Tentokráte optikou cykloturistiky. Ještě před deseti lety, při poslední statistice, měla Praha na 250 kilometrů cyklostezek. Každým rokem přibývají další a to díky podpoře ze Státního fondu dopravní infrastrukury a fondů EU. Trasu na cyklovýlet si vybírejte podle vašeho vybavení a toho, jaký typ výletu plánujete.
Chcete-li s rodinou strávit den podél Vltavy, pak si vystačíte s městským nebo silničním kolem. Pokud byste raději zavítali na přírodní, neupravený terén, například do Prokopského údolí, pak bude lépe si připravit horské kolo.
Dnes je centrum Prahy téměř poseto „přibližovadly“, které si můžete půjčit díky mobilním aplikacím, ať už se jedná o růžová Rekola, limetkové koloběžkové skútry nebo zářivě zelená elektrokola. Nevýhodou je, že jsou přizpůsobené pouze pro dospělé, takže pokud plánujete rodinný výlet, potřebujete mít svoje vlastní vybavení nebo oslovit půjčovnu kol o příslušenství. Mít helmu se však vyplatí, i když jedete pouze přes park. A pokud nemáte moc času na přípravu, můžete využít služeb některé z cyklopůjčoven, které zároveň nabízejí výlety s průvodcem. My jsme objevili dokonce takovou, která má v nabídce i cyklovýlet do Berlína!
[yt url=”https://youtu.be/6tkDRNQ2QAI”]Hlavní město se dá krásně a téměř bez námahy projet na kole po nábřeží Vltavy, odkud se dostanete na jihozápad směrem na Braník a dále na Modřany. Pokud zvolíte opačnou stranu řeky, dostanete se skrze Chuchli třeba až na Karlštejn – je to snazší varianta, která vám zaručí pohodový výlet. Další méně náročnou variantou je například cyklovýlet do Průhonického parku nebo podél Botiče – ten se vlévá do Vltavy pod železničním mostem na Výtoni. Celá trasa má okolo 15 km.
A jak si najít tu nejlepší možnost právě pro vás? Nejlépe díky osvědčeným cyklomapám, které už dnes fungují i online. Ideální jsou ty, které zobrazují podrobnosti terénu, uzavírky či míru stoupání.
Doporučujeme:
mapa.prahounakole.cz
cestujnakole.cz
cyklistesobe.cz
ceskojede.cz
Příště: Praha vodácká
Text Barbora Pečová