Jistota, která vás podrží v krizi: O investičním zlatě s Michalem Drtinou

Sůl nad zlato? Ne, zlato nade vše. Žlutý kov hrál historicky hlavní roli v ekonomikách mnoha národů a investice do něj je již po staletí jistotou. Potvrzuje to i Michal Drtina, ředitel a místopředseda představenstva České mincovny, která je synonymem prestiže a dlouhé tradice výroby investičních zlatých mincí, medailí a prodejcem zlatých cihel neboli slitků. „Peníze budou devalvovat, ale zlato si obecně zachovává svou hodnotu. Například Škoda 120 se tenkrát dala koupit za půl kilogramu zlata. Když se podíváte, za kolik dnes koupíte Octavii, budete zase na půl kilogramu zlata,“ vysvětluje v rozhovoru pro N&N Michal Drtina.

Jak může zlato doplnit investiční portfolio avjak velkém objemu ho zařadit?

Zlato je uchovatel hodnoty, do kterého překlopíte peníze, aby vám nedevalvovaly.  V investičním portfoliu plní úlohu konzervativní a mělo by dosahovat zhruba 10–15 % vašeho majetku.

Jaká specifika má investiční zlato ve srovnání sjinými investicemi?

Zlato má velkou likviditu. Můžete ho v jakémkoliv momentu prodat, je lehce přenositelné a drží si hodnotu. Investiční zlato je navíc osvobozeno DPH, na rozdíl od stříbra a ostatních drahých kovů.

Jaký je rozdíl mezi zlatými slitky ainvestičními mincemi?

Ve slitku máte jen kov s minimální přidanou hodnotou a na trhu ho koupíte za menší cenu než investiční mince. Ty mají oproti slitkům nominální hodnotu. Když budete vyvážet slitek, musíte ho deklarovat. Když vyvážíte investiční minci, vyvážíte peníze a deklarace není třeba.

Proč jsou investiční mince dobrým dárkem?

Vedle investice a originality je mince či medaile i vyjádřením postoje k obdarovanému. Můžete vybrat motiv k narození dítěte, k maturitě, promoci, narozeninám a jiným výročím nebo přizpůsobit výběr zájmům příjemce dárku. Chcete-li dárek zcela jedinečný, doplníme vám medaili osobním věnováním nebo vyrobíme kousek zcela na míru.

V každém případě vaše investice nepozbude na ceně, postupem času se bude dále zhodnocovat a může v budoucnu přispět na některý z cílů oslavence, třeba na první splátku školného či pěknou dovolenou. Nabízíme i spoření do zlata, což je obdoba důchodového připojištění. Je však bez poplatků a za naspořené peníze obdržíte každý půlrok zlatou minci dle vašeho výběru v rámci naspořené částky.

Více o České mincovně najde zde.

Tento a další články najdete v novém vydání magazínu N&N.

Nejčtenější v kategorii Business

Aktuálně na českém webu

Se Zdeňkem Pohlreichem o lahůdkách německé kuchyně

       ·   27.11.2023
Jeho jméno je synonymem pro kvalitní gastronomii. Zdeněk Pohlreich svými televizními pořady změnil český pohled na pohostinství. Umí být nekompromisní, mnoho lidí s ním nemusí souhlasit, ale zůstává svůj. S N&N mluvil o české a německé

Box ve fotografiích

       ·   13.11.2023
Galerie Bene Taschen představuje výstavu Boxing renomovaného amerického fotografa Larryho Finka. Fotografie upoutají pozornost na transatlantický box na přelomu 80. a 90. let a oslavují ikonické momenty boxerských legend, jako jsou Mike Tyson a Jimmy Jacobs.

Aktuálně na německém webu

Alien auf Hluboká

       ·   16.10.2023
Das Thema Tod, Sexualität und Technologie. Und ein Oscar für visuelle Effekte für Alien. Bis zum 19. November findet in Hluboká nad Vltavou die Ausstellung Proměny /Metamorphosen. Der Autor ist der weltberühmte Schweizer, Hans Ruedi