Rozsáhlá retrospektiva Helmuta Newtona je jedním z hlavních témat uměleckého světa v Berlíně

Maschine Age, Thierry Mugler, American Vogue
Výstavu pořadatelé plánovali u příležitosti fotografových 100. narozenin, ale vzhledem k současné situaci ji o rok odložili. Nyní však je možno shlédnout velkou restrospektivu této ikonické postavy světové fotografie přímo v muzeu Nadace Helmuta Newtona.

Thierry Mugler Fashion, US Vogue, Monte Carlo 1995. Foto: Helmut Newton Foundation

Celý výstavní prostor v prvním patře muzea je věnovaný životu a vizuálnímu odkazu fotografa, který se narodil v Berlíně. K vidění je 300 děl, z nichž polovina je vystavena vůbec poprvé. Jedná se především o jeho neobvyklé módní fotografie z různých desetiletí, které odrážejí měnícího se ducha doby. Prezentaci doplňují polaroidy a kontaktní listy, speciální publikace, archivní materiály a citáty fotografa. 

Svůj nenapodobitelný styl našel Newton v Paříži 60. let, například při fotografování tehdy revolučních módních návrhů Andrého Courrègese. Kromě klasických ateliérových snímků pracoval také v ulicích Paříže a své modely inscenoval. Byl jedním z prvních módních fotografů, který se postavil proti tradičním zvyklostem a způsobům prezentace.

Carla Bruni, Blumarine, Nice 1993. Foto: Helmut Newton Foundation

Od 70. let 20. století získal Newton téměř neomezené možnosti natáčení na místě, ať už z vrtulníku na pláži na Havaji nebo v hodinovém hotelu v Paříži. Často zůstával ve vlastních fotografiích viditelný prostřednictvím zrcadel v místnosti. Opakovaně testoval společenské a morální hranice a někdy je i nově definoval. Až do konce svého života znepokojoval a okouzloval lidi svými vizemi a vizualizacemi módy a ženskosti. Pravděpodobně žádný jiný fotograf nepublikoval více než Helmut Newton. 

Po intenzivním pátrání v archivech nadace Helmuta Newtona se našly už dávno zapomenuté či domněle ztracené fotografie. V rámci retrospektivy je k vidění i speciální výstava In June’s Room, která je věnovaná tvorbě jeho manželky June Newton alias Alice Springs. Ta zemřela v dubnu 2021 a odpočívá vedle svého manžela na hřbitově v Berlíně Schönebergu. Výstavu je možné vidět do 22. května 2022.

Prada, Monte Carlo 1984. Foto: Helmut Newton Foundation

Danuše Siering

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Zrnko, které spojuje svět

       ·   20.02.2024
To je káva Dallmayr, synonym pro kvalitu a nadstandardní servis. Milovníky kávy spojuje tento lahodný nápoj po celém světě více než 300 let.

Znásilněná Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, víš že já agresivní nejsem. Ale kdyby přede mnou teď stál režisér, nevím, co bych s ním udělala," vyhlásila Johanna deset minut po začátku premíéry Rusalky ve Státní opeře Unter den Linden v Berlíně.

Voda je pravidlem hry

       ·   13.02.2024
Žije v Hamburku, ale její rodinné kořeny sahají až do Indonésie. Vizuální umělkyně a fotografka Janina Oeij hovoří o své fascinaci vodou, kterou zachycuje ve svých dílech.

Aktuálně na německém webu

Vergewaltigte Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, du weißt, dass ich nicht aggressiv bin. Aber wenn der Regisseur jetzt vor mir stünde, wüsste ich nicht, was ich mit ihm machen würde", erklärte Johanna zehn Minuten nach Beginn der Premiere von Rusalka

Wasser wird zur Spielregel

       ·   13.02.2024
Sie lebt in Hamburg, doch ihre Familienwurzeln reichen bis nach Indonesien. Die Bildende Künstlerin und Fotografin Janina Oeij spricht über ihre Wasser- Faszination, die sie in ihren Werken auffängt.