Jedeme dál!

Obchod s čistě rostlinnnou zdravou výživou, kosmetikou a ekodrogerií World Vegan své dveře ani přes nepříznivé období nezavřel. Naopak, zejména v této době je potřeba zvýšit péči o své zdraví, myslí si majitel Mirek Jandáček a popisuje, jak celou situaci se svými zaměstnanci zvládá.

Co se u Vás změnilo v důsledku pandemie?
Vylidněné centrum nás přes všechna opatření hodně překvapilo, takže fungujeme především pro odvážlivce, kteří vyráží nakupovat známým i sousedům. Upravili jsme otvírací dobu, takže nyní máme otevřeno od 10 do 19 hodin každý den, včetně sobot, nedělí i svátků. Prodáváme v rouškách a rukavicích. Celá ta situace má ale také jednu velkou výhodu – máme více času se věnovat jednotlivým zákazníkům. Ty ale máme občas kvůli rouškám přes obličej problém poznat (usmívá se majitel).

Zvažoval jste, že obchod úplně zavřete?
Zavřít obchod nás ještě nenapadlo. Stále máme hodně podpory od zákazníků i domu Černá labuť, která je našim zázemím. Věřím, že to snad vše nějak ustojíme.

Jak se změnila skladba návštěvníků a jejich chování?
Zákazníci chodí stále stejní, ale přirozeně se změnilo jejich chování. Nakupují rychleji a ve větším množství, tedy přesně dle regulí, kdy se řídí tím, že nakupovat chodí jeden za celou rodinu, jeden za všechny…

Co Vaši zaměstnanci, jak se k situaci postavili a jak nyní v obchodě fungujete?
Mí zaměstnanci jsou velmi vstřícní a toho si moc vážím. Pracovní dobu jsme všem upravili téměř okamžitě po vyhlášení karantény, tedy od 16. března. Zvládají vše dobře a podporující energie od zákazníků k nám věřím, že proudí i nazpět.

O kolik procent Vám přibližně ubylo zákazníků?
V tomto případě se budou procenta rovnat – ubylo 80% lidí v oblasti Na Poříčí a stejné je to i s našimi zákazníky.

Vnímáte, že se kvůli pandemii začaly prodávat jiné produkty, než předtím?
Nestíháme objednávat koloidní stříbro (zabíjí viry a patogeny), ale nakupují se podstatně více i produkty podporující imunitu, což je naše parketa, takže chlorella, kurkuma, ostropestřec, ale i vitamíny, zázvor, přírodní antibiotika a bylinné čaje jsou v kurzu. Naštěstí pokračuje výroba u našich dodavatelů z celé ČR, takže o tofu, tempeh, ale i Nemléko je stále stejný zájem i přes výrazně menší počet zákazníků.

Zvýšili jste hygienická opatření a jak?
V denním provozu je více času na úklid i osobní hygienu, takže veškerá hygienická opatření probíhají mnohem častěji a výrazněji. To vše je samozřejmě navíc „karantenní klasice“, která vyžaduje roušky, rukavice, desinfekci košíků a další.

Jak dlouho jste schopni v tomto režimu přibližně ještě fungovat tak, aby to pro Vás bylo ekonomicky udržitelné?
Ekonomicky je to neudržitelné už nyní, i přes to, že na rozdíl od restaurací můžeme mít otevřeno. Jsme už teď v zásadním mínusu, takže spoléháme na jasnou a včasnou podporu vlády, bank, majitelů domů.

Co si myslíte, že se pro Váš obchod nadobro změní po krizi?
Doba po omezeních nás asi posune k e-shopu, který jsme stále odkládali paradoxně pro nedostatek času. Více z nás se také začne víc starat o svůj chrám – tělo, takže očekáváme návaly nových kondičních sportovců a všech zájemců o harmonické bytí.

Je možné vůbec najít na této nelehké době něco, co přinesla pozitivního?
S virem přišlo zároveň jaro, na které jsme se všichni dlouho těšili, tak věřím, že pomáhá odlehčit této nelehké době svými slunečními paprsky a probouzející se přírodou. Zároveň věřím, že jsme kreativní a rychlí a že tento celospolečenský otřes může posunout velké procento z nás k osobnímu vývoji a k nalezení nových, přímějších vzorců chování, tedy odložení starých, nefunkčních stereotypů a zafixování nových životaschopných, nám vlastních schémat. To vnímám velice silně, že už se děje a vnější věci nás ve skutečném vývoji jen podporují. Ať jim dáváme kladný nebo záporný náboj…

Zajděte si pro zdravé dobroty a produkty na posílení imunity do obchodu World Vegan, který najdete v domě Černá labuť v pražské ulici Na Poříčí 25! Více na: worldvegan.cz// Fcb: World Vegan// Insta: @worldveganprague

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Berlín – kosmopolitní metropole milionářů i vězněných černých pasažérů

Pohled do statistické ročenky pro Berlín a Braniborsko odhaluje některá zajímavá fakta o životě v německé metropoli. O uvažování i finanční situaci jejích sociálně slabých obyvatel vypovídá dobrovolný pobyt ve vězení mnohých dlužníků, kteří než by uhradili pokutu za jízdu načerno, raději obětují vlastní svobodu. Na druhou stranu má Berlín – nikterak překvapivě – i mnohé až pohádkově bohaté obyvatele, kteří tu nachází veškerý myslitelný servis nejen pro vlastní pohodlný život, ale i pro svá domácí zvířata.
Přečtěte si

Wagner, Bayreuth a zbytek světa: Dokument hledá příčiny fascinace rozporuplným skladatelem

Proč lidé na celém světě milují hudbu Richarda Wagnera, ke kterému se zejména v Německu často přidává přívlastek kontroverzní? Z čeho pramení fascinace napříč hranicemi, politickou orientací i konfesemi? Proč Židé, křesťané a muslimové milují jeho hudbu? Odpověď se snažil najít Axel Brüggemann, německý novinář a dokumentarista, znalec života a díla Richarda Wagnera, jehož devadesátiminutový film promítají vybraná, vesměs artová či menší kina.

Nejčtenější v kategorii Society