Pražení kávy není jednoduchá záležitost. Jde o proces, který si vyžaduje pozornost, nadšení, trpělivost a dávku osobního stylu, který může být pro zrna zkázou nebo výhrou. Nicméně, jak pro koho, vždyť co člověk, to jiný názor a jiné preference. Někdo si pochutná na kyselejší kávě, jiný na čokoládových tónech nebo na ovocném charakteru. Posledních několik let se s malými rodinnými podnikatelskými projekty zaměřenými na produkty kulinárního charakteru doslova roztrhnul pytel. Řeč je o minipivovarech, vinařstvích, farmách a také právě o pražírnách kávy. Jde o projekty, které většinou vznikly z vášně pro danou komoditu a kde radost z pochvaly od zákazníka přebíjí touhu po velkém byznysu. Zejména nyní se právě takovým firmám víc než kdy jindy hodí, abychom je podpořili.
Možná máte svůj mlýnek na kávu, svoji moka konvičku, kávovar nebo džezvu, ve kterých si rituálně vaříte svoji denní dávku kofeinu. Senzoriku kávy ovlivňuje jak původ kávových zrn a metoda jejich zpracování, tak samozřejmě práce v pražírně. Stupeň pražení a výsledný chuťový profil si následně vyžadují také metodu přípravy, kterou pražírna na obalu kávových zrn většinou doporučí. Poslední dobou se kromě moka konvičky a french pressu dostává do popředí například také aeropress, chemex nebo V60.
Malými pražírnami kávy je protkaná celá Česká republika. V Šumperku najdeme pražírnu Pikola, která původně vznikla pro potřeby stejnojmenné kavárny, v Ostravě se nachází splněný sen jedné mladé rodiny v podobě Father’s coffee roastery, v Brně vznikla srdcovka Fiftybeans nebo rebelský projekt Rebel Bean, Litoměřice jsou provoněné kávou z pražírny Zoban a v Jílovém u Prahy se nachází The naughty dog – malá pražírna výběrové kávy, kterou si společně otevřeli Petra Davies Veselá a Gwilym Davies. Gwilym je mistr světa v přípravě kávy, mezinárodní porotce a také certifikovaný trenér kávové asociace. Petra napsala Velkou knihu o kávě, zasedala v porotě na mistrovství světa a školí baristy i domácí kávové nadšence. V pražírně se soustředí na kávová zrna z Afriky, hlavně z Etiopie, a také na kávy ze střední Ameriky, takže si od nich pochutnáte jak na kávě s ovocnými, tak sladkými nebo oříškovo-čokoládovými tóny.
Některé malé pražírničky nemají ani e-shopy. Ty jsou pak závislé skutečně jen na naší návštěvě. Naštěstí se zdá, že se z karanténního online prostoru začínáme znovu dostávat do společenského života v realitě, takže vyražme na kávu do lokální pražírny! Já se chystám do jihlavské kavárny s pražírnou Koruna a na espresso do telčské rodinné pražírny RoPraKAFE. A kam zamíříte vy?