Německý zpěvák a bavič pořádal vánoční večírky pro bezdomovce. Letos za nimi jede s foodtrucky

Franka Zandera v Berlíně znají hlavně jako zpěváka, moderátora a baviče. Asi nejznámější je jeho píseň Nur Nach Hause (geh’n wir nicht), kterou složil v roce 1993 pro berlínský fotbalový klub Hertha BSC, a kterou fanoušci dodnes zpívají snad po každém domácím zápase Herthy. Je majitelem několika zlatých desek a připsal si i několik prvenství v německé hitparádě.

Vánoce s Frankem Zanderem v roce 2020. Foto: archiv Frank Zander

Ale obdiv patří i jeho ne moc obvyklé činnosti. Již 26 let organizuje s podporou své rodiny, mnoha přátel, partnerů, sponzorů a pomocníků v hotelu Estrel Berlin vánoční večírek Obdachlosenfest pro asi 3000 bezdomovců a lidí v nouzi. Svou pomoc mu nabízejí i známé osobnosti, které servírují vánoční menu, doplňují zábavní program nebo rozdávají dárky; každoročně se podává celkem 3000 husích stehen, 6500 knedlíků, 850 kilogramů červeného zelí a 250 litrů omáčky. A Frankie samozřejmě vždy zazpívá a pobaví.

Foto: archiv Frank Zander

To letos nepůjde, a Zander proto stejně jako loni finančně podpořil Foodtrucky, které do města za bezdomovci posílá Charita. Týden před Vánoci je bude provázet i dotyčný bavič spolu s rozhlasovou stanicí rbb 88.8, a bezdomovcům se pokusí zvednout náladu doprovodným programem a lidem v nouzi bude k jídlu v rámci akce Vánoce s Frankem předávat i tašky s dárky. Mobilní vývařovny rozdělí stovky jídel denně. 

Loni k Zanderovým pomocníkům patřili významné a známé osobnosti, k nim patřil i spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier, který také podával před kostelem v Berlin-Schöneberg bezdomovcům teplé jídlo.

Foto: archiv Frank Zander

Frank Zander není jen legenda, ale také důkaz, že i v 79 letech může člověk společnosti co říci. „Všichni vidíme, že ‘hoří’, akciový byznys kvete a na slabé se zapomíná – protože člověk myslí jen na sebe, tak to prostě je. Ale my to táhneme dál a já sám jsem na straně těch slabších.”´postěžoval si v narážce na nerovnoměrné restrikce. 

https://www.obdachlosenfest.de/

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Dobře utajená fotbalová legenda. Nekrolog za Gerda Müllera od velvyslance Tomáše Kafky.

Gerd Müller je mrtev. Fotbalový svět ztratil v neděli 15.8. ve věku 75 let jednoho ze svých nadčasových hrdinů, kterého by se slušelo uctít alespoň symbolickou minutou ticha, kdyby… Kdyby tento svět nebyl tak strašně uhranut aktuálními góly, sekundy a pohádkovými gážemi, že se mu na skutečné legendy již nedostávají kapacity.
segen-klaster-berlin
Přečtěte si

TOP 5 – kláštery a prostory pro meditaci v Berlíně a okolí

Hluk je charakteristickým znakem naší doby, řekl jednou Roman Polanski. A má pravdu. Právě proto se stávají tichá místa pokladem, která vyhledává každý, kdo chce a umí být jen sám se sebou. Ano, i tato místa Berlín nabízí.Hluk je charakteristickým znakem naší doby, řekl jednou Roman Polanski. A má pravdu. Právě proto se stávají tichá místa pokladem, která vyhledává každý, kdo chce a umí být jen sám se sebou. Ano, i tato místa Berlín nabízí.

Nejčtenější v kategorii Society