Přečtěte si

Berlín otevřel nové letiště. Odbavuje i čtyři hodiny

Berlín po 16 letech výstavby otevřel během lockdownu své nové letiště známé pod označením BER. První zkušenost cestujících s ním je ovšem bídná. Chystáte-li se z něj letět v době berlínských prázdnin či svátků, na odbavení si v souladu s doporučením Lufthansy vyhraďte raději čtyři hodiny. Budou se vám hodit.
Přečtěte si

Pražský zpravodaj ARD pro Bayerischer Rundfunk: Babiš už tuší, že pro řízení pandemie není ta správná osoba

Na to, proč se u východních sousedů Bavorska, tedy v Česku, doslova lavinovitě šíří koronavirus, odpovídá v komentáři pro německou rozhlasovou stanici Bayerischer Rundfunk korespondent televize ARD. Podle redaktora Petera Langeho česká vláda už nemohla zasáhnout jinak než po roce vyhlásit druhý celostátní lockdown. Činí tak ovšem v době, kdy se důvěra v českou vládu dál propadá a Češi jsou z vlády i z jejích omezení absolutně otrávení.
Přečtěte si

Provozní šéf Bageterie Boulevard: V Německu frčí Sweet Ribs bageta, v Česku jednoznačně vede Bruselská

Rok koronavirové epidemie a lockdownů obrovským způsobem zasáhl nejen hospody, ale i velké řetězce restaurací a rychlého občerstvení. Výjimkou není ani Bageterie Boulevard, která hlavně v turistických destinacích přišla až o 70 procent tržeb. S provozním ředitelem této úspěšné české firmy, která před více než pěti lety expandovala na německý trh, jsme mluvili hlavně o tom, jaký rozdíl byl během epidemie v přístupu tamních a českých úřadů, ale i zákazníků. “Přístup a postup německých úřadů je, řekněme, o něco přátelštější,“ přibližuje v rozhovoru ředitel provozu Bageterií Boulevard Jiří Štěpánek. Jaká jsou další specifika pobočky v Drážďanech a co chystá Bageterie Boulevard do budoucna?
Přečtěte si

Srovnáváme: Koronavirus drtí i velké české a německé banky

Ač o tom v Česku moc neslyšíme, koronavirová krize tvrdě zasahuje i bankovní sektor. České banky ruší pracovní místa, Komerční banka propouští čtvrtinu zaměstnanců. Propouštění a uzavírání poboček se nevyhýbá ani dalším velkým hráčům na bankovním trhu. Jedna z největších německých bank Commerzbank se potýká s obrovským propadem ceny akcií a zbavuje se nerentabilních klientů. A její klienti, kteří jsou nespokojení se zkostnatělou strukturou a nedostatkem inovací, také od Commerzbank houfně odcházejí sami.
Přečtěte si

Srovnáváme: V Česku i Německu kvůli koronaviru krachují známé oděvní značky

Ačkoliv se v médiích nejvíc probírá koronavirová krize v gastronomii a cestovním ruchu, lépe na tom nejsou ani další oblasti včetně módního průmyslu. Znevýhodněné podmínky, opatření a vládní restrikce stáhly dolů německé značky, jako je Adler nebo Esprit, v Česku se jedná třeba o známého výrobce oblečení Blažek nebo Pietro Filipi. Nutno dodat, že mnohé z těchto značek měly problémy už před pandemií. A e-shopy u těchto tradičních výrobců příliš nezabírají.
Přečtěte si

Srovnáváme: V Praze zanikají jednotlivé restaurace. V Berlíně už i celé jejich řetězce

Čeští podnikatelé v gastronomii si celkem oprávněně stěžují na pomalé a nedostatečné kompenzace státu. Ovšem u našich západních sousedů není situace o moc lepší. Alespoň co se týče podniků, které už musely zavřít. Zatímco v Česku zavírají „jen“ jednotlivé restaurace, v Německu krachují celé řetězce. Nejnověji musel kvůli krizi propustit prakticky všechny své zaměstnance steakhouse Maredo.
Přečtěte si

Jistota, která vás podrží v krizi: O investičním zlatě s Michalem Drtinou

Sůl nad zlato? Ne, zlato nade vše. Žlutý kov hrál historicky hlavní roli v ekonomikách mnoha národů a investice do něj je již po staletí jistotou. Potvrzuje to i Michal Drtina, ředitel a místopředseda představenstva České mincovny, která je synonymem prestiže a dlouhé tradice výroby investičních zlatých mincí, medailí a prodejcem zlatých cihel neboli slitků. „Peníze budou devalvovat, ale zlato si obecně zachovává svou hodnotu. Například Škoda 120 se tenkrát dala koupit za půl kilogramu zlata. Když se podíváte, za kolik dnes koupíte Octavii, budete zase na půl kilogramu zlata,“ vysvětluje v rozhovoru pro N&N Michal Drtina.
Přečtěte si

Rozhovor o ekonomice a budoucnosti z Berlína: Upevní koronavirus vztah Německa a Česka?

S  ředitelem Českého centra v Berlíně Tomášem Sacherem a vydavatelkou N&N Danuší Siering jsme na sklonku léta 2020 usedli k čistě organické snídani v Berlíně-Schmargendorfu. Setkali jsme se, abychom si pohovořili o aktuálních, a to nikoli jen covidových tématech a vztazích mezi Českem a Německem. Jak Tomáš, tak Danuše žijí se svými rodinami v Berlíně, ale Praha je jim pracovně i soukromě velmi blízká.
Přečtěte si

Srovnáváme: V Česku i Německu se zvýší minimální mzda či přídavky na děti. Kdo to zaplatí?

Málokdy asi lidé očekávali Nový rok s takovou nadějí jako ten s letopočtem 2021. Měl by přinést hlavně návrat z koronakrize do běžného každodenního života. Jenže přinese zřejmě i hlubší krizi finanční. Vlády v Německu i Česku se ji proto snaží kompenzovat vyššími příjmy pro své obyvatele. Obě země v roce 2021 zvyšují minimální mzdu či přídavky na děti. Česko snižuje zaměstnancům daně a pracující v Německu nebudou muset platit takzvaný solidární příspěvek na fond, který původně sloužil ke sjednocení Německa. Všechny tyto “slevy” mají ovšem svá “ale”.