Kontroverzní německý vědec vyrobil vakcínu proti covidu už v dubnu 2020. Oficiální vývoj české vakcíny je marnost

General practitioner vaccinating old patient in clinic with copy space. Doctor giving injection to senior woman at hospital. Nurse holding syringe before make Covid-19 or coronavirus vaccine.
Profesor Winfried Stöcker, kterého dosud i velká německá média spíše ignorovala, je hvězdou reportáže na TV Spiegel. Už loni v dubnu vyrobil vakcínu proti koronaviru, naočkoval jí své spolupracovníky a sousedy. Teď má kvůli tomu jít k soudu a vakcínu, která zřejmě funguje, nesmí vyrábět. Složení vakcíny dal na svoje stránky k užití zdarma. To Češi se snaží vakcínu vyrobit legálně a s podporou státu. Nějak se to ale nedaří, tak se na to aspoň vyčlenily další peníze.

Profesor Winfried Stöcker, hlavní hrdina březnové reportáže TV Spigel, vystudoval medicínu a do roku 1991 řídil laboratoř pro autoimunitní diagnostiku na Lékařské univerzitě v Lübecku. V roce 1987 založil laboratorní diagnostickou společnost Euroimmun, která je nyní aktivní po celém světě a v Německu udává krok hlavně v oblasti laboratorní medicíny.

V roce 1999 se Winfried Stöcker stal profesorem na lékařské univerzitě Tongji v čínském Wu-chanu a od roku 2011 je čestným profesorem na univerzitě v Lübecku. Je majitelem řady patentů v oblasti laboratorní medicíny a v roce 2017 se stal dolarovým miliardářem, když prodal Euroimmun americké společnosti Perkin Elmer za 1,3 miliardy dolarů. Od té doby se i nadále věnuje výzkumu ve své soukromé laboratoři.

Levná a účinná

Zde se mu již na jaře roku 2020 podařilo objevit očkovací vakcínu proti onemocnění covid-19, kterou vyzkoušel na sobě a zjistil, že má velmi silné imunizační účinky. Vytváří prý v těle 97 % protilátek. Kromě toho je jeho vakcína levnější než ty, co se do Německa a do Česka nyní dováží, a mnohem lépe se s ní zachází. Je ve formě prášku, stačí ji uchovávat v ledničce a může se rychle vyrobit a dodat.

Značnou výhodou také je, že si oproti tzv. mRNA vakcíně tělo nemusí vytvářet vlastní protilátky. Profesor Stöcker naočkoval svou vakcínou asi 100 lidí včetně své rodiny, zaměstnanců a přátel, kteří měli o vakcínu zájem. V reportáži TV Spiegel se ptají jeho mladé zaměstnankyně, proč se nechala očkovat. „Protože mu věřím,“ zazněla jednoduchá odpověď. 

Dám to aspoň na internet

Stöcker podal žádost o schválení vakcíny příslušnému Paul-Ehrlich-Institutu. Ten namísto písemné odpovědi na Stöckera podal žalobu s tím, že vyrábí a očkuje vakcínu bez povolení, čímž ohrožuje zdraví lidí. Do jaké míry v této kauze hrají roli Stöckerovy politické názory, kdy na veřejnosti již léta varuje před „islamizací Německa“, TV Spiegel nechce nijak rozvádět. Jisté ale je, že jeho vakcína by mohla v dnešní době pomoci. Neutralizační testy v současné době nejznámějších německých virologů Christiana Drostena a Hendrika Streecka, kterým na jaře 2020 Stöcker poslal svou vakcínu k posouzení, přinesly pozitivní výsledky.

Když už profesor Stöcker nemůže vakcínu sám vyrábět, vypracoval plán B. Zařídil, aby si výrobci mohli alespoň obstarat jednotlivé složky vakcíny. Recept na antigen totiž zveřejnil na své webové stránce v naději, že k němu budou mít výrobci přístup a budou jej moci sami vyrábět. Nežádá za to žádné peníze.

Marný český vývoj

V Česku o žádném podobném svérázném vědci, který by vyvíjel vakcínu v podstatě na koleni a svépomocí, nevíme. Za to víme, jak dopadl vývoj české vakcíny. Ten si vzala loni v květnu na starosti profesorka Věra Adámková, kardioložka, která sedí ve sněmovně za Hnutí ANO.

Vývoj vakcíny, který spadal pod české ministerstvo zdravotnictví, skončil koncem roku. Vědci k žádnému závěru nedospěli, ale oněch 4,3 milionu korun bylo podle ministra zdravotnictví Jana Blatného investováno na dobrou věc. „Jsem nesmírně rád, že v České republice existuje tým odborníků, který je schopen v extrémně krátké době udělat tolik práce na něčem, co jsme si ještě před krátkou dobou možná ani neuměli představit,“ řekl podle Seznam Zpráv před nastoupenými vědci Blatný, když oznamoval konec vývoje české vakcíny.

Zapomněl dodat, že tu práci na „něčem“ si nedokážeme představit ani teď. Výzkum má ale podle Seznam Zpráv pokračovat i letos, kdy už do Česka proudí řada prověřených vakcín. Vláda na něj schválila dodatečných 250 milionů. Jejich utrácení by čeští vědci mohli začít třeba výletem do Německa za Winfriedem Stöckerem.

Nejčtenější v kategorii Business

Aktuálně na českém webu

Vandals Marka Schovánka v Praze

       ·   22.09.2024
Pochází z Prahy. Dětství strávil v kanadském exilu, což zásadně formovalo jeho citlivost vzhledem k identitě a kulturnímu rozhraní. Dnes Mark Schovánek žije a tvoří střídavě v Berlíně a v Praze. 

Netušené zážitky na festivalu FALL v DOXu

       ·   17.09.2024
Alberto Manguel, Max Porter, bratři Quayové Bianca Bellová, Ali Kazma, Dimitri Verhulst či Josef Bolf jsou jen některé z osobností, které budou v příštích dnech moci potkat návštěvníci pražského Centra pro současné umění DOX.

České tóny Dvořákovy Prahy 

       ·   10.09.2024
„To byl nářez!“, prohlásil na konci koncertu pán sedící vedle mě. Stejné nadšení sdílel zaplněný sál pražského Rudolfina, ve kterém bouřlivý standing ovation nebral konce. Letošní Dvořákova Praha nemohla začít lépe.

Aktuálně na německém webu

Vandals von Marek Schovánek in Prag

       ·   22.09.2024
Marek Schovánek wurde in Prag geboren und verbrachte seine Kindheit mit seinen Eltern im kanadischen Exil, was seine Sensibilität für Fragen der Identität, des Exils und der kulturellen Schnittstellen grundlegend prägte. Heute lebt und arbeitet

Unerahnte Erlebnisse auf dem Fall-Festival in DOX

       ·   17.09.2024
Alberto Manguel, Max Porter, Gebrüder Quay, Bianca Bellová, Ali Kazma, Dimitri Verhulst oder Josef Bolf sind nur einige von vielen Persönlichkeiten, denen man in der kommenden Tagen im Zentrum für die Gegenwartskunst DOX in Prag

Festhalten und Erden 

       ·   02.09.2024
„Das Seil ist ein Anker“, behauptet die deutsche, in Barcelona lebende Trapeze-Künstlerin Vivian Friedrich. Zum Schluss des Prager Akrobatik-Zirkuses Letní Letná führte sie das Stück Kristall Bohème auf. Darin thematisiert sie ihre böhmischen Wurzeln.