Padesát kilometrů tryskáčem. Šéfka EK von der Leyenová čelí ostré kritice

Germany, Mecklenburg-Vorpommern – June 24, 2019 – Eurofighter Typhon crashes germany – Ursula von der Leyen, inspector Ingo Gerhartz and Minister Lorenz Caffier press conference
Ostrá kritika stihla předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou za to, že na krátkou vzdálenost letěla soukromým tryskáčem. Dotyčná politička uvedeným extrémně neekologickým způsobem dopravy znevěrohodnila vlastní angažmá v boji proti změně klimatu, zdůvodňují instituce i média.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová (CDU). Foto: Shutterstock

Pouhých 47 kilometrů dělí  Vídeň a Bratislavu. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová (CDU) je však raději překonala 19minutovým letem soukromým proudovým letadlem, než aby jela hodinu vlakem nebo autem. Její mluvčí to zdůvodnil poukazem na navazující termín. Politička, která ve svých proslovech o nutnosti boje s klimatickou změnou hovoří o roli „předního jezdce“ či o „roku kolejí,“ si teď bude muset vybojovat především vlastní ztracenou důvěru, poznamenává lakonicky server Die Welt.

Von der Leyenová na zahájení aktuální klimatické konference OSN ve skotském Glasgow vyzývala celý svět, aby zvýšil své úsilí. „Všichni na celém světě musíme postupovat mnohem rychleji,“ apelovala. Při své červencové cestě z Vídně do Bratislavy však Von der Leyenová upřednostnila soukromé letadlo, ač jsou jejich letiště od sebe vzdálená vzdušnou čarou pouhých 47 kilometrů. Deník Bild následně vyčíslil, že svou cestou vyprodukovala 1130 kilogramů CO2.

Mluvčí Evropské komise zmíněný let vysvětluje povahou programu, při němž dotyčná politička během dvou dnů navštívila sedm zemí. Kromě vytíženosti hájil použití tryskáče i snahou vyhnout se zvýšenému nebezpečí nákazy koronavirem ve vlaku či na linkovém letu. Pracovní cesta byla logisticky náročná i proto, že šéfka EK musela ještě téhož večera letět tímtéž strojem z Bratislavy do Rigy, připomněl s tím, že v Bratislavě šlo v podstatě jen o mezipřistání.  

Vysvětlení administrativy ale nijak neuspokojilo generálního tajemníka Asociace evropských daňových poplatníků Michaela Jägera. „Tento let se předsedkyni Evropské komise třikrát prodraží, neboť stál hodně peněz daňových poplatníků, hodně času na cestách z a na letiště a především pak hodně důvěry. Tento let na krátkou vzdálenost je hřích na životním prostředí,“ kritizuje Jäger. 

Přidala se k němu i kritika z řad spolustraníků. „Chce-li někdo změnu, pak musí jít příkladem. Jinak se stává nedůvěryhodným,“ poznamenala poslankyně CDU Jana Schimkeová (CDU).

V symbolické rovině však von der Leyenovou ještě předčil britský premiér Boris Johnson, který v úterý odletěl soukromým letadlem z úvodem zmíněného klimatického summitu, kde naléhavě řečnil o nutnosti boje s klimatickou změnou. 

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Martina Barta: Berlín mi pomohl provést životní restart

Z Prahy odešla v 18 letech studovat na Jazzový institut do Berlína, s kufrem, velkým kloboukem a trochou peněz v kapse. Nyní vystupuje s různými hudebními projekty mj. jako sólistka Big Bandu der Deutschen Oper Berlin na mezinárodních hudebních festivalech (Kurt Weill Fest, Choriner Musiksommer, Jazztage Dresden). Pravidelně také vystupovala v duu s uznávaným americkým vibrafonistou Davidem Friedmanem. “Jsem ráda, že jsem zůstala. Berlín je pro mě naprosto inspirativní město,” hodnotí po letech své rozhodnutí.
Přečtěte si

Berlín otevřel nové letiště. Odbavuje i čtyři hodiny

Berlín po 16 letech výstavby otevřel během lockdownu své nové letiště známé pod označením BER. První zkušenost cestujících s ním je ovšem bídná. Chystáte-li se z něj letět v době berlínských prázdnin či svátků, na odbavení si v souladu s doporučením Lufthansy vyhraďte raději čtyři hodiny. Budou se vám hodit.

Nejčtenější v kategorii Society