Komentátor Tagesspieglu: Soustředit Německou ekonomiku na Čínu? Státy V4 mají větší potenciál. Včetně rostoucího Česka

Na jaké zahraniční trhy by se Německo mělo soustředit, aby ekonomicky uspělo v časech koronakrize? Na tuto otázku v komentáři pro list Der Tagesspiegel odpovídá novinář Christoph von Marschall. „Všichni mluví o Číně, ovšem čtyři země EU na východě hrají mnohem důležitější roli při zajišťování toho, aby německá ekonomika koronavirovou krizí prošla stabilně,“ píše komentátor. Zaujala ho také zvyšující se kupní síla Čechů, kteří v tomto parametru předstihli Španěly. A samozřejmě i „česko-německá automobilová dodavatelská spolupráce“.

Takzvaná Visegrádská čtyřka (V4), do níž patří Polsko, Česká republika, Maďarsko a Slovensko, má podle Christopha von Marschalla vyšší podíl na německém zahraničním obchodu než celá Čína a také hraje větší roli při stabilizaci německé ekonomiky.

Větší než Čína

Německý export směrem do Číny a dovoz z Číny činí dohromady až 212 miliard eur, což podle Marschalla odpovídá 9,5 % z celkového německého zahraničního obchodu. Výměna zboží se zmíněnými čtyřmi zeměmi EU je ale o třetinu větší, činí tedy 286 miliard eur a 12,8 %.

Geografická blízkost a vzájemná závislost dodavatelských řetězců na vnitřním trhu EU mají silnější účinek než velikost čínského trhu. Komentátor přitom připomíná i srovnání počtu obyvatel, tedy 1,45 miliardy Číňanů
s 65 miliony občanů ve čtyřech zemích „vé čtyřky“.

Zelené investice do Polska

Polsko ve statistikách obchodu s Německem rok od roku stoupá od bodu obratu v roce 1989 a zvláště po vstupu do EU v roce 2004. Předstihlo i větší země, jako jsou Rusko, Itálie a Velká Británie, a samotné bylo na pátém místě po Číně, Nizozemsku, USA a Francii. „Polsko je stabilizátorem německé ekonomiky v koronavirové krizi,“ uvedl dokonce Lars Gutheil, vedoucí Německé obchodní komory ve Varšavě.

Polsko má podle Marschalla velký potenciál pro německé partnery v energetickém přechodu od závislosti na uhlí, digitalizaci, elektronické mobilitě a ve zdravotnictví. Značné investice do fotovoltaiky a větrné energie na moři jsou v této zemi docela jisté. Polsko navíc považuje uchovávání energie za klíč do budoucnosti.

Česko před Španělskem

O rostoucím významu České republiky pro německou ekonomiku se německá veřejnost zmiňuje jen zřídka, připomíná Christoph von Marschall. Přestože má země jen deset milionů obyvatel, zaujímá v německém zahraničním obchodu desáté místo s 83 miliardami eur v dovozu a vývozu.

Překvapivé je také další číslo. Z hlediska kupní síly Češi nyní předstihli Španěly a dosáhli 93 % průměru EU. Český průmysl je také silně závislý na automobilové výrobě a na spolupráci s Německem. V přepočtu na obyvatele je Česká republika druhým největším výrobcem automobilů na světě a také největším dodavatelem dílů pro německý automobilový průmysl. Česko uskutečňuje 30 % svého zahraničního obchodu s Německem a automobilový průmysl z toho tvoří celou pětinu.

Klesající Češi

Česká republika podle von Marschalla (a nejen podle něj) nyní velmi trpí koronavirem. Kvůli polovičaté politice, která v létě 2020 kolísala mezi lockdownem ze zdravotních důvodů a otevřením z ekonomických důvodů, občané brzy přestali tyto požadavky dodržovat. Výsledkem bylo, že země nebyla schopna vyrovnat ekonomický pokles související s koronavirem v květnu, červnu a červenci.

Výměna zboží s Německem poklesla ve srovnání s předchozím rokem o deset procent. Maďarsko je s deseti miliony obyvatel v německých statistikách zahraničního obchodu (s 52 miliardami eur v dovozu a vývozu) také před výrazně většími zeměmi, jako je Rusko (146 milionů obyvatel a 45 miliard eur). A poměrně malé Slovensko se svými 5,5 miliony obyvatel
a 28 miliardami eur v dovozu a vývozu je v obchodním žebříčku třeba před Indií.

Nejčtenější v kategorii Business

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,