Kontroverzní německý vědec vyrobil vakcínu proti covidu už v dubnu 2020. Oficiální vývoj české vakcíny je marnost

General practitioner vaccinating old patient in clinic with copy space. Doctor giving injection to senior woman at hospital. Nurse holding syringe before make Covid-19 or coronavirus vaccine.
Profesor Winfried Stöcker, kterého dosud i velká německá média spíše ignorovala, je hvězdou reportáže na TV Spiegel. Už loni v dubnu vyrobil vakcínu proti koronaviru, naočkoval jí své spolupracovníky a sousedy. Teď má kvůli tomu jít k soudu a vakcínu, která zřejmě funguje, nesmí vyrábět. Složení vakcíny dal na svoje stránky k užití zdarma. To Češi se snaží vakcínu vyrobit legálně a s podporou státu. Nějak se to ale nedaří, tak se na to aspoň vyčlenily další peníze.

Profesor Winfried Stöcker, hlavní hrdina březnové reportáže TV Spigel, vystudoval medicínu a do roku 1991 řídil laboratoř pro autoimunitní diagnostiku na Lékařské univerzitě v Lübecku. V roce 1987 založil laboratorní diagnostickou společnost Euroimmun, která je nyní aktivní po celém světě a v Německu udává krok hlavně v oblasti laboratorní medicíny.

V roce 1999 se Winfried Stöcker stal profesorem na lékařské univerzitě Tongji v čínském Wu-chanu a od roku 2011 je čestným profesorem na univerzitě v Lübecku. Je majitelem řady patentů v oblasti laboratorní medicíny a v roce 2017 se stal dolarovým miliardářem, když prodal Euroimmun americké společnosti Perkin Elmer za 1,3 miliardy dolarů. Od té doby se i nadále věnuje výzkumu ve své soukromé laboratoři.

Levná a účinná

Zde se mu již na jaře roku 2020 podařilo objevit očkovací vakcínu proti onemocnění covid-19, kterou vyzkoušel na sobě a zjistil, že má velmi silné imunizační účinky. Vytváří prý v těle 97 % protilátek. Kromě toho je jeho vakcína levnější než ty, co se do Německa a do Česka nyní dováží, a mnohem lépe se s ní zachází. Je ve formě prášku, stačí ji uchovávat v ledničce a může se rychle vyrobit a dodat.

Značnou výhodou také je, že si oproti tzv. mRNA vakcíně tělo nemusí vytvářet vlastní protilátky. Profesor Stöcker naočkoval svou vakcínou asi 100 lidí včetně své rodiny, zaměstnanců a přátel, kteří měli o vakcínu zájem. V reportáži TV Spiegel se ptají jeho mladé zaměstnankyně, proč se nechala očkovat. „Protože mu věřím,“ zazněla jednoduchá odpověď. 

Dám to aspoň na internet

Stöcker podal žádost o schválení vakcíny příslušnému Paul-Ehrlich-Institutu. Ten namísto písemné odpovědi na Stöckera podal žalobu s tím, že vyrábí a očkuje vakcínu bez povolení, čímž ohrožuje zdraví lidí. Do jaké míry v této kauze hrají roli Stöckerovy politické názory, kdy na veřejnosti již léta varuje před „islamizací Německa“, TV Spiegel nechce nijak rozvádět. Jisté ale je, že jeho vakcína by mohla v dnešní době pomoci. Neutralizační testy v současné době nejznámějších německých virologů Christiana Drostena a Hendrika Streecka, kterým na jaře 2020 Stöcker poslal svou vakcínu k posouzení, přinesly pozitivní výsledky.

Když už profesor Stöcker nemůže vakcínu sám vyrábět, vypracoval plán B. Zařídil, aby si výrobci mohli alespoň obstarat jednotlivé složky vakcíny. Recept na antigen totiž zveřejnil na své webové stránce v naději, že k němu budou mít výrobci přístup a budou jej moci sami vyrábět. Nežádá za to žádné peníze.

Marný český vývoj

V Česku o žádném podobném svérázném vědci, který by vyvíjel vakcínu v podstatě na koleni a svépomocí, nevíme. Za to víme, jak dopadl vývoj české vakcíny. Ten si vzala loni v květnu na starosti profesorka Věra Adámková, kardioložka, která sedí ve sněmovně za Hnutí ANO.

Vývoj vakcíny, který spadal pod české ministerstvo zdravotnictví, skončil koncem roku. Vědci k žádnému závěru nedospěli, ale oněch 4,3 milionu korun bylo podle ministra zdravotnictví Jana Blatného investováno na dobrou věc. „Jsem nesmírně rád, že v České republice existuje tým odborníků, který je schopen v extrémně krátké době udělat tolik práce na něčem, co jsme si ještě před krátkou dobou možná ani neuměli představit,“ řekl podle Seznam Zpráv před nastoupenými vědci Blatný, když oznamoval konec vývoje české vakcíny.

Zapomněl dodat, že tu práci na „něčem“ si nedokážeme představit ani teď. Výzkum má ale podle Seznam Zpráv pokračovat i letos, kdy už do Česka proudí řada prověřených vakcín. Vláda na něj schválila dodatečných 250 milionů. Jejich utrácení by čeští vědci mohli začít třeba výletem do Německa za Winfriedem Stöckerem.

Nejčtenější v kategorii Business

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,