Německo čeká od středy tvrdý lockdown

S ohledem na trvale vysoký počet nakažených koronavirem připravilo Německo ještě před Vánocemi tvrdý lockdown. Na nedělním zasedání kancléřky a 16 premiérů spolkových zemí bylo rozhodnuto, že maloobchod s výjimkou obchodů pro každodenní potřebu bude od 16. prosince do 10. ledna uzavřen.

Nepomohl ani otevřený dopis vládě, v němž maloobchodníci varují, že většina provozoven v centrech měst tento urychlený tvrdý lockdown nepřežije. Obzvlášť, když budou obchody uzavřeny v předvánočním čase. „V žádném případě nesmíte nechat celý vánoční prodej pouze v rukou onlinových obrů,” píší signatáři, mezi nimiž jsou i módní prodejci jako New Yorker, Jeans Fritz, NKD nebo Woolworth, Depot a Tedi. „Obchodu hrozí eroze, která bude mít nejen katastrofické lidské, kulturní a finanční důsledky, ale také nenapravitelné ekonomické škody,“ varují dále obchodníci.

Otevřené zůstanou pouze obchody s potravinami, samoobsluhy i velkoobchody nebo také optiky, servisy pro automobily a jízdní kola, prádelny či trafiky. Kadeřnické a masérské salony nebo kosmetická a tetovací studia musí naopak zavřít. Prodej pyrotechniky před Silvestrem je pak zcela zakázán.

Ve stejném období dojde k významnému omezení kontaktů ve školách a jeslích. Školy budou do 10. ledna úplně zavřené. Rodičům mají zaměstnanci umožnit čerpání dovolené, aby se mohli postarat o děti. Uzavřené zůstanou i centra denní péče. 

Existuje výjimka pro vánoční dny od 24. do 26. prosince, kdy je povoleno setkání s pěti lidmi plus dětmi do 14 let v nejbližším rodinném kruhu. Ten zahrnuje manžele, sourozence a děti sourozenců, i když pocházejí z více než dvou domácností.

Aktuální covidová data pro Německo (stav 12. 12. 2020):

Počet nových onemocnění denně – 23 438

Aktivně nemocných – 330 686

Počet pacientů v intenzivní péči – 4 487

Celkový počet úmrtí – 21 438

Celkový počet onemocnění – 1 320 716

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

Se Zdeňkem Pohlreichem o lahůdkách německé kuchyně

       ·   27.11.2023
Jeho jméno je synonymem pro kvalitní gastronomii. Zdeněk Pohlreich svými televizními pořady změnil český pohled na pohostinství. Umí být nekompromisní, mnoho lidí s ním nemusí souhlasit, ale zůstává svůj. S N&N mluvil o české a německé

Box ve fotografiích

       ·   13.11.2023
Galerie Bene Taschen představuje výstavu Boxing renomovaného amerického fotografa Larryho Finka. Fotografie upoutají pozornost na transatlantický box na přelomu 80. a 90. let a oslavují ikonické momenty boxerských legend, jako jsou Mike Tyson a Jimmy Jacobs.

Aktuálně na německém webu