Jak je na tom pražská street artová scéna?

O berlínské streetartové scéně už jste si u nás určitě přečetli. Jak si ale v tomto směru stojí Praha?O berlínské streetartové scéně už jste si u nás určitě přečetli. Jak si ale v tomto směru stojí Praha?

Když se řekne umění v pražském veřejném prostoru, napadne mě jako první otočná hlava Franze Kafky od Davida Černého. Instalace, která je rafinovaně ukrytá v samém centru Prahy, ale kterou si i přesto denně přijdou prohlédnout stovky turistů nebo náhodných kolemjdoucích.

street-art-praha-kafka

Potom je tady samozřejmě Pasta Oner, jehož práce rozhodně skryté nejsou. Barevné graffiti, úderná hesla, Mickey Mouseovy rukavice i stylizaci sítotisku můžete vidět na Spartě, Vítězném náměstí nebo na Jižním Městě.

Praha se tedy umění ve veřejném prostoru nebrání a často podporuje známé umělce v realizaci jejich projektů. Čím to tedy je, že v porovnání s Berlínem působí tak „nepopsaně“? Hlavní rozdíl vidím právě v zapojení „neumělců“ a v poskytnutí legálních ploch k tvorbě graffiti. Většina evropských metropolí v tomto ohledu Prahu předhání a díky tomu se potom mohou chlubit jedinečnými velkoplošnými malbami.

V Praze najdeme takových ploch kolem dvaceti. Většina z nich je však v relativně vyloučených lokalitách, což je méně atraktivní jak pro samotné autory, tak pro potenciální návštěvníky. Nelze to ale zobecňovat. Některé plochy plní úlohu streetartu výborně a žijí vlastním kreativním životem. Mám na myslí třeba Lennonovu zeď na Malé Straně, na které se objevují nápisy, texty písní i různé obrázky už od 70. let. I přes to, že byla již několikrát z různých důvodů zabílena, se na ní streetart vždy vrátil a zeď tak dále slouží jako pomník Johnu Lennonovi, prostor pro reakci na politickou situaci i turistická atrakce.

street-art-praha-lennon-wall

Text Tereza Vacková

Nejčtenější v kategorii Society

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Plánujte a sklízejte na Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Výstavy, komentované prohlídky napříč čtyřmi desítkami galerií, muzeí, aukčních síní i v nové galerii pod širým nebem. To je Mezinárodní festival vizuálního umění Prague Art Week 23, který bude v Praze probíhat od 21. do 24.

Aktuálně na německém webu

Planen und ernten Sie auf der Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Ausstellungen, Führungen durch vierzig Galerien, Museen, Auktionshäuser und eine neue Open-Air-Galerie. Das ist das internationale Festival der bildenden Kunst „Prague Art Week 23“, das vom 21. bis 24. September in Prag stattfinden wird. Die Besucher