Připomeňme si letos 17. listopad na dálku

Den studentstva, Den boje za svobodu a demokracii, datum, které dalo naději. 17. listopad pro nás znamená mnohé a každoročně nám připomíná, které hodnoty jsou opravdu důležité. A protože svoboda je také velká zodpovědnost, oslavme letos tento svátek z pohodlí svých domovů.

Dnes ráno v 6:30 na Národní třídě viděl bývalý agent StB tento transparent. Foto: Jenny Nowak

Největší akcí, která sametovou revoluci připomíná, je Korzo Národní, které pravidelně halí Národní třídu do barev trikolóry. Mohlo by se zdát, že v koronavirové době se na tyto oslavy zapomene nebo bude jejich náplň výrazně zúžena. Organizátoři ze spolku Díky, že můžem, se však svého roky prověřeného programu nevzdávají a vše přesunuli do online prostředí. Každý z nás si tak bude moct poslechnout diskuze, živé koncerty nebo slam poetry, nahlédnout do oblíbeného Obýváku Václava Havla nebo si poslechnout zajímavé příběhy pamětníků.

Foto: Aleš Král

„Letošek pro nás představuje velkou výzvu již od samého počátku plánování. Po pečlivé úvaze jsme se nakonec rozhodli připravit oslavy revoluce, při kterých si může každý připomenout toto významné výročí především z bezpečí svého domova. Původní plán v rámci oslav zdůrazňovat, že svoboda je také zodpovědnost, tak nyní dostává další rozměr,“ říká Daniel Peřina, ředitel Korza Národní.

Foto: Adam Mráček

Co si tedy nenechat ujít?

Na Národní třídě i v jejím okolí vzniká každý rok několik pietních míst. I letos k nim bude možné položit svíčku, jen trochu jinak, než jsme zvyklí „Abychom lidem umožnili uctít památku bez toho, aby museli přijít osobně na ulici, připravíme live stream piety, u kterého bude možnost za dobrovolný příspěvek zapálit svíčku na dálku a poslat vzkaz se svým jménem. Ten po vytisknutí nalepíme na svíčku, tu samotnou pak k pietě v přímém přenosu položí jeden z našich dobrovolníků,” dodává Peřina.

Foto: Adam Mráček

Již podesáté půjde Prahou satirický karnevalový průvod Sametové posvícení, tentokrát s mottem „Moc ponocných“. Zúčastní se ho výtvarníci, hudebníci, divadelníci, studenti i občanské iniciativy. Po průvodu následuje koncert kapely Banana Split a jeho moralisté v Kampusu Hybernská.

Foto: Aleš Král

Píseň sametové revoluce zazní v symbolických 17:11 v podání Jany Kirschner ve vysílání České televize, zároveň v reprodukované verzi také rádiovým éterem a z městských rozhlasů ve všech koutech České republiky.

Od 16. do 21. hodiny poběží venkovní projekce věnovaná Bělorusku, jehož situace má mnoho paralel k listopadovým událostem 1989, ale sametu se přeci jen nepodobá.

Foto: Adéla Smrčilová

V programu nechybí ani vzdělávací tramvaje a debaty o veřejnoprávních médiích, informačním chaosu nebo ekologii – stačí si vybrat.

Foto: Vojtěch Straškraba

Ať už se rozhodnete slavit 17. listopad jakkoliv, berte svobodu zodpovědně a dávejte na sebe pozor. Snad se příští rok na Národní třídě potkáme zase všichni společně.

Více k programu najdete tady.

Foto: Aleš Král

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu


Aktuálně na německém webu