Monday News Berlin: (Ne)živá kultura, berlínské pivo a Julius Fučík

Připravili jsme pro vás několik událostí, které nás v posledních dnech zaujaly a které si stihnete přečíst u ranní kávy.

V MNOHÉM MÁME POCIT RESTARTU, NE VŠAK V KULTUŘE

Proto ještě stále běží streamy a onliny. Nejlepší přehled a výběr divadel, oper, festivalů a koncertů najdou Berlíňané a všichni další zájemci zde

ZAJÍT ALE KONEČNĚ NA VERNISÁŽ JE JAKO POHLAZENÍ PO DUŠI

Obzvlášť když jednou z umělkyň je jedinečná Eliška Bartek, původem z Jičína, nyní s adresou Berlín a Tessin. Nová galerie v Suarezstrasse Hilleckes-Probst, je klein, aber fein. O ní ještě určitě uslyšíme… Nejen proto, že se odvážila otevřít v době pandemie. 

CO MÁ SPOLEČNĚ SCHALKE 04 A NEJVĚTŠÍ KORONA SKANDÁL TĚCHTO DNŮ?

Clemens Tönnies je nejen předsedou představenstva Schalke 04, ale také majitelem mnoha fabrik na zpracování masa. S obratem sedm miliard euro je největším dodavatelem masa do Lidl, Rewe, Aldi a spol. Přes 1 000 jeho zaměstnanců bylo nyní nakaženo koronavirem z důvodu nedodržování hygienických předpisů. Výsledek? Podnik je zavřený, 6 500 zaměstnanců plus jejich rodinní příslušníci v karanténě, v okresu Gütersloh musely zavřít školy, školky, jedná se o kompletním lockdown regionu.

KDYŽ SE ŘEKNE PIVO, …

Ne každý hned myslí na Berlín. Přitom byl kolem roku 1900 Berlín největším výrobcem piva v Evropě! Dnes je zde aktivních 17 pivovarů a Berlíňané na pivo nedají dopustit. Zatímco se prodej piva v posledních čtyřech měsících v celém Německu snížil o 6,2 procenta, v regionu Berlín/Brandenburg spotřeba piva ve stejném období stoupla o 2,6 procenta.

CO VŠECHNO ČLOVĚK NEOBJEVÍ NA PROCHÁZCE

Například šestimetrový pomník věnovaný spisovateli Juliovi Fučíkovi v parku Pankow, který zde stojí již 50 let. Poslední slova na jeho motáku z nedaleké věznice v létě 1943 jsou aktuální dodnes: “LIDÉ, měl jsem vás rád. BDĚTE”.

Julius Fučík, foto: Zuzana Richter.

Nejčtenější v kategorii Society

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,