Přitažlivost západočeského lázeňského trojúhelníku roste

Lázeňské kolonády provoněné oplatkami, historické budovy s léčivými prameny, ale i rozmanité přírodní skvosty a kulturní akce. Taková je atmosféra lázeňských měst, fenoménu, kterému se dostává stále větší pozornosti. Může za to i loňský zápis západočeského lázeňského trojúhelníku na Seznam světového dědictví UNESCO.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Das westböhmische Bäderdreieck gewinnt an Anziehungskraft

Byla centrem kultury, relaxace, architektury a setkávání významných osobností. Lázně, fenomén, který dosáhl svého vrcholu během 18. a 19. století a svou nezanedbatelnou roli hrál i při formování tehdejší Evropy. Dnes význam lázeňských destinací opět roste. Stojí za tím i zápis jedenácti evropských lázeňských míst na Seznam světového dědictví UNESCO. Obdivuhodné na tom je, že tři z nich leží v Česku, v Karlovarském kraji. 

Velká lázeňská města Evropy “Great Spa Towns of Europe” je jedenáct slavných historických lázeňských měst v sedmi evropských zemích, která byla 24. července 2021 zapsána jako kulturní destinace na Seznam světového dědictví UNESCO. Přípravy na zápis odstartovaly o celých deset let dříve. Nejde jen o kulturní klenoty, ale o celou filozofii. Oceněná lázeňská města v Rakousku, Belgii, České republice, Francii, Německu, Itálii a Velké Británii tak přitahují pozornost nejen lázeňských hostů, ale i turistů, pro které lázeňské destinace nabízejí řadu souvisejících služeb. 

Stejně tak je to v případě Karlových Varů, Františkových Lázní a Mariánských Lázní. Nejznámější trojice lázeňských měst v Česku, které byly v historii vyhledávány císaři, králi nebo spisovateli. Dnes nese lázeňský trojúhelník titul světového dědictví a není výjimkou, že v nich opět potkáte významné i známé české i zahraniční osobnosti. 

V Karlových Varech jako ve filmu 

Největší z lázeňského trojúhelníku jsou Karlovy Vary. V roce 1350 byly založeny českým králem a císařem římským Karlem IV. Uhranuly mu nejen tamní termální prameny, ale i poloha mezi divokými skalními vyhlídkami a pohledem na zvedající se Krušné hory. Centrem města se klikatí říčka Teplá, podél které stojí pět lázeňských kolonád a budovy s rukopisem světových architektů ve stylu neorenesance nebo empíru, ale i funkcionalismu či brutalismu, který představuje především zrekonstruovaný hotel Thermal. Ten je každoročně centrem mezinárodního filmového festivalu KVIFF, který se letos konal již po šestapadesáté. 

Pohled ze Sadů Jeana de Carro na Karlovy Vary

V Karlových Varech vyvěrá patnáct léčivých termálních pramenů a Vřídlo s teplotou 73°C. Nezapomeňte navštívit ani Muzeum Jana Bechera a ochutnat proslulý bylinný likér, jehož více jak dvěstěletou recepturu dnes znají jen dva lidé, a samozřejmě také věhlasné karlovarské oplatky mnoha příchutí. Pokud patříte mezi příznivce skla a porcelánu, pak by vám neměla uniknout ani návštěva proslulé sklárny Moser a také porcelánky Thun. V případě, že naopak dáváte přednost času strávenému v přírodě, pak se vydejte na jednu z vyhlídek, kterými jsou Vary obklopeny a odkud budete mít malebné lázeňské město jako na dlani. Nebo se na chvíli zatoulejte do nedalekých Svatošských skal, do nichž se zařezává řeka Ohře. Stejnojmenná řeka obtáčí i gotický hrad Loket, kde slavil své 74. narozeniny slavný Johann Wolfgang Goethe. 

Radonové prvenství v Jáchymově

Možná vás zaujme ještě jeden světový unikát, který leží na dosah Karlových Varů, a který je zapsán také na Seznam světového dědictví UNESCO. Jde o hornickou kulturní krajinu Jáchymov, která je společně se čtyřmi dalšími na české straně a jedenácti na saské straně Krušných hor oprávněně oceněna za svoji tradici hornictví a hutnictví sahající až do 12. století. Pravě v Jáchymově se v 19. století začaly systematicky dobývat uranové rudy a díky tomu zde byly založeny první radonové lázně na světě. Od té doby nabízí unikátní léčbu pohybového aparátu právě pomocí radonové vody. 

Klasicistní Mariánské Lázně se Zpívající fontánou

Ve velikosti druhým z lázeňského trojúhelníku jsou Mariánské Lázně. Na okraji Slavkovského lesa leží historická perla s více jak dvousetletou lázeňskou tradicí. Mezi převážně klasicistními domy, pavilony a kolonádami se ukrývá na čtyřicet studených minerálních pramenů. Městečko je proslulé také ojedinělými léčebnými procedurami postavenými na přírodním kysličníku uhličitém a věhlasnou Zpívající fontánou, kterou při procházce centrem nemáte šanci minout. Zajímavostí může být i naučně-poznávací Park Boheminium, kde si lze prohlédnout modely nejznámějších českých památek, nebo nedaleko ležící nejstarší golfové hřiště v České republice. 

Mariánské Lázně

V případě, že si z Mariánských Lázní budete chtít udělat výlet, zamiřte do letního sídla kancléře Metternicha – na zámek Kynžvart – nebo se vydejte prohlédnout unikátní relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou. Pokud vás přitahují spíše přírodní atraktivity, zařaďte do svého programu výlet do národní přírodní rezervace Kladské rašeliny.  

Rašelinové prvenství ve Františkových Lázních

Třetím a nejmenším lázeňským resortem ze západočeského lázeňského trojúhelníku jsou Františkovy Lázně. Jak už samotný název naznačuje, byly založeny v roce 1793 právě císařem Františkem I. Malebné lázně se mohou pochlubit nejen klasicistními pavilony s léčivými prameny, ale také výjimečným prvenstvím v podobě prvních rašelinových léčivých koupelí světa. Základem pro lázeňskou léčbu jsou zde studené minerální prameny, suchý zřídelní plyn a sirnoželezitá slatina. 

Pavilon Luisina a Studeného pramene ve Františkových Lázních

Pokud si budete chtít udělat výlet do okolí, pak se vydejte na naučnou stezku do národní přírodní rezervace SOOS, nazývané jako český „Yellowstone“, nebo zamiřte k nedalekému hradu Seeberg.

Více na: visitvaryregion.com a na laznezdravi.cz

Text vzniknul v reakci na úspěšnou akci Západočeské lázně a UNESCO uskutečněné na velvyslanectví České republiky v Berlíně. 

Foto: Fotobanka Karlovarského kraje

Nejčtenější v kategorii Travel

Aktuálně na českém webu

Netušené zážitky na festivalu FALL v DOXu

       ·   17.09.2024
Alberto Manguel, Max Porter, bratři Quayové Bianca Bellová, Ali Kazma, Dimitri Verhulst či Josef Bolf jsou jen některé z osobností, které budou v příštích dnech moci potkat návštěvníci pražského Centra pro současné umění DOX.

České tóny Dvořákovy Prahy 

       ·   10.09.2024
„To byl nářez!“, prohlásil na konci koncertu pán sedící vedle mě. Stejné nadšení sdílel zaplněný sál pražského Rudolfina, ve kterém bouřlivý standing ovation nebral konce. Letošní Dvořákova Praha nemohla začít lépe.

Aktuálně na německém webu

Unerahnte Erlebnisse auf dem Fall-Festival in DOX

       ·   17.09.2024
Alberto Manguel, Max Porter, Gebrüder Quay, Bianca Bellová, Ali Kazma, Dimitri Verhulst oder Josef Bolf sind nur einige von vielen Persönlichkeiten, denen man in der kommenden Tagen im Zentrum für die Gegenwartskunst DOX in Prag

Festhalten und Erden 

       ·   02.09.2024
„Das Seil ist ein Anker“, behauptet die deutsche, in Barcelona lebende Trapeze-Künstlerin Vivian Friedrich. Zum Schluss des Prager Akrobatik-Zirkuses Letní Letná führte sie das Stück Kristall Bohème auf. Darin thematisiert sie ihre böhmischen Wurzeln.