Monday News Berlin: (Ne)živá kultura, berlínské pivo a Julius Fučík

Připravili jsme pro vás několik událostí, které nás v posledních dnech zaujaly a které si stihnete přečíst u ranní kávy.

V MNOHÉM MÁME POCIT RESTARTU, NE VŠAK V KULTUŘE

Proto ještě stále běží streamy a onliny. Nejlepší přehled a výběr divadel, oper, festivalů a koncertů najdou Berlíňané a všichni další zájemci zde

ZAJÍT ALE KONEČNĚ NA VERNISÁŽ JE JAKO POHLAZENÍ PO DUŠI

Obzvlášť když jednou z umělkyň je jedinečná Eliška Bartek, původem z Jičína, nyní s adresou Berlín a Tessin. Nová galerie v Suarezstrasse Hilleckes-Probst, je klein, aber fein. O ní ještě určitě uslyšíme… Nejen proto, že se odvážila otevřít v době pandemie. 

CO MÁ SPOLEČNĚ SCHALKE 04 A NEJVĚTŠÍ KORONA SKANDÁL TĚCHTO DNŮ?

Clemens Tönnies je nejen předsedou představenstva Schalke 04, ale také majitelem mnoha fabrik na zpracování masa. S obratem sedm miliard euro je největším dodavatelem masa do Lidl, Rewe, Aldi a spol. Přes 1 000 jeho zaměstnanců bylo nyní nakaženo koronavirem z důvodu nedodržování hygienických předpisů. Výsledek? Podnik je zavřený, 6 500 zaměstnanců plus jejich rodinní příslušníci v karanténě, v okresu Gütersloh musely zavřít školy, školky, jedná se o kompletním lockdown regionu.

KDYŽ SE ŘEKNE PIVO, …

Ne každý hned myslí na Berlín. Přitom byl kolem roku 1900 Berlín největším výrobcem piva v Evropě! Dnes je zde aktivních 17 pivovarů a Berlíňané na pivo nedají dopustit. Zatímco se prodej piva v posledních čtyřech měsících v celém Německu snížil o 6,2 procenta, v regionu Berlín/Brandenburg spotřeba piva ve stejném období stoupla o 2,6 procenta.

CO VŠECHNO ČLOVĚK NEOBJEVÍ NA PROCHÁZCE

Například šestimetrový pomník věnovaný spisovateli Juliovi Fučíkovi v parku Pankow, který zde stojí již 50 let. Poslední slova na jeho motáku z nedaleké věznice v létě 1943 jsou aktuální dodnes: “LIDÉ, měl jsem vás rád. BDĚTE”.

Julius Fučík, foto: Zuzana Richter.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Štěpán Altrichter: Češi lépe improvizují, Němci organizují

Scenárista a režisér Štěpán Altrichter (1981) žije od svých dvanácti let střídavě v Česku a v Německu. Debutoval absurdní tragikomedií z krušnohorských lesů Schmitke (2014), natočenou v česko-německé koprodukci. Snímek byl nominován na devět Českých lvů, z nichž dva získal, a na tři Ceny české filmové kritiky. Tři nominace na Českého lva získal i jeho následující film Národní třída, černohumorné drama podle knihy Jaroslava Rudiše, s Hynkem Čermákem v hlavní roli. V rozhovoru pro N&N magazín popisuje, v čem se liší přístup k filmu a filmování v Česku a Německu, a svěřuje se, co prožíval, když ho umístili do dívčí třídy německé školy i přesto, že vůbec neuměl německy.
Přečtěte si

Martin Krafl: Máme skvělou šanci stát se čestným hostem Frankfurtského knižního veletrhu

Po dvouleté přestávce opět otevřel své brány Frankfurtský knižní veletrh. Kvůli pandemii koronaviru se veletrh v roce 2021 konal ve velmi omezeném rozsahu, český stánek na něm ale nechyběl a vzal na sebe podobu knihovny česko-německých titulů. Martin Krafl, koordinátor knižních veletrhů v České republice, v rozhovoru pro N&N magazín znovu podtrhl význam této jedinečné události. A přináší naději, že by Česká republika mohla být čestným hostem nejvýznamnějšího světového knižního veletrhu v letech 2025/2026.

Nejčtenější v kategorii Society