Monday News Berlin: (Ne)živá kultura, berlínské pivo a Julius Fučík

Připravili jsme pro vás několik událostí, které nás v posledních dnech zaujaly a které si stihnete přečíst u ranní kávy.

V MNOHÉM MÁME POCIT RESTARTU, NE VŠAK V KULTUŘE

Proto ještě stále běží streamy a onliny. Nejlepší přehled a výběr divadel, oper, festivalů a koncertů najdou Berlíňané a všichni další zájemci zde

ZAJÍT ALE KONEČNĚ NA VERNISÁŽ JE JAKO POHLAZENÍ PO DUŠI

Obzvlášť když jednou z umělkyň je jedinečná Eliška Bartek, původem z Jičína, nyní s adresou Berlín a Tessin. Nová galerie v Suarezstrasse Hilleckes-Probst, je klein, aber fein. O ní ještě určitě uslyšíme… Nejen proto, že se odvážila otevřít v době pandemie. 

CO MÁ SPOLEČNĚ SCHALKE 04 A NEJVĚTŠÍ KORONA SKANDÁL TĚCHTO DNŮ?

Clemens Tönnies je nejen předsedou představenstva Schalke 04, ale také majitelem mnoha fabrik na zpracování masa. S obratem sedm miliard euro je největším dodavatelem masa do Lidl, Rewe, Aldi a spol. Přes 1 000 jeho zaměstnanců bylo nyní nakaženo koronavirem z důvodu nedodržování hygienických předpisů. Výsledek? Podnik je zavřený, 6 500 zaměstnanců plus jejich rodinní příslušníci v karanténě, v okresu Gütersloh musely zavřít školy, školky, jedná se o kompletním lockdown regionu.

KDYŽ SE ŘEKNE PIVO, …

Ne každý hned myslí na Berlín. Přitom byl kolem roku 1900 Berlín největším výrobcem piva v Evropě! Dnes je zde aktivních 17 pivovarů a Berlíňané na pivo nedají dopustit. Zatímco se prodej piva v posledních čtyřech měsících v celém Německu snížil o 6,2 procenta, v regionu Berlín/Brandenburg spotřeba piva ve stejném období stoupla o 2,6 procenta.

CO VŠECHNO ČLOVĚK NEOBJEVÍ NA PROCHÁZCE

Například šestimetrový pomník věnovaný spisovateli Juliovi Fučíkovi v parku Pankow, který zde stojí již 50 let. Poslední slova na jeho motáku z nedaleké věznice v létě 1943 jsou aktuální dodnes: “LIDÉ, měl jsem vás rád. BDĚTE”.

Julius Fučík, foto: Zuzana Richter.

Nejčtenější v kategorii Society

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Plánujte a sklízejte na Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Výstavy, komentované prohlídky napříč čtyřmi desítkami galerií, muzeí, aukčních síní i v nové galerii pod širým nebem. To je Mezinárodní festival vizuálního umění Prague Art Week 23, který bude v Praze probíhat od 21. do 24.

Aktuálně na německém webu

Planen und ernten Sie auf der Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Ausstellungen, Führungen durch vierzig Galerien, Museen, Auktionshäuser und eine neue Open-Air-Galerie. Das ist das internationale Festival der bildenden Kunst „Prague Art Week 23“, das vom 21. bis 24. September in Prag stattfinden wird. Die Besucher