#restartpodnikání Tradice má jméno Glassor

Útulný domov dělají malé věci. Věci, které byly vytvořeny s láskou a vznikly pod rukama lidí perfektně ovládajících své řemeslo. Originální váza, mísa či ozdoby na vánočním stromečku dokážou vdechnout domovu tu správnou atmosféru. Česká značka Glassor Decorations navazuje na tradici sklářství sahající až do 13. století. Jejich ručně vyráběné ozdoby a dekorace zdobí domácnosti v mnoha zemích světa a představují oslavu tradice, české zručnosti a preciznosti.

Jste česká rodinná společnost. Jak a kdy se zrodila tradice vaší výroby ozdob?

Jako značka jsme se představili světu v roce 2002. Odkoupili jsme zdevastovanou budovu výroby skleněných ozdob a zrekonstruovali ji za necelé tři roky. Naše firma rostla a postupně přibyly pobočky v Americe, Francii a sousedním Německu.

Skleněné vánoční ozdoby

Kolik lidí se na samotné výrobě podílí?

Každá ozdoba projde rukama desítek lidí. Zaměstnáváme šikovné malířky, které mají řemeslo pevně v ruce a foukačku, která ručně fouká veškeré tvary, na které se maluje. Následně se ozdoby balí, skladují, a nakonec odesílají našim zákazníkům.

Ruční malování ozdob

V záplavě ozdob z dovozu, jaká je poptávka po tradiční české výrobě?

Konkurovat asijské velkovýrobě je velmi těžké. Naštěstí máme čím dál více věrných zákazníků, kteří ocení tradiční výrobu ze severu Čech a pravidelně se k nám vracejí. Lidé ze všech koutů za námi rádi jezdí do naší kamenné prodejny a povídají si s námi o ozdobách. Před Vánoci pořádáme dílny, kde si každý může malování ozdob vyzkoušet a dozvědět se více o samotném procesu výroby. Osobní přístup i kontakt je hmatatelný a my pevně věříme, že z takových ozdob na stromečku budou mít lidi opravdovou radost a budou si jich vážit o to vice.

Tvorba skleněných ozdob

Čím jsou vaše výrobky proslulé?

Neustále se rozvíjíme a přicházíme s novinkami. Každý rok jezdíme na veletrh do Frankfurtu, kde se inspirujeme a zároveň sami vystavujeme nové trendy nadcházející sezóny. Nebojíme se moderních tvarů a stylů. Sami si hledáme vlastní cestu a nenecháme se strhnout konkurencí, která často sází na jistotu. Zkoušíme nové techniky a kombinace, nechceme zamrznout v čase. Nové kolekce nejsou tolik zdobné a převládají jednoduché kombinace bílé, černé a zlaté barvy či moderní pastelové tóny. Respektujeme sklo jako materiál a chceme, aby bylo na první pohled jasné, že se nejedná o plastové ozdoby.

Vánoční ozdoba

Co všechno najdeme ve vašem sortimentu?

Najdete u nás všechny tradiční tvary od baněk po špice na stromeček. Specializujeme se i na foukání skla do forem, což umožňuje výrobu oblíbených figurek. Oblíbená jsou autíčka, například ve stylu veteránů nebo teréňáků. Narazíte u nás i na neobvyklé ozdoby, jako jsou třeba zimní lyžáky nebo mořské medúzy.

Vánoční ozdoba

Jste velmi populární také na německém trhu. Co spojuje českou a německou výrobu ozdob?

Určitě společná historie samotné výroby skleněných ozdob a úcta k tradici. Do první světové války se u nás foukaly pouze skleněné, duté perle a výrobou vánočních ozdob vládlo pouze Německo. Po válce přišel úpadek a většina sklářů se foukáním perel neuživila. To byl zlom, který přivedl německé skláře k nám do Čech. Foukat a malovat skleněné ozdoby jsme se učili právě od nich. Naše výroba leží na severu Čech, a tak je přirozené, že máme k německému zákazníkovi velmi blízko.

Vánoční ozdoby ze skla

Jak ovlivnila současná situace vaši výrobu?

Díky našemu frekventovaně navštěvovanému e-shopu nás krize nezasáhla tak tvrdě. Prvotní pokles objednávek se brzy vrátil do normálu a my tak můžeme dál vyrábět a připravovat se na hlavní vánoční sezónu. Zatím ale nedokážeme odhadnout, jaký dopad bude mít tato situace na nakupování ozdob těsně před vánočními svátky.

Vánoční ozdoby ze skla

Kde všude vaše ozdoby a dekorace najdeme?

Rádi vás přivítáme v naší prodejně v Liberci, kde najdete asi nejširší sortiment ozdob. V současné době je nejsnazší objednat na našem eshopu Décor by Glassor, kde najdete i designové dekorace a všechny novinky, které se nám často do kamenné prodejny nevejdou. Nově prodáváme i na Mallu a v zahraničí na Amazonu.

Vánoční ozdoby ze skla

Jak se liší český a německý zákazník a co je spojuje?

Ze zkušenosti na německém trhu víme, že Němci ocení více honosné a zdobné ozdoby. Stromečky mají bohatě ověšené od špičky až po poslední větvičku. Velmi oblíbená je zde postava sv. Mikuláše. Češi jsou ve zdobení často střídmější a s oblibou stromky zdobí i přírodními a podomácku vyrobenými ozdobami, jako je sušené ovoce nebo slaměné hvězdičky. Jak český, tak německý zákazník ale ocení ruční práci a lokální produkt, což nás moc těší.

Vánoční ozdoby ze skla

Ovlivňují vaše výrobky nové trendy? Jak vznikají nové nápady?

Snažíme se nové ozdoby přizpůsobit současné době, aby ladily i s moderními interiéry. Díky tomu se nám stále více daří oslovovat i mladší zákazníky, například mladé rodiny, které si zařizují bydlení v minimalistickém stylu. Ten by si ještě před pár lety s tradičními ozdobami moc nepotykal. Nová ozdoba nejdříve vznikne jako nápad v hlavě naší produktové designérky. Ta ji nakreslí a následně vzoruje s malířkami a modeláři forem. Je to tvořivý proces, který může trvat i několik měsíců.

Vánoční ozdoby ze skla

Kam vaše firma směřuje? Co nového chystáte do budoucna?

Určitě budeme pokračovat dál ve vzorování nových ozdob a kolekcí. Náš hlavní cíl je rozšíření naši prodejní sítě jak v offline, tak v online světě. Zároveň doplňujeme náš sortiment o designové dekorace, díky kterým nebudeme pouze sezónní prodejce, ale náš sortiment se rozroste i o jarní či letní produkty. Chceme si ale samozřejmě udržet naši lokální výrobu, řemeslo a nadále zdobit stromečky po celém světě.

Více najdete zde.

Nejčtenější v kategorii Business

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,