Německo čeká od středy tvrdý lockdown

S ohledem na trvale vysoký počet nakažených koronavirem připravilo Německo ještě před Vánocemi tvrdý lockdown. Na nedělním zasedání kancléřky a 16 premiérů spolkových zemí bylo rozhodnuto, že maloobchod s výjimkou obchodů pro každodenní potřebu bude od 16. prosince do 10. ledna uzavřen.

Nepomohl ani otevřený dopis vládě, v němž maloobchodníci varují, že většina provozoven v centrech měst tento urychlený tvrdý lockdown nepřežije. Obzvlášť, když budou obchody uzavřeny v předvánočním čase. „V žádném případě nesmíte nechat celý vánoční prodej pouze v rukou onlinových obrů,” píší signatáři, mezi nimiž jsou i módní prodejci jako New Yorker, Jeans Fritz, NKD nebo Woolworth, Depot a Tedi. „Obchodu hrozí eroze, která bude mít nejen katastrofické lidské, kulturní a finanční důsledky, ale také nenapravitelné ekonomické škody,“ varují dále obchodníci.

Otevřené zůstanou pouze obchody s potravinami, samoobsluhy i velkoobchody nebo také optiky, servisy pro automobily a jízdní kola, prádelny či trafiky. Kadeřnické a masérské salony nebo kosmetická a tetovací studia musí naopak zavřít. Prodej pyrotechniky před Silvestrem je pak zcela zakázán.

Ve stejném období dojde k významnému omezení kontaktů ve školách a jeslích. Školy budou do 10. ledna úplně zavřené. Rodičům mají zaměstnanci umožnit čerpání dovolené, aby se mohli postarat o děti. Uzavřené zůstanou i centra denní péče. 

Existuje výjimka pro vánoční dny od 24. do 26. prosince, kdy je povoleno setkání s pěti lidmi plus dětmi do 14 let v nejbližším rodinném kruhu. Ten zahrnuje manžele, sourozence a děti sourozenců, i když pocházejí z více než dvou domácností.

Aktuální covidová data pro Německo (stav 12. 12. 2020):

Počet nových onemocnění denně – 23 438

Aktivně nemocných – 330 686

Počet pacientů v intenzivní péči – 4 487

Celkový počet úmrtí – 21 438

Celkový počet onemocnění – 1 320 716

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

25 let partnerství Prahy a Berlína

Praha a Berlín oslavili 25 let partnerství podpisem smlouvy o založení Nadace Komenského zahrady/Stiftung Comenius-Garden. Této události, která se konala na Českém Velvyslanectví ve Wilhelmstrasse za účasti velvyslance Tomáše Kafky, se média příliš nevěnovala, přesto má hluboký význam pro obě země.
Shutterstock
Přečtěte si

Cenné mince i zrezlé zbraně. S detektorem kovů na česko-německé hranici vždy něco najdete

Chodíme po lese v pohraničí, a nacházíme i pozůstatky bojů s nacisty. Ale nejen to. Přístroje pípají i na ten nejnemožnější kovový podnět, ale už po dvaceti minutách jeden z nich upozorňuje na minci Františka II. Jsme na čerstvém vzduchu a nikam nespěcháme. Princip, kdy někdo něco vytrousí a my se pro to o 80, nebo i 200 let později zase sehneme, nás drží venku do pozdního večera.

Nejčtenější v kategorii Society