#restartpodnikani Všestranný SIXT: Od limuzíny po karavan

Cestujete? Pokud ano, pak jste se zaručeně setkali s oranžovým brandem firmy SIXT. Autopůjčovna a leasingová společnost i kvůli koronakrizi přišla letos v létě s novou službou – pronájmem karavanů. Jak dopadla krize na firmu, která je do značné míry svázaná s cestováním, jsme se bavili s obchodním ředitelem českého SIXTu Petrem Kosmákem, který ve firmě působí již 17 let.

Jak jste zvládli krizové období a co to pro vaši společnost znamenalo?

Obchodní aktivity SIXT samozřejmě utrpěly nejvíce zavřením státních hranic a zastavením letecké přepravy. Pobočky na letištích byly z rozhodnutí vlády uzavřeny úplně a změna pracovního rozvrhu na homeoffice u řady velkých korporátních klientů prakticky zastavila cestování. Na druhou stranu, SIXT je kromě autopůjčovny také velká leasingová společnost. A operativního leasingu se situace prakticky nedotkla, a tak firma SIXT nadále rostla.

Do jaké míry jste provázáni se zahraničními turisty a leteckými společnostmi?

Úbytek zahraničních turistů se nás nakonec tolik nedotýkal, neboť nejsou v Česku naší základní klientelou. Služby SIXT využívá většinou firemní klientela, a to jak pro kvalitu vozidel, časovou spolehlivost služeb, tak i pro naše perfektní služby. Takže konkrétně turistický propad český SIXT tolik nezasáhl. Pokles byl cítit spíše v okamžiku, kdy korporace zakázaly služební cesty a letecké společnosti přestaly létat. Firemní klienti se však již vrací, protože přes neosobní e-konferenční hovory nelze vyřídit všechny detaily provozního nebo obchodního vztahu. Člověk vztahy potřebuje a elektronická komunikace postrádá zásadní prvek jakékoliv vztahu – pocity a dojmy.

Nedostatek turistů pocítili spíše naši kolegové v turistických destinacích. Byl jsem letos na cyrilo-metodějské svátky v Provence. A tam naopak jsou závislí na turistech. Bylo milé vidět rychle odbavovanou frontu před pobočkou SIXT v Marseille a cítit, že lidem se vrací chuť cestovat kvůli turistice.

Cítíte již s obdobím prázdnin a uvolněním opatření nějakou změnu a novou naději?

Naději SIXT neztrácí nikdy. Vždyť interní slogan hned v prvních dnech vyslaný do všech 3500 poboček SIXTu přímo od rodiny Ericha Sixta byl: STRONGERTOGETHER, STRONGERTHANEVER. Firma je postavena na velmi silných finančních základech. A to i v česká franšíza. Všimla si toho letos i renomovaná společnost Deloitte. Před cca 14 dny jsme dostali ocenění pro deset privátně vlastněných společností v ČR s obratem přes 300 mil Kč jako THE BEST MANAGED COMPANY roku 2020 v České republice. Během nejtěžších dní jsme nezaháleli a obchodní aktivity jsme přesunuli směrem k posílení leasingu a dlouhodobých pronájmů. Dokonce vnímáme velmi pozitivně, že s růstem cen v dodavatelských řetězcích (auta, servisní práce, ceny pojistného atd.) dochází i k postupnému růstu cen služeb. Dochází tím totiž k narovnání konkurenčního prostředí po neustálém velkém tlaku na snižování cen pronájmů v době před krizí. Navíc SIXT perfektně zvládl přechod na větší digitalizaci procesů jak pro rezervace, tak pro pronájmy, právě v souvislosti s novými hygienickými nároky.

Co všechno patří mezi vaše služby?

Naše firma zajišťuje jak pronájmy aut, krátkodobé, ale i dlouhodobé, tak operativní leasingy pro firmy, správu firemních autoparků, a v neposlední řadě limousine servce. Náš benefit je v tom, že se o zákazníka umíme absolutně postarat, že se domluvíme jeho jazykem, že mu zajistíme silniční asistenci k jeho vozidlu, které má od nás v operativním leasingu, že mu přivezeme nové auto z naší autopůjčovny, že umíme poskytnout auto i řidičem, že zákazníka odvezeme transferem na letiště, když letí na dovolenou, aby nemusel sám řídit a své auto někde parkovat. Komplexnost služeb SIXT je naše velká konkurenční výhoda.

V čem spočívá „limousine service“ a na co je navázaný?

Služba SIXT LIMOUSINE SERVICE je takovou naší třešničkou na dortu. Je to exkluzivní služba, ačkoliv dnes je již díky své ceně dostupná pro běžné obchodní cestující. Naši řidiči s auty od SIXTu jsou často využíváni i na soukromých akcích, a to pro jejich profesionalitu, spolehlivost, diskrétnost, řidičské zkušenosti. Řidiči prochází testy na polygonech v Česku i v Německu, mají praktické schopnosti například i pro jízdy v kolonách ambasádních vozidel, nebo právě pro svatby. SIXT LIMOUSINE SERVICE také řada lidí vyzkoušela zdarma jako službu dovozu/odvozu z letiště při letu s letadly FLY EMIRATES.

Předpokládám, že jste začali víc mířit na Čechy – jak a s jakými produkty?

Otevřeli jsme rezervační portál na pronájmy obytných vozů. Právě pronájmy karavanů nejsou primárně cílené na zahraniční turisty, ale na české zákazníky, kteří chtějí svou dovolenou trávit jinak. Kteří chtějí zkusit cestování s větší svobodou pohybu a nezávislosti na skupinové turistice.

Museli jste je nějak transformovat a obecně změnit marketingovou strategii?

O SIXTu se říká, že zastřešuje všechny služby přepravy autem, tedy od auta s řidičem coby „SIXT RIDE“ na pár minut, přes značku SIXT SHARE, nebo klidně v rámci pronájmu několik dní „SIXT RENT“ až po několik let „SIXT LEASING“. Že SIXT je pro všechny zákazníky – ať chtějí auto na služební cestu, nebo na dovolenou. Ke službám se tak od srpna 2020 nabízí již zmíněný nový produkt – SIXT CARAVAN RENT – tedy pronájmy obytných vozidel. Česko je v tomto první zemí ze všech zemí SIXT na světě.

Bylo na koronavirovém období pro vás také něco pozitivního?

Pozitivní na koronavirovém období nebylo snad nic, ale po něm ano. Lidé se změnili. Zpomalilo se tempo a lidé začali více myslet na své blízké, začali s nimi trávit víc času. Začali k sobě být více milí. Vnímám to i na pracovních schůzkách. A ještě se mi vybavuje jedna osobní událost. Všichni jsme se cítili najednou uzamčení: za roušku, která schovávala každému tvář, za hranice, které schovávaly svět – a já vyrazil na kolo. Byl jsem u Třeboně a nedalo mi to, dojel jsem až na státní hranici v lese, kde stály betonové bariéry a rakouští pohraničníci. Musel jsem. Opravdu jsem cítil nezkrotnou vášeň se cítit svobodně. A tak jsem slezl z kola, a jednou nohu jsem překročil státní hranici do Rakouska. A svět se pohnul – rakouský pohraničník vykročil proti mně, vyfotil mne – na památku – na můj mobil. A pak jsme si spolu ještě dlouho povídali o životě…

Více najdete zde.

Nejčtenější v kategorii Business

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,