Mimořádné Ceny Neuron pro rytíře v bílých pláštích

Na den české státnosti 28. září obdrží dvě světové osobnosti české vědy Mimořádné Ceny Neuron. Právě k hrdinům v bílých pláštích se jako k blanickým rytířům nyní upírá největší naděje na vysvobození z temna koronaviru. Věda a výzkum v současné chvíli ovlivňují naše životy více než kdy jindy.

Přiznejme si, že letošní rok je plný nečekaných zvratů, překvapivých rozhodnutí, bezradnosti, naštvanosti, rezignovanosti a možná i slz v očích. Vybízí naše životy bilancovat a podívat se na ně v nových souvislostech. Rok 2020 je zkrátka pro společnost výzvou, v rámci které je pravděpodobně největší nadějí věda a výzkum. Dokáží nás vědci a jejich laboratoře dostat z divného koronavirového prokletí, které – zdá se – dosud neutichá?

I z toho důvodu předá Nadační fond Neuron Mimořádné Ceny Neuron dvěma excelentním českým vědcům, kteří se zasloužili o celosvětový vědecký přínos v boji proti virovým pandemiím a bakteriálním nákazám. Jména laureátů budou odtajněna při slavnostní ceremonii, která se uskuteční v Den české státnosti 28. září 2020 v nově zrekonstruované Státní opeře v Praze a její součástí bude divadelní hra Dejvického divadla Elegance molekuly, která popisuje jeden z největších příběhů české vědy.

Hra mapuje životní cestu slavného českého chemika – profesora Antonína Holého. Ten díky mezioborové spolupráci a podpoře osvícených byznysmenů objevil antivirotika, která dodnes zachraňují miliony pacientů s AIDS nebo hepatitidou typu B. V současnosti na jeho práci navazují laboratoře po celém světě v rámci boje proti nemoci COVID-19.

Vědců si nesmírně vážíme a víme, že jejich úsilí právě teď ovlivňuje naše životy více než kdy jindy. Letošním předáváním Mimořádných Cen Neuron jim proto chceme hlavně poděkovat a ukázat, jak je důležité propojovat svět vědy a byznysu a výsledky popularizovat široké veřejnosti,“ říká Monika Vondráková, zakladatelka Nadačního fondu Neuron, jehož hlavním posláním je zvyšovat prestiž vědců v České republice. Fond je financován výhradně ze soukromých příspěvků mecenášů – osobností soukromého sektoru, které považují podporu vědy za důležitý aspekt pro prosperitu celé naší společnosti.

Cílem letošního mimořádného ročníku je upozornit na významnou roli českých vědců na poli světové vědy, na důležitost dlouhodobé podpory vědy a jejího propojování napříč zeměmi a obory. Celý večer bude vysílat v přímém přenosu Česká televize na kanále ČT2.

Nejčtenější v kategorii Business

Aktuálně na českém webu

Se Zdeňkem Pohlreichem o lahůdkách německé kuchyně

       ·   27.11.2023
Jeho jméno je synonymem pro kvalitní gastronomii. Zdeněk Pohlreich svými televizními pořady změnil český pohled na pohostinství. Umí být nekompromisní, mnoho lidí s ním nemusí souhlasit, ale zůstává svůj. S N&N mluvil o české a německé

Box ve fotografiích

       ·   13.11.2023
Galerie Bene Taschen představuje výstavu Boxing renomovaného amerického fotografa Larryho Finka. Fotografie upoutají pozornost na transatlantický box na přelomu 80. a 90. let a oslavují ikonické momenty boxerských legend, jako jsou Mike Tyson a Jimmy Jacobs.

Aktuálně na německém webu

Alien auf Hluboká

       ·   16.10.2023
Das Thema Tod, Sexualität und Technologie. Und ein Oscar für visuelle Effekte für Alien. Bis zum 19. November findet in Hluboká nad Vltavou die Ausstellung Proměny /Metamorphosen. Der Autor ist der weltberühmte Schweizer, Hans Ruedi