Předcvičovat jógu online je jako učit se cizí jazyk, říká mistryně jógy z Berlína

Mistryně jógy Patricia Thielemannová je majitelkou berlínského studia Spirit Yoga. Jde o proslulou berlínskou adresu na místní jógové scéně. Už první lockdown podle jejích slov nebyl snadný, ale nyní je situace ještě horší. Totální lockdown znamená pro její zaměstnance opět kurzarbeit, kurzy se konají znovu jen online, a to celkem pětatřicetkrát týdně.

I přes státní podporu přežilo její podnikání pouze díky jejím vlastním finančním rezervám. Meziročně přišla od listopadu 2020 do ledna 2021 více než o 70 procent tržeb. Přesto Patricia neztrácí optimismus. „Nyní vím ještě víc než dřív, proč mám svou práci tak ráda,“ říká v rozhovoru, který jsme pořídili v Berlíně, nepřehlédnutelná jogínka.

Jak byste popsala vaše studio Spirit Yoga?

Mým cílem je nabídnout skrze jógu lidem, kteří přijdou do mých studií, oduševnělé prostory, ve kterých odhodí všední balast, načerpají nové síly a hlavně se vrátí sami k sobě. Vlastně bych tu mohla využít své motto, které zní: „Být vzpřímený, silný a upřímný v životě.“ To je myslím i to, co nabízíme.

Rok 2020 změnil plány všem. Co znamenal pro vás?

Je pravda, že rok 2020 byl pro nás všechny náročný. Pochopila jsem ho ale jako výzvu, že bychom se měli ještě víc soustředit na to podstatné.

Moje práce dostala ještě ostřejší a jasnější obrysy. A moje rodina je na druhou stranu šťastná, že už netančím na tisícero svatbách, ale že jsem víc doma.

Na co jste hrdá a co se vám na druhou stranu v tom náročném roce nepovedlo?

Hrdá jsem na svůj silný tým, který roste již mnoho let, a také na to, že se mi pomocí Spirit Yogy podařilo vytvořit styl jógy, který oslovuje velkou skupinu chytrých a schopných lidí. Od prvního lockdownu jsem ovšem musela začít učit online, a to tak, aby všechno bylo jasné a přesvědčivé. To bylo pro mě nové. Je fakt, že na začátku jsem někdy stiskla špatné tlačítko a pak mi najednou zmizelo všech sto účastníků lekce. I přes to, že jógu cvičím nějakých třicet let, tak mě toto ničilo. V online józe navíc každý cvičí na jiném místě. Aby byl výsledek i tak přesvědčivý, je třeba trochu změnit přístup. Je to, jako byste se vlastně naučili nový jazyk.

V komunitě lidí, kteří se zabývají jógou, si každý velmi často buduje svůj vlastní kult. Změnilo se to v poslední době? Spolupracují teď ony komunity těsněji?

Já jsem sama pořád tak zaneprázdněná, že se mi ani nechce a vlastně nemám čas se zabývat kultem ostatních. Bez ohledu na to existuje nejen v Berlíně řada skvělých učitelů a majitelů studií, se kterými se mi dobře pracuje. A je pravda, že v krizi jsme se ještě více přiblížili k sobě a vzájemně jsme se podporovali. 

Je sice už únor a situace kolem koronakrize se moc nelepší, ale máte nějaké plány do roku 2021?

V roce 2021 bych se chtěla dál soustředit na to podstatné. Ale konečně chci se Spirit Yogou vyrazit i za německé hranice. Mám za to, že na to nastal čas!

Článek si můžete přečíst v němčině ZDE.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Poslední zastávka prezidenta Steinmeiera v Česku: výstava Naši Němci v Ústí nad Labem

Posledním bodem programu státní návštěvy prezidenta Spolkové republiky Německo Franka-Waltera Steinmeiera a jeho manželky Elke Büdenbenderové v České republice je v pátek 27. srpna prohlídka multimediální interaktivní výstavy Naši Němci, kterou připravila obecně prospěšná splečnost Collegium Bohemicum v Muzeu města Ústí nad Labem. Expozice chce přiblížit osmisetletou historii německy mluvícího obyvatelstva v českých zemích, mapuje období od středověku až do 20. století.
Přečtěte si

Život v hausbótu je trendy v Berlíně i Praze. Úřady mu ale vstříc úplně nejdou

Stále více obyvatel německé a české metropole přichází na chuť svobodě a klidu, které i v jinak rušných městech poskytuje bydlení na lodi. Moderní hausbóty si v ničem nezadají s klasickým bytem, oproti němu však nabízejí každodenní pohled na vodní hladinu, volnost a ticho. Z dobrodružství, které jsme v minulosti mohli závidět „šífařům“ všeho druhu, kteří si před cestou z Prahy do Hamburku nechtěli zbytečně zvykat na „pevnou půdu pod nohama“, se stal v Praze a Berlíně, kde je nedostatek bytů, zajímavý trend. Ovšem úřady z tohoto trendu úplně nadšené nejsou.
Přečtěte si

To nejlepší z obou světů v rakouském Park Igls

Právě nyní, kdy svět prochází koronavirovými vlnami a navíc s příchodem chladných podzimních dnů si uvědomujeme sílící touhu po fyzickém i mentálním zdraví. V rakouském hotelu Park Igls, který je zaměřený na zdravotní péči, věří kombinaci toho nejlepšího z konvenční i komplementární medicíny. A daří se jim to již téměř třicet let.

Nejčtenější v kategorii Society