Přečtěte si

Vánoční trhy? Praha skoro všechno zařízla, Berlín žije

Letošní advent začal nedělí 29. listopadu. Zatímco Berlín už má více méně jasno, kde a jak budou probíhat vánoční akce a trhy, Praha moc jasno nemá. Tedy má jasno v tom, že většina akcí bude zrušena a těch pár, co zrušené nebudou, bude nějakým způsobem omezeno. Nikdo v Praze ale ještě ani v polovině listopadu nevěděl, co bude přesně fungovat a jak.
Přečtěte si

Mají se němečtí politici a úřednici vzdát 13. platu ve prospěch těch, které zasáhla krize?

Diskusní pořad Maybrit Illner patří v německé televizi k těm nejsledovanějším. Jaké však bylo ve čtvrtek večer překvapeni, když vědecký novinář Ranga Yogeshwar požádal, aby se politici a úředníci vzdali části svých platů ve prospěch těch, kteří v době krize nejvíce trpí. Tento krok považuje za “emocionální signál” a navrhuje podobné řešení jako v Singapuru, kde se politici, manažeři a vyšší úředníci záměrně vzdali části svých platů ve prospěch ostatních.
Přečtěte si

Jaké budou letos Vánoce v Německu?

Zatímco v Česku se stále silněji mluví o rozvolňování koronavirových opatření, Německo nahlíží na Vánoce zcela opačně. Omezení i „light“ lockdown zůstávají a mnozí dokonce tvrdí, že dochází ke zpřísnění. Jak tedy budou vánoční svátky letos vypadat?
Přečtěte si

Ständige Vertretung: Politikům vstup zakázán

Dalo by se říct, že hospoda Ständige Vertretung je jedna z mnoha v srdci Berlína. Od tohoto pondělí je všechno jinak. Pravda, musí zavřít, jako všechny ostatní gastropodniky, ale v budoucnu už nechce obsluhovat politiky – majitelé Ständige Vertretung udělili vrcholným politikům zákaz vstupu.
Přečtěte si

Tři země v Evropě stojí před korona-infarktem

Německá tisková agentura dnes zveřejnila nejaktuálnější data zemí v Evropě s největším nárůstem onemocnění a úmrtí na koronu. Na špici se nacházejí tři země: Belgie, Velká Británie a Česká republika. 14denní indexy onemocnění a úmrtí se vztahují vždy na počet 100 000 obyvatel.
Přečtěte si

Německé řešení s názvem Lockdown Light

Kancléřka má cíl. Jestli chceme strávit Vánoce doma s rodinou a Silvestr s přáteli, musíme nyní veškeré kontakty omezit. To řešení se jmenuje Lockdown Light. Nová nařízení platí od 2. listopadu až do konce měsíce.
Přečtěte si

Oliver Dunk: Více či méně jasné zprávy od Merkelové a Södera

Pokud nedostaneme pandemii v Německu pod kontrolu, dojde k lockdownu. Zpochybňovat například četnost testů a zákaz ubytování je správné. Je však nejvyšší čas neustále nediskutovat o smyslu a nesmyslu opatření jako je maska, omezení kontaktů a vzdálenost. Je nejvyšší čas dodržovat pravidla. Egoismus je out!
Přečtěte si

Jak dále v Německu?

Včera se konala v Bundeskanzleramt konference, na kterou Angela Merkel pozvala všech 16 ministerprezidentů spolkových zemí. Snahou bylo sjednotit rozdílná protikoronová nařízení, která v každé spolkové zemi platí jinak.
Přečtěte si

I James Bond má strach

Koronavirus se pro filmový průmysl vyvíjí do existenční krize. I uvedení nového filmu Jamese Bonda „No Time to Die“ do kin bylo znovu odloženo. Producenti Michael G. Wilson a Barbara Broccoli vysvětlili tento krok tím, že mají zájem, aby 25. film James Bonda vidělo co nejširší publikum na celém světě. A to současná situace neumožňuje.