Přečtěte si

Michaela Horáčková Hořejší: Až si půjdu pro Oscara…

Do kojotí kůže oblékla Amundsena a do zlata naši zlatou slavici Lucii Bílou. A také Franze a Adinu na obálce N&N. Je autorkou 159 divadelních instalací. A kostýmů do řady seriálů na Netflixu. Točí v Česku, Německu a jinde v Evropě. Michaela Horáčková Hořejší pokračuje ve skvělé tradici českého filmařského a divadelního řemesla – ostatně svůj rozlehlý ateliér má ve vile na Barrandově nedaleko filmových ateliérů.
Archiv Martina Janeckého
Přečtěte si

Martin Janecký: Foukat sklo tři dny je věčnost

Tvoří plastiky, které odporují všedním představám o práci se sklem, a svou techniku zdokonalil tak, že se mu vyrovná jen málokdo. I přes to z Martina Janeckého cítíte respekt k řemeslu i samotnému materiálu, který se podle svých slov snaží zkrotit.
Česká televize
Přečtěte si

České stopy na plátnech Berlinale: Vesnická komedie i příběh na skle

Vzápětí po oznámení, že jeden z největších evropských filmových festivalů proběhne (alespoň z větší části) fyzicky, přišlo z Berlinale hned několik dalších dobrých zpráv. Týkaly se programu 72. ročníku festivalu a za dobré je může považovat každý fanoušek české kinematografie. V soutěžních i nesoutěžních sekcích totiž čeští tvůrci zanechali hned několik stop.
Přečtěte si

Fenomén DEFA: Filmový vhled do témat, o nichž se v NDR mluvilo jen šeptem

Homosexualita, krize bydlení, kriminalita ani další problémy v socialistickém světě oficiálně neexistovaly. Jejich veřejná kritika i pouhá diskuze o nich byla nejen ve východním Německu tabu a systém se všechny problematické společenské otázky snažil zamést pod koberec. I přesto se však řada tvůrců z východoněmeckého filmového studia DEFA (Deutsche Film-Aktiengesenschaft) snažila tato témata ve svých filmech zpracovávat, samozřejmě s rizikem postihů jako je vyloučení z vývozu nebo zákaz projekce v kinech.
Přečtěte si

Jak porozumět Čechům? Projekt Some Like It Czech sází na film a daří se mu!

Už jste se někdy snažili svým zahraničním přátelům přiblížit specifika české nátury, ale neúspěšně? Nebo jste jim pustili svůj oblíbený český film, jehož zlidovělé scény však zůstaly bez odezvy? Vezměte je příště na některou z projekcí Some Like It Czech, nového projektu pro expaty, který specifika naší kultury představuje právě skrze české filmové perly!
Přečtěte si

Horní Franky otevřely zvláštní koncertní sál. Je v podzemí jako bunkr a zdobí jej plastika s motivem exploze

V historické vile hudebního centra Haus Marteau v hornofranckém Lichtenbergu se letos na podzim otevřel podzemní koncertní sál a zkušebna. Nepojme sice ani stovku návštěvníků, svým architektonickým ztvárněním však předčí mnohé výrazně větší sály nejen v Německu. Nejvíc se vymyká paradoxně tím, že je zvenku v podstatě nepostřehnutelný.
Přečtěte si

„Evropské Oscary“ v Berlíně ovládla bosenská Aida

Velké vítezství režisérky Jasmily Žbanićové a jejího historického dramatu Quo vadis, Aida? – tak by se dalo popsat sobotní předávání cen European Film Awards, které proběhlo v Berlíně, avšak z velké části online. Mezi nominované se dostal i snímek Myši patří do nebe českých režisérů Jana Bubeníčka a Denisy Grimmové, ten ale nominaci neproměnil.