Kde všude po světě se nachází zbytky Berlínské zdi? Ve Fatimě, Vatikánu i v Bangkoku.

Zatímco lidé v Berlíně se po otevření hranic v roce 1989 chtěli zdi co nejrychleji zbavit a její segmenty likvidovali nebo ničili, ve světě byl o zbytky zdi o to větší zájem. Tato trofej je viděna jako historické memento, jako vítězství svobody a kapitalismu, jako umělecký předmět pokrytý barevnými graffiti.

V novém vydání knihy Berlínská zeď ve světě (Berlin Story Verlag) popisuje autorka Anna Kaminsky svoji anabázi při hledání zbytků zdi. Autorka navštívila více než 170 míst po celém světě, nechala si posílat zprávy a fotografie a žádala o vysvětlení, jak se tam zbytky zdi dostaly. Slovem a obrazem je v knize představeno více než 280 kompletních segmentů zdi a více než 40 větších jednotlivých částí.

Berlínská zeď byla postavena během pěti dnů v srpnu 1961 v délce 42 km. Materiál byl vylitý beton o výšce 3,60 m, tloušťce stěny 12 cm, šířce segmentu 1,20 m a hmotnosti 2,75 tuny. Náklady na jeden segment činily tehdy 831 marek NDR. V Berlíně se nacházelo celkem 45 000 segmentů zdi, z toho 29 000 ve vnitřní části města.

Byl to komplikovaný úkol zjistit, kde se zbytky zdi dnes nacházejí, protože mnoho kusů, zbytků a artefaktů se již dávno dostalo do světa. Soukromí sponzoři a politické instituce, univerzity, think tanky a umělci si již dávno uvědomili symbolickou hodnotu zdi jako svědectví o svobodě a překonané diktatuře, a s velkým logistickým úsilím umístili své nálezy zdi na nespočet míst jako jsou soukromé památky, politické památníky a nadčasové umělecké sbírky.

Obrovské segmenty Berlínské zdi se dnes nacházejí na nejnavštěvovanějším portugalském poutním místě Fatima, ve Vatikánských zahradách, před univerzitou v Honolulu i na Náměstí obětí v albánské Tiraně. V Sydney stojí kus zdi před Goetheho institutem, v Bangkoku před německým velvyslanectvím, v Izraeli patří kus zdi ke sbírce dada, v Kapském Městě připomíná zeď spolu s Mandelovým odkazem boj proti nespravedlnosti a útlaku. Další kusy zdi najdeme ve Španělsku a Polsku, v Anglii a Francii, v Jižní Koreji a Japonsku, v Bolívii a Mexiku, Bulharsku, Rumunsku i na Ukrajině. Česká republika v knize uvedena není.

Zdá se, že kousky zdi se do Česka nedostaly, za to jsou lokalizované až na Marsu. Když mise Pathfinder v roce 1997 zkoumala Rudou planetu pomocí sondy a posílala na Zemi snímky, byl 85 centimetrový balvan pokřtěn jako vzpomínka na pád Berlínské zdi Broken Wall.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Berlín otevřel nové letiště. Odbavuje i čtyři hodiny

Berlín po 16 letech výstavby otevřel během lockdownu své nové letiště známé pod označením BER. První zkušenost cestujících s ním je ovšem bídná. Chystáte-li se z něj letět v době berlínských prázdnin či svátků, na odbavení si v souladu s doporučením Lufthansy vyhraďte raději čtyři hodiny. Budou se vám hodit.
Wikimedia Dirk Ingo Franke
Přečtěte si

Neues Ufer, Hauptstrasse a  Bowieho byt v prvním patře vlevo

Neues Ufer – bar, kam chodil David Bowie s Iggy Popem. Vždy jsem chtěl zajít, ale až teprve před pěti lety tam byl poprvé. Hauptstrasse 157, Schöneberg. Zas tam sedím a pozoruji starý závěs a mozaiku na zemi, jako bych se propadal ne do 70. let, ale padesátých, ještě před vybudováním Zdi, která odtud nebyla daleko. David Bowie do těchto míst – bydlel jen o pár metrů dál, v Hauptstrasse 155 – přijíždí na konci roku 1976, trochu unaven z velkých metropolí a neustálého cestování, nepatrně se ztratit.
Přečtěte si

25 let partnerství Prahy a Berlína

Praha a Berlín oslavili 25 let partnerství podpisem smlouvy o založení Nadace Komenského zahrady/Stiftung Comenius-Garden. Této události, která se konala na Českém Velvyslanectví ve Wilhelmstrasse za účasti velvyslance Tomáše Kafky, se média příliš nevěnovala, přesto má hluboký význam pro obě země.

Nejčtenější v kategorii Society