S architekty Perspektivu: O českém interiéru, který boduje v Německu i New Yorku

Raketový vzestup, světová ocenění, prestižní klienti. Tak by se dal definovat úspěch interiérového Studia Perspektiv, které v roce 2015 založili architekti Ján Antal a Martin Stára. S Jánem a Martinem jsme mluvili o jejich úspěchu v německé prestižní designové soutěži i o zeleném sídle firmy GoPay u Českých Budějovic.

Studio Perspektiv, foto: Mojmír Bureš.

Jste držiteli několika ocenění včetně Winner v kategorii Interior Architecture v soutěži German Design Award 2020 za realizaci pražského EOH IT Hubu. A díky ní jste se vlastně dostali i mezi pět nejlepších projektů nominovaných na ceny Frame Awards 2020. Co podle vás stojí za těmito úspěchy?  

Je to hlavně díky naší flexibilitě a rychlosti. Baví nás posouvat věci rychle vpřed, překonávat hranice našich možností a více se přibližovat světovému trhu. Snažíme se nikdy neopakovat, neustále vymýšlet nové věci, vzdělávat se a inspirovat novými technologiemi. To se zrcadlí v naší práci a odrazilo se to i v ocenění a soutěžích. Máme také čerstvou nominaci na Best of Year, který pořádá Interior Design Magazine v New Yorku.

Co je pro vás při vytváření sdíleného pracoviště nejdůležitější?

Ten správný poměr mezi komunitní zónou a pracovištěm. Když se podcení jedno nebo druhé, nefunguje to. Je třeba najít správný balanc, aby komunitní zóny nebyly vylidněné. Důležitá je také akustika, správné osvětlení a dostatek zeleně. Další faktor je ergonomie. Dnes se klade velký důraz na změnu pracovního místa během dne. Není dobré osm hodin někde sedět.

Interiér kanceláří pro společnost Fortuna.

Jak velkou roli pro vás hraje udržitelnost?

Některé společnosti dnes vydrží v kancelářích jen pět až sedm let a pak se stěhují dál. Tím se generuje hodně odpadu. My se snažíme, aby naši klienti v těchto prostorech vydrželi co nejdéle. Vytváříme flexibilní prostory, aby měly firmy možnost se zahušťovat. Používáme kvalitní a odolné materiály, které vydrží a nemusí se každých pár let obnovovat.

Na jaře se chystáte dokončit sídlo společnosti GoPay u Českých Budějovic, které bude nejvyšší českou dřevostavbou. Na co jste při návrhu kladli největší důraz? 

Na hodnoty a principy této společnosti, která chce být zelená. Dřevostavba byla po jednání s klientem ta správná alternativa. Stavba má čtyři patra, což je výškový limit uzákoněný v České republice. Samotná budova je koncipovaná flexibilně, aby s ní mohl klient během dlouhých let nakládat podle potřeby a situace.

Areál GoPay.

O co se budete snažit v roce 2021, co je vaším architektonickým snem?

Momentálně chceme rozšířit pole naší působnosti a zaměřit se kromě workplace více na realizaci obytných prostorů a komunitních projektů v Česku i na Slovensku. Chceme v této oblasti uplatnit naše schopnosti a přístup k architektuře a dělat ji svým osobitým způsobem.

Více o Studiu Perspektiv najdete zde.

Tento a další články najdete v novém vydání magazínu N&N.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Na zastropování nájemného a vyvlastnění bytů v Berlíně by doplatili především nájemníci

Při pohledu na mapu českých investorů do nemovitostí v Berlíně je zjevné, že se tam do investic nijak nehrnou. Výjimkou byl Petr Kellner, který na břehu Sprévy postavil budovu Trigon. Tento berlínský developerský pionýr však má jen hrstku následovníků a jako vysvětlení se nabízí, že české investory odrazují zprávy z nájemního trhu v Berlíně. Příchylnost Berlíňanů k radikálním levicovým zásahům do trhu má své specifické důvody v nedávné historii, k vytouženému efektu však téměř jistě nepovedou.
Přečtěte si

Master & Master: Původně chtěli v Praze vyrábět těstoviny. Teď si pro jejich designový nábytek jezdí i Němci

Osobitá česká značka Master & Master přináší originální kousky nábytku, který si zamilujete. Snoubí se v něm svěží design moderní industriality s nádechem starých časů, který dodává pocit klidu, pohody, stability a ukotvenosti. Jednotlivé kusy lze velmi dobře kombinovat, můžete z nich poskládat celý pokoj nebo jimi oživit fádně vyhlížející klasický interiér. Jak značka vznikla, kde berou její zakladatelé inspiraci a v čem jsou jiní než ostatní?

Nejčtenější v kategorii Business