Jak je na tom pražská street artová scéna?

O berlínské streetartové scéně už jste si u nás určitě přečetli. Jak si ale v tomto směru stojí Praha?O berlínské streetartové scéně už jste si u nás určitě přečetli. Jak si ale v tomto směru stojí Praha?

Když se řekne umění v pražském veřejném prostoru, napadne mě jako první otočná hlava Franze Kafky od Davida Černého. Instalace, která je rafinovaně ukrytá v samém centru Prahy, ale kterou si i přesto denně přijdou prohlédnout stovky turistů nebo náhodných kolemjdoucích.

street-art-praha-kafka

Potom je tady samozřejmě Pasta Oner, jehož práce rozhodně skryté nejsou. Barevné graffiti, úderná hesla, Mickey Mouseovy rukavice i stylizaci sítotisku můžete vidět na Spartě, Vítězném náměstí nebo na Jižním Městě.

Praha se tedy umění ve veřejném prostoru nebrání a často podporuje známé umělce v realizaci jejich projektů. Čím to tedy je, že v porovnání s Berlínem působí tak „nepopsaně“? Hlavní rozdíl vidím právě v zapojení „neumělců“ a v poskytnutí legálních ploch k tvorbě graffiti. Většina evropských metropolí v tomto ohledu Prahu předhání a díky tomu se potom mohou chlubit jedinečnými velkoplošnými malbami.

V Praze najdeme takových ploch kolem dvaceti. Většina z nich je však v relativně vyloučených lokalitách, což je méně atraktivní jak pro samotné autory, tak pro potenciální návštěvníky. Nelze to ale zobecňovat. Některé plochy plní úlohu streetartu výborně a žijí vlastním kreativním životem. Mám na myslí třeba Lennonovu zeď na Malé Straně, na které se objevují nápisy, texty písní i různé obrázky už od 70. let. I přes to, že byla již několikrát z různých důvodů zabílena, se na ní streetart vždy vrátil a zeď tak dále slouží jako pomník Johnu Lennonovi, prostor pro reakci na politickou situaci i turistická atrakce.

street-art-praha-lennon-wall

Text Tereza Vacková

Nejčtenější v kategorii Society

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Z punkové princezny podnikatelkou

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn-Taxis, někdejší punková princezna s natupírovaným účesem a výstředním make-upem, dobývala v 80. letech minulého století titulní stránky nejen německého tisku. Po náhlé smrti manžela Johanna von Thurn-Taxise, s nímž má tři děti,

Společný jmenovatel: Voda 

       ·   15.04.2024
Herečka, pěstitel, léčitelka, veslař a včelař. Co osobnost, to myšlenkový proud a jeden společný jmenovatel: Voda. Ať už jako slza smutku nebo radosti, životabudič, inspirace, nebo médium. Více ve fotosérii Michaely Dzurné Machač.

Aktuálně na německém webu

Von einer Punkprinzessin zur Geschäftsfrau 

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn und Taxis, einstige Punk-Prinzessin, mit toupiertem Haar und grellem Make-up, füllte in den 1980er Jahren die Titelseiten nicht nur der deutschen Presse. Nach dem plötzlichen Tod ihres Mannes Johannes von Thurn und

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač.