Jaké budou letos Vánoce v Německu?

Zatímco v Česku se stále silněji mluví o rozvolňování koronavirových opatření, Německo nahlíží na Vánoce zcela opačně. Omezení i „light“ lockdown zůstávají a mnozí dokonce tvrdí, že dochází ke zpřísnění. Jak tedy budou vánoční svátky letos vypadat?

Na včerejší schůzi vlády bylo rozhodnuto o opatřeních na formální Vánoce 2020. Do nového roku mají Němci vstoupit s následujícími pěti pravidly, napsal Steingart Morning.

1. Milujte svého souseda

V normálních dnech se může setkat doma maximálně 5 lidí celkem ze dvou domácností. Na Štědrý den dává stát milost před spravedlností: pak jsou možná setkání s „nejbližší rodinou nebo přáteli“ až pro maximálně 10 lidí. Do tohoto počtu se nepočítají děti do 14 let.

2. Plánujte své nákupy strategicky.

V maloobchodě musí mít každý zákazník nákupní plochu 10 metrů čtverečních. Pokud je podnik větší než 800 metrů čtverečních, může si jedna osoba pro sebe nárokovat 20 metrů čtverečních.

3. Zábava má stále ještě dovolenou

Restaurace, hotely, rekreační střediska, lyžařské chaty a wellness zůstanou do ledna zavřené.

4. Nakupte si další domácí hry

Školní děti zůstávají doma od 19. prosince; vánoční prázdniny začnou předčasně.

5. Netflix opět poroste

Muzea, kina, koncertní sály a divadla zůstanou až do odvolání zavřená.

Pro lidi v Berlíně však platí jiná pravidla, rozhodl ve čtvrtek berlínský senát. Berlíňané mohou slavit Vánoce jen v kruhu maximálně pěti osob, protože v hlavním městě nebude platit zmíněné uvolnění kontaktů. Rovněž byl nařízen požadavek na rozšíření nošení roušek na ulici. V budoucnu se bude týkat prakticky všech berlínských ulic, kde jsou obchody. Berlín jde vždy vlastní cestou.

Závěr: Naučte se trpět, aniž byste si stěžovali.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Naše zlatá budoucnost

Někdejší novinář a dnes šéf „šéf programu Českých center k předsednictví EU“ Tomáš Sacher si ve svém textu všímá toho, jakým směrem se Evropská unie vydala v poslední dekádě.
Přečtěte si

Martina Barta: Berlín mi pomohl provést životní restart

Z Prahy odešla v 18 letech studovat na Jazzový institut do Berlína, s kufrem, velkým kloboukem a trochou peněz v kapse. Nyní vystupuje s různými hudebními projekty mj. jako sólistka Big Bandu der Deutschen Oper Berlin na mezinárodních hudebních festivalech (Kurt Weill Fest, Choriner Musiksommer, Jazztage Dresden). Pravidelně také vystupovala v duu s uznávaným americkým vibrafonistou Davidem Friedmanem. “Jsem ráda, že jsem zůstala. Berlín je pro mě naprosto inspirativní město,” hodnotí po letech své rozhodnutí.

Nejčtenější v kategorii Society