Rozsáhlá retrospektiva Helmuta Newtona je jedním z hlavních témat uměleckého světa v Berlíně

Maschine Age, Thierry Mugler, American Vogue
Výstavu pořadatelé plánovali u příležitosti fotografových 100. narozenin, ale vzhledem k současné situaci ji o rok odložili. Nyní však je možno shlédnout velkou restrospektivu této ikonické postavy světové fotografie přímo v muzeu Nadace Helmuta Newtona.

Thierry Mugler Fashion, US Vogue, Monte Carlo 1995. Foto: Helmut Newton Foundation

Celý výstavní prostor v prvním patře muzea je věnovaný životu a vizuálnímu odkazu fotografa, který se narodil v Berlíně. K vidění je 300 děl, z nichž polovina je vystavena vůbec poprvé. Jedná se především o jeho neobvyklé módní fotografie z různých desetiletí, které odrážejí měnícího se ducha doby. Prezentaci doplňují polaroidy a kontaktní listy, speciální publikace, archivní materiály a citáty fotografa. 

Svůj nenapodobitelný styl našel Newton v Paříži 60. let, například při fotografování tehdy revolučních módních návrhů Andrého Courrègese. Kromě klasických ateliérových snímků pracoval také v ulicích Paříže a své modely inscenoval. Byl jedním z prvních módních fotografů, který se postavil proti tradičním zvyklostem a způsobům prezentace.

Carla Bruni, Blumarine, Nice 1993. Foto: Helmut Newton Foundation

Od 70. let 20. století získal Newton téměř neomezené možnosti natáčení na místě, ať už z vrtulníku na pláži na Havaji nebo v hodinovém hotelu v Paříži. Často zůstával ve vlastních fotografiích viditelný prostřednictvím zrcadel v místnosti. Opakovaně testoval společenské a morální hranice a někdy je i nově definoval. Až do konce svého života znepokojoval a okouzloval lidi svými vizemi a vizualizacemi módy a ženskosti. Pravděpodobně žádný jiný fotograf nepublikoval více než Helmut Newton. 

Po intenzivním pátrání v archivech nadace Helmuta Newtona se našly už dávno zapomenuté či domněle ztracené fotografie. V rámci retrospektivy je k vidění i speciální výstava In June’s Room, která je věnovaná tvorbě jeho manželky June Newton alias Alice Springs. Ta zemřela v dubnu 2021 a odpočívá vedle svého manžela na hřbitově v Berlíně Schönebergu. Výstavu je možné vidět do 22. května 2022.

Prada, Monte Carlo 1984. Foto: Helmut Newton Foundation

Mohlo by vás zajímat

Dušan Martinček
Přečtěte si

Ivo Kahánek: Ticho má mnoho podob

Hostem Salónku Lucie Šilhové byl v pražské Art&Event Gallery klavírista a hudební pedagog Ivo Kahánek. Veselý interpret vážné hudby kromě jiného prozradil, že s Dvořákovým klavírním dílem je třeba zacházet jako s dobrým parfémem. Dvě tři kapky stačí.…

Nejčtenější v kategorii ArtDesign