S architekty Perspektivu: O českém interiéru, který boduje v Německu i New Yorku

Raketový vzestup, světová ocenění, prestižní klienti. Tak by se dal definovat úspěch interiérového Studia Perspektiv, které v roce 2015 založili architekti Ján Antal a Martin Stára. S Jánem a Martinem jsme mluvili o jejich úspěchu v německé prestižní designové soutěži i o zeleném sídle firmy GoPay u Českých Budějovic.

Studio Perspektiv, foto: Mojmír Bureš.

Jste držiteli několika ocenění včetně Winner v kategorii Interior Architecture v soutěži German Design Award 2020 za realizaci pražského EOH IT Hubu. A díky ní jste se vlastně dostali i mezi pět nejlepších projektů nominovaných na ceny Frame Awards 2020. Co podle vás stojí za těmito úspěchy?  

Je to hlavně díky naší flexibilitě a rychlosti. Baví nás posouvat věci rychle vpřed, překonávat hranice našich možností a více se přibližovat světovému trhu. Snažíme se nikdy neopakovat, neustále vymýšlet nové věci, vzdělávat se a inspirovat novými technologiemi. To se zrcadlí v naší práci a odrazilo se to i v ocenění a soutěžích. Máme také čerstvou nominaci na Best of Year, který pořádá Interior Design Magazine v New Yorku.

Co je pro vás při vytváření sdíleného pracoviště nejdůležitější?

Ten správný poměr mezi komunitní zónou a pracovištěm. Když se podcení jedno nebo druhé, nefunguje to. Je třeba najít správný balanc, aby komunitní zóny nebyly vylidněné. Důležitá je také akustika, správné osvětlení a dostatek zeleně. Další faktor je ergonomie. Dnes se klade velký důraz na změnu pracovního místa během dne. Není dobré osm hodin někde sedět.

Interiér kanceláří pro společnost Fortuna.

Jak velkou roli pro vás hraje udržitelnost?

Některé společnosti dnes vydrží v kancelářích jen pět až sedm let a pak se stěhují dál. Tím se generuje hodně odpadu. My se snažíme, aby naši klienti v těchto prostorech vydrželi co nejdéle. Vytváříme flexibilní prostory, aby měly firmy možnost se zahušťovat. Používáme kvalitní a odolné materiály, které vydrží a nemusí se každých pár let obnovovat.

Na jaře se chystáte dokončit sídlo společnosti GoPay u Českých Budějovic, které bude nejvyšší českou dřevostavbou. Na co jste při návrhu kladli největší důraz? 

Na hodnoty a principy této společnosti, která chce být zelená. Dřevostavba byla po jednání s klientem ta správná alternativa. Stavba má čtyři patra, což je výškový limit uzákoněný v České republice. Samotná budova je koncipovaná flexibilně, aby s ní mohl klient během dlouhých let nakládat podle potřeby a situace.

Areál GoPay.

O co se budete snažit v roce 2021, co je vaším architektonickým snem?

Momentálně chceme rozšířit pole naší působnosti a zaměřit se kromě workplace více na realizaci obytných prostorů a komunitních projektů v Česku i na Slovensku. Chceme v této oblasti uplatnit naše schopnosti a přístup k architektuře a dělat ji svým osobitým způsobem.

Více o Studiu Perspektiv najdete zde.

Tento a další články najdete v novém vydání magazínu N&N.

Nejčtenější v kategorii Business

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,