Jaké budou letos Vánoce v Německu?

Zatímco v Česku se stále silněji mluví o rozvolňování koronavirových opatření, Německo nahlíží na Vánoce zcela opačně. Omezení i „light“ lockdown zůstávají a mnozí dokonce tvrdí, že dochází ke zpřísnění. Jak tedy budou vánoční svátky letos vypadat?

Na včerejší schůzi vlády bylo rozhodnuto o opatřeních na formální Vánoce 2020. Do nového roku mají Němci vstoupit s následujícími pěti pravidly, napsal Steingart Morning.

1. Milujte svého souseda

V normálních dnech se může setkat doma maximálně 5 lidí celkem ze dvou domácností. Na Štědrý den dává stát milost před spravedlností: pak jsou možná setkání s „nejbližší rodinou nebo přáteli“ až pro maximálně 10 lidí. Do tohoto počtu se nepočítají děti do 14 let.

2. Plánujte své nákupy strategicky.

V maloobchodě musí mít každý zákazník nákupní plochu 10 metrů čtverečních. Pokud je podnik větší než 800 metrů čtverečních, může si jedna osoba pro sebe nárokovat 20 metrů čtverečních.

3. Zábava má stále ještě dovolenou

Restaurace, hotely, rekreační střediska, lyžařské chaty a wellness zůstanou do ledna zavřené.

4. Nakupte si další domácí hry

Školní děti zůstávají doma od 19. prosince; vánoční prázdniny začnou předčasně.

5. Netflix opět poroste

Muzea, kina, koncertní sály a divadla zůstanou až do odvolání zavřená.

Pro lidi v Berlíně však platí jiná pravidla, rozhodl ve čtvrtek berlínský senát. Berlíňané mohou slavit Vánoce jen v kruhu maximálně pěti osob, protože v hlavním městě nebude platit zmíněné uvolnění kontaktů. Rovněž byl nařízen požadavek na rozšíření nošení roušek na ulici. V budoucnu se bude týkat prakticky všech berlínských ulic, kde jsou obchody. Berlín jde vždy vlastní cestou.

Závěr: Naučte se trpět, aniž byste si stěžovali.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Bývalý berlínský primátor Michael Müller: Starostové hrají v politice čím dál větší roli

Rozrůstající se města mají stále větší národní a mezinárodní význam. Vyvíjejí se mocné sítě vztahů mezi starosty, a města si tím získávají čím dál větší pozornost. „Neudivuje mě, že jsou starostové vnímáni též na mezinárodní úrovni, když se vůči něčemu vyjadřují kriticky,“ reaguje v rozhovoru pro  N&N Czech-German Bookmag berlínský primátor Michael Müller na připomínku situace, kdy se jeho pražský protějšek Zdeněk Hřib na stránkách světových deníků vymezoval vůči nátlaku čínského režimu. Z komunálních témat Müller kromě jiného zdůrazňuje, že síť cyklostezek nelze rozšiřovat na úkor chodců, či například vysvětluje, proč v Berlíně na rozdíl od Prahy nehoukají sirény. Michael Müller vedl německou metropoli 7 let, mandát mu vypršel krátce před Vánoci 2021.
Wikimedia Dirk Ingo Franke
Přečtěte si

Neues Ufer, Hauptstrasse a  Bowieho byt v prvním patře vlevo

Neues Ufer – bar, kam chodil David Bowie s Iggy Popem. Vždy jsem chtěl zajít, ale až teprve před pěti lety tam byl poprvé. Hauptstrasse 157, Schöneberg. Zas tam sedím a pozoruji starý závěs a mozaiku na zemi, jako bych se propadal ne do 70. let, ale padesátých, ještě před vybudováním Zdi, která odtud nebyla daleko. David Bowie do těchto míst – bydlel jen o pár metrů dál, v Hauptstrasse 155 – přijíždí na konci roku 1976, trochu unaven z velkých metropolí a neustálého cestování, nepatrně se ztratit.

Nejčtenější v kategorii Society