Německý zpěvák a bavič pořádal vánoční večírky pro bezdomovce. Letos za nimi jede s foodtrucky

Franka Zandera v Berlíně znají hlavně jako zpěváka, moderátora a baviče. Asi nejznámější je jeho píseň Nur Nach Hause (geh’n wir nicht), kterou složil v roce 1993 pro berlínský fotbalový klub Hertha BSC, a kterou fanoušci dodnes zpívají snad po každém domácím zápase Herthy. Je majitelem několika zlatých desek a připsal si i několik prvenství v německé hitparádě.

Vánoce s Frankem Zanderem v roce 2020. Foto: archiv Frank Zander

Ale obdiv patří i jeho ne moc obvyklé činnosti. Již 26 let organizuje s podporou své rodiny, mnoha přátel, partnerů, sponzorů a pomocníků v hotelu Estrel Berlin vánoční večírek Obdachlosenfest pro asi 3000 bezdomovců a lidí v nouzi. Svou pomoc mu nabízejí i známé osobnosti, které servírují vánoční menu, doplňují zábavní program nebo rozdávají dárky; každoročně se podává celkem 3000 husích stehen, 6500 knedlíků, 850 kilogramů červeného zelí a 250 litrů omáčky. A Frankie samozřejmě vždy zazpívá a pobaví.

Foto: archiv Frank Zander

To letos nepůjde, a Zander proto stejně jako loni finančně podpořil Foodtrucky, které do města za bezdomovci posílá Charita. Týden před Vánoci je bude provázet i dotyčný bavič spolu s rozhlasovou stanicí rbb 88.8, a bezdomovcům se pokusí zvednout náladu doprovodným programem a lidem v nouzi bude k jídlu v rámci akce Vánoce s Frankem předávat i tašky s dárky. Mobilní vývařovny rozdělí stovky jídel denně. 

Loni k Zanderovým pomocníkům patřili významné a známé osobnosti, k nim patřil i spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier, který také podával před kostelem v Berlin-Schöneberg bezdomovcům teplé jídlo.

Foto: archiv Frank Zander

Frank Zander není jen legenda, ale také důkaz, že i v 79 letech může člověk společnosti co říci. „Všichni vidíme, že ‘hoří’, akciový byznys kvete a na slabé se zapomíná – protože člověk myslí jen na sebe, tak to prostě je. Ale my to táhneme dál a já sám jsem na straně těch slabších.”´postěžoval si v narážce na nerovnoměrné restrikce. 

https://www.obdachlosenfest.de/

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,