Prudký pokles na berlínském trhu nemovitostí – výjimky však existují

Tak prudký pokles prodeje nemovitostí berlínský trh ještě nezaznamenal. Je důvodem korona nebo zastropování nájemného?

Pokles prodeje nemovitostí se týká obzvláště investičního segmentu, zejména obytných a komerčních budov a kancelářských prostor. Jediné nemovitosti, kde je prodej stabilitní, jsou rodinné domy a pozemky pro výstavbu rodinných domů, v luxusním segmentu nákup bytů s individuálním půdorysem, balkonem, terasou nebo zahradou.

Reiner Rössler, šéf sdružení poradců pro berlínské nemovitosti, pro Tagesspiegel řekl: „Peněžní obrat v obchodování s kancelářskými budovami v hlavním městě poklesl ve srovnání s předchozím rokem o 70 procent. Počet prodaných bytových a komerčních budov poklesl o více než třetinu. Když jsem viděl čísla, málem jsem spadl ze židle.“

Internetoví makléři, jako např. Immoscout, uvádějí, že počet bytů nabízených k prodeji se v poslední době významně zvýšil, za první půlrok se prodalo v Berlíně 6 500 bytů, pokles oproti minulému roku činí 20 procent; přesto odborná komise vypočítala průměrný nárůst cen o šest procent. Propadu byl ušetřen obchod s rodinnými domy: v první polovině roku se prodalo téměř 1 300 rodinných domů.

Otřásla tedy korona nebo zavedení zastropování nájemného realitním trhem v jeho základech? „Lidé jsou nejistí a zdráhají se kupovat investiční nemovitosti od zavedení zastropování pronájmu v Berlíně,“ říká Rössler. Kromě toho jsou v některých případech požadovány ceny, “které trh nemůže unést”.

Realitní agentura KnightFrank ve studii pro prémiový segment nemovitostí dospěla k závěru, že v letech 2020 a 2021 se ve světě nepočítá s nárůstem cen nemovitostí. Nárůst 0,1 – 5 % však přepokládají v Ženevě, Kapském městě a Berlíně. 

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Ošemetné provizorium. Státní divadlo bude kvůli sanaci dočasně hrát v torzu haly ze Třetí říše

Státní divadlo Norimberk, největší multižánrová scéna Bavorska zahrnující operu, balet, činohru a koncerty bude od roku 2025 hrát na nové, dočasné adrese. Na šest set padesát zaměstnanců se přestěhuje do monumentálního torza nikdy nedokončené Kongresové haly, jedné z mála dochovaných staveb připomínajících éru Třetí říše. Důvodem je nezbytná rekonstrukce stávající budovy z roku 1905 v centru Norimberku. Dočasná adresa oživila stíny minulosti a nekončící debatu o tom, jak nakládat s jejími relikty.
Přečtěte si

Štěpán Altrichter: Češi lépe improvizují, Němci organizují

Scenárista a režisér Štěpán Altrichter (1981) žije od svých dvanácti let střídavě v Česku a v Německu. Debutoval absurdní tragikomedií z krušnohorských lesů Schmitke (2014), natočenou v česko-německé koprodukci. Snímek byl nominován na devět Českých lvů, z nichž dva získal, a na tři Ceny české filmové kritiky. Tři nominace na Českého lva získal i jeho následující film Národní třída, černohumorné drama podle knihy Jaroslava Rudiše, s Hynkem Čermákem v hlavní roli. V rozhovoru pro N&N magazín popisuje, v čem se liší přístup k filmu a filmování v Česku a Německu, a svěřuje se, co prožíval, když ho umístili do dívčí třídy německé školy i přesto, že vůbec neuměl německy.

Nejčtenější v kategorii Society