Německo čeká od středy tvrdý lockdown

S ohledem na trvale vysoký počet nakažených koronavirem připravilo Německo ještě před Vánocemi tvrdý lockdown. Na nedělním zasedání kancléřky a 16 premiérů spolkových zemí bylo rozhodnuto, že maloobchod s výjimkou obchodů pro každodenní potřebu bude od 16. prosince do 10. ledna uzavřen.

Nepomohl ani otevřený dopis vládě, v němž maloobchodníci varují, že většina provozoven v centrech měst tento urychlený tvrdý lockdown nepřežije. Obzvlášť, když budou obchody uzavřeny v předvánočním čase. „V žádném případě nesmíte nechat celý vánoční prodej pouze v rukou onlinových obrů,” píší signatáři, mezi nimiž jsou i módní prodejci jako New Yorker, Jeans Fritz, NKD nebo Woolworth, Depot a Tedi. „Obchodu hrozí eroze, která bude mít nejen katastrofické lidské, kulturní a finanční důsledky, ale také nenapravitelné ekonomické škody,“ varují dále obchodníci.

Otevřené zůstanou pouze obchody s potravinami, samoobsluhy i velkoobchody nebo také optiky, servisy pro automobily a jízdní kola, prádelny či trafiky. Kadeřnické a masérské salony nebo kosmetická a tetovací studia musí naopak zavřít. Prodej pyrotechniky před Silvestrem je pak zcela zakázán.

Ve stejném období dojde k významnému omezení kontaktů ve školách a jeslích. Školy budou do 10. ledna úplně zavřené. Rodičům mají zaměstnanci umožnit čerpání dovolené, aby se mohli postarat o děti. Uzavřené zůstanou i centra denní péče. 

Existuje výjimka pro vánoční dny od 24. do 26. prosince, kdy je povoleno setkání s pěti lidmi plus dětmi do 14 let v nejbližším rodinném kruhu. Ten zahrnuje manžele, sourozence a děti sourozenců, i když pocházejí z více než dvou domácností.

Aktuální covidová data pro Německo (stav 12. 12. 2020):

Počet nových onemocnění denně – 23 438

Aktivně nemocných – 330 686

Počet pacientů v intenzivní péči – 4 487

Celkový počet úmrtí – 21 438

Celkový počet onemocnění – 1 320 716

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Na Halloween se Berlín představil zájemcům v ponurém světle

Blíží se 31. říjen a Berlíňané se opět připravují na Halloween. Letos je ale všechno trochu jinak, čarodějnice, upíři a duchové nemohou slavit tak bouřlivě a přecházet z domu do domu jako v předchozích letech. I tento Halloween se však v Berlíně budou konat akce odkazující na tento původně keltský lidový svátek. Průmysl cestovního ruchu má pro tuto příležitost připravené vyprávění o masovém vrahovi, ale i prohlídku někdejších popravišť a dějišť honů na čarodějnice.
Přečtěte si

Berlín – kosmopolitní metropole milionářů i vězněných černých pasažérů

Pohled do statistické ročenky pro Berlín a Braniborsko odhaluje některá zajímavá fakta o životě v německé metropoli. O uvažování i finanční situaci jejích sociálně slabých obyvatel vypovídá dobrovolný pobyt ve vězení mnohých dlužníků, kteří než by uhradili pokutu za jízdu načerno, raději obětují vlastní svobodu. Na druhou stranu má Berlín – nikterak překvapivě – i mnohé až pohádkově bohaté obyvatele, kteří tu nachází veškerý myslitelný servis nejen pro vlastní pohodlný život, ale i pro svá domácí zvířata.

Nejčtenější v kategorii Society