Jardy Jägera, které ve svém sklepě kromě výroby vína pořádá také zážitkové kulinární degustace, během krize podržel zejména prodej tématických vinných bedýnek. Kvůli pandemii sice přišli o značnou část objednávek, ale zato se začali více starat o své zákazníky a pochopili, že to je přesně ta cesta, kterou chtějí dál pokračovat.