Kdy jste byli naposledy s přáteli na Staromáku nebo Václaváku vypít kafe?

Já už velmi dávno… ty masy turistů přece každého Pražáka spíš odpudí než přilákají.Já už velmi dávno… ty masy turistů přece každého Pražáka spíš odpudí než přilákají.

A tak můžu jen vítat nový přistup vídeňského vedení města jako příklad i pro další evropské metropole, včetně Prahy. S novou strategií cestovního ruchu se město Vídeň vzdává předchozích cílů — Jak zvyšit počet přenocování pro turisty? Do popředí se dostává zásadní otázka: Co může cestovní ruch udělat pro Vídeňáky? Zaměřit se na vlastní obyvatelstvo! Téma, které si tak moc přeji i pro Prahu!

„Zlatý standard v cestovním ruchu již není měřítkem našeho úspěchu“, vysvětlil ředitel vídeňského cestovního ruchu Norbert Kettner. Za prvních sedm měsíců roku 2019 se tržby v hotelovém odvětví ve Vídni totiž zvýšily o 20 procent, ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku. „Nejde nám o to, jak se zabývat otázkou, co může město Vídeň udělat pro cestovní ruch, ale o obrácení otázky, co může cestovní ruch udělat pro obyvatelstvo,“ řekl primátor Vídně Michael Ludwig.

Nový koncept zahrnuje silnější koordinaci návštěvníků v centru města, aby zůstal volný prostor i pro domáci obyvatelstvo. Také distribuce hostů do decentralizovaných městských částí je součástí nového programu. Ne letadlo, autobus či auto, ale vlak by se měl do budoucna stát mnohem atraktivnějším dopravním prostředkem pro turisty, uvedli na Cestovní konferenci ve Vídni městští činitelé. Jako signál nové orientace nebude Vídeň v březnu 2020 poprvé v historii zastoupena na ITB v Berlíně, největším turistickém veletrhu na světě!

Jaké úpravy a nařízení pro turisty navrhujete v Praze vy?

Text Danuše Siering

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Štěpán Altrichter: Češi lépe improvizují, Němci organizují

Scenárista a režisér Štěpán Altrichter (1981) žije od svých dvanácti let střídavě v Česku a v Německu. Debutoval absurdní tragikomedií z krušnohorských lesů Schmitke (2014), natočenou v česko-německé koprodukci. Snímek byl nominován na devět Českých lvů, z nichž dva získal, a na tři Ceny české filmové kritiky. Tři nominace na Českého lva získal i jeho následující film Národní třída, černohumorné drama podle knihy Jaroslava Rudiše, s Hynkem Čermákem v hlavní roli. V rozhovoru pro N&N magazín popisuje, v čem se liší přístup k filmu a filmování v Česku a Německu, a svěřuje se, co prožíval, když ho umístili do dívčí třídy německé školy i přesto, že vůbec neuměl německy.
Přečtěte si

Na Halloween se Berlín představil zájemcům v ponurém světle

Blíží se 31. říjen a Berlíňané se opět připravují na Halloween. Letos je ale všechno trochu jinak, čarodějnice, upíři a duchové nemohou slavit tak bouřlivě a přecházet z domu do domu jako v předchozích letech. I tento Halloween se však v Berlíně budou konat akce odkazující na tento původně keltský lidový svátek. Průmysl cestovního ruchu má pro tuto příležitost připravené vyprávění o masovém vrahovi, ale i prohlídku někdejších popravišť a dějišť honů na čarodějnice.

Nejčtenější v kategorii Society