Asijští kuchaři vyrábějí své vlastní verze tohoto chutného předjídla, k hlavním ingrediencím však u všech patří vyšlehané vejce ochucené sójovou omáčkou, mirinem, třtinovým cukrem a ozdobené zeleninou. Vše se peče ve vodní lázni v troubě.
Japonská kuchyně je dodnes spojována s klišé jako sushi se sójou. Teppanyaki bylo také chvíli v módě, tempura se drží na jídelních lístkách dodnes. Chcete-li vyzkoušet i jiné varianty, máme pro vás v Berlíně dva speciální tipy, chawanmsuhi inclusive:
1. Do restaurace „Shiori“ v Berlin-Mitte se vejde maximálně deset hostů, proto Shiori Arai může připravit své menu v naprostém klidu a pohodě. A to znamená: „Šéfkuchař dělá, co chce.“ Podává se deset chodů, které stojí 77 eur a všichni hosté musí být na místě v 19:30. Teprve potom šéfkuchař a jeho partner zvládnou sami připravit vše bez dalších zaměstnanců. Že je rezervace nutná snad zmiňovat nemusím.
2. I když šéf Duc Ngo, ročník 1974 (jeho rodiče byli utečenci z Vietnamu) není můj osobní sympát, jeho jídlo a organizační schopnosti obdivuji ve velkém. V Berlíně a Frankfurtu obhospodařuje celkem 11 restaurací, všechny tip top! a zaměstnává přes 100 lidí. Dodnes je pro mne záhadou, jak to vše zvládá. Chcete-li skutečně ochutnat chawanmushi, zajděte do Ryotei 893. Toto lehké před jídlo bude jen overtúr.
Text Danuše Siering