Japonský hit co dobyl Berlín — Chawanmushi

Yuzu, japonský citrón a sójovo-citronová omáčka ponzu, již Berlín dávno dobyli. Teď je na slavnostním pochodu další japonský hit — chawanmushi, lehká vajíčkova omeleta.Yuzu, japonský citrón a sójovo-citronová omáčka ponzu, již Berlín dávno dobyli. Teď je na slavnostním pochodu další japonský hit — chawanmushi, lehká vajíčkova omeleta.

Asijští kuchaři vyrábějí své vlastní verze tohoto chutného předjídla, k hlavním ingrediencím však u všech patří vyšlehané vejce ochucené sójovou omáčkou, mirinem, třtinovým cukrem a ozdobené zeleninou. Vše se peče ve vodní lázni v troubě.

Japonská kuchyně je dodnes spojována s klišé jako sushi se sójou. Teppanyaki bylo také chvíli v módě, tempura se drží na jídelních lístkách dodnes. Chcete-li vyzkoušet i jiné varianty, máme pro vás v Berlíně dva speciální tipy, chawanmsuhi inclusive:

1. Do restaurace „Shiori“ v Berlin-Mitte  se vejde maximálně deset hostů, proto Shiori Arai může připravit své menu v naprostém klidu a pohodě. A to znamená: „Šéfkuchař dělá, co chce.“ Podává se deset chodů, které stojí 77 eur a všichni hosté musí být na místě v 19:30. Teprve potom šéfkuchař a jeho partner zvládnou sami připravit vše bez dalších zaměstnanců. Že je rezervace nutná snad zmiňovat nemusím.

shiori-berlin-restaurace-japonska

www.shioriberlin.com

2. I když šéf  Duc Ngo, ročník 1974 (jeho rodiče byli utečenci z Vietnamu) není můj osobní sympát, jeho jídlo a organizační schopnosti obdivuji ve velkém. V Berlíně a Frankfurtu obhospodařuje celkem 11 restaurací, všechny tip top! a zaměstnává přes 100 lidí.  Dodnes je pro mne záhadou, jak to vše zvládá. Chcete-li skutečně ochutnat chawanmushi, zajděte do Ryotei 893.  Toto lehké před jídlo bude jen overtúr.

893-ryotei-japonska-restaurace-berlin

893-ryotei-japonska-restaurace-berlin-2

www.893ryotei.de

Text Danuše Siering

 

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Gault&Millau Guide 2021: TOP 7 berlínských restaurací

“Nikdy nebyla gastronomická rozmanitost tak pestrá, nikdy nebyla kulinářská úroveň vyšší,” řekl Dr. Christoph Wirtz, šéfredaktor průvodce Gault&Millau Guide 2021. Gastronomická bible každoročně oceňuje ty nejlepší. Do nového Průvodce 2021 vydávaného organizací Restaurantlandschafft se dostalo 1 000 německých restaurací. 500 z nich je oceněno až 19,5 body. Berlín, který byl dříve považován za kulinářskou „poušť“, získal pěkných 21 míst. Zde jsou ty nejlepší z nich.
Přečtěte si

EUREF je berlínské „městečko budoucnosti“. A právě odtud míří restaurace the CORD ke kulinářským hvězdám

Gasometer je již 108 let dominantou Berlína-Schönebergu a zná ho snad každý Berlíňan. Na téměř šestihektarovém pozemku se však nachází také kampus EUREF, městečko budoucnosti, které je skutečnou laboratoří přechodu na obnovitelné zdroje energie a jedinou svého druhu v Evropě…. Ne, to jsem nevěděla ani po 35 letech v Berlíně. Stojím na hlavním náměstí se stoprocentně bezemisními budovami; v jedné z nich byla nedávno otevřena lifestylová restaurace the CORD. Pod vedením Thomase Kammeiera, kultovní osobnosti berlínské gastronomie, se vydala na vítěznou cestu ke hvězdám. Příliš mnoho superlativů najednou? Přesvědčte se sami, nebudete litovat.

Nejčtenější v kategorii Gourmet

Aktuálně na českém webu

Před Ruskem jsme varovali, ale Berlín to nechtěl slyšet

      ·      08.08.2022
Často slýcháme, že jedním z důvodů pro Putinovo rozhodnutí zahájit svou "ruskou válku" byla skutečnost, že Západ ve svém hodnocení Ruska a jeho záměrů zanedbal historické zkušenosti Východu či spíše střední Evropy. Kdyby tomu bylo jinak a Západ

Aktuálně na německém webu

Wir haben gewarnt, aber Berlin hörte nicht zu

      ·      08.08.2022
Warum hat Putin beschlossen, den Krieg gegen die Ukraine vom Zaun zu brechen? In jüngster Zeit vernimmt man häufig die Meinung, einer der Gründe sei gewesen, dass der Westen versagt habe – auch, weil er die Erfahrungen des Ostens oder, besser gesagt: Mitteleuropas mit Russland