Schwarzenberg na česko-německém Salonu: Kompromisy na úkor jiných jsou morálně pochybné

Dějištěm Česko-německého Salonu byla Galerie v domě Čená labuť
Česká republika by se během předsednictví v Radě EU měla vypořádat se zavádějícím používáním slova kompromis v evropské politice. Řekl to Karel Schwarzenberg na Česko-německém Salonu, jehož se účastnil i německý velvyslanec.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Schwarzenberg: Kompromisse auf fremde Kosten? Moralisch fraglich und zwecklos

Na konci června se v pražské Galerii Černá labuť konal česko-německý Salon. Setkali se zde bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, německý velvyslanec Andreas Künne, historik umění Jiří Fajt a další významné osobnosti.

“‘Musíte dosáhnout kompromisu‘, slýchám často, a pak se ptám Němců, Francouzů a Italů, co tedy nabízejí ze svých vlastních zdrojů,” popisuje Schwarzenberg začátek mnoha diskuzí, které vedl. “‘My? Jak jste na to přišel…‘,” vzpomíná častou reakci. “Chcete kompromis, ale nechcete ho dosáhnout na úkor někoho jiného, že ne?” usazuje vzápětí Schwarzenberg partnery v těchto diskuzích. “A pak vyjde najevo, že kompromis, který mají na mysli, je, že ukrojíme větší nebo menší část Ukrajiny a nabídneme ji Rusům, aby byli zticha,” krčí rameny.

Karel Schwarzenberg na Salonu N&N. Česko by podle něj mělo během svého předsednictví v Radě EU demaskovat podstatu falešných volání po kompromisech na úkor Ukrajiny

“Zaprvé je to poněkud morálně pochybný přístup, navrhovat ‘kompromisy’ na úkor někoho jiného, ale zadruhé to vůbec nefunguje!” zdůrazňuje Schwarzenberg a připomíná násilný vojenský zábor Krymu a území na východě Ukrajiny v roce 2014 s tím, že následné mlčení Evropy povzbudilo Putina k dalšímu postupu. “Mohu vám slíbit, že pokud teď učiníme ‘kompromis’, bude několik let ticho, a pak přijde na řadu další kus. Putin se nezastaví, dokud bude moci pokračovat ve své expanzivní politice,” varuje Schwarzenberg a rozhodně tak nečiní poprvé.

“Krym byl předkrm, Doněck a Luhansk byly polévka, a nyní přichází hlavní chod – celá Ukrajina,” připomíná bývalý český ministr zahraničí, jak už před několika lety na jedné přednášce varoval před novou agresí Ruska. “Pokud bychom měli obětovat Ukrajinu nebo její podstatnou část, pak mohu jen doporučit všem evropským státům, aby přepracovaly své rozpočty a vyšly ne ze dvou, ale ze čtyř procent na výdaje na zbrojení,” řekl už tehdy.

Česko-německý Salon uvítal kromě dalších i Jiřího Fajta, Petru Ernstbergerovou, nebo německého velvyslance v České republice Andrease Künneho

V souvislosti s nynější Putinovou útočnou válkou Schwarzenberg vyzdvihl také slova amerického prezidenta. “Biden byl jediným západním politikem, který se odvážil říci pravdu: Putin musí být poražen. Takže žádný kompromis, musí být poražen, aby byly tyto pokusy znovu a znovu obsazovat nové území konečně zažehnány.”

Druhým nejdůležitějším úkolem pro Českou republiku během jejího předsednictví by mělo podle Schwarzenberga být prosazení reformy EU, podle něj Unie potřebuje reformu, jakou v posledním desetiletí 19. století potřebovalo staré Rakousko, aby se mohlo rozvíjet. “EU potřebuje společnou obrannou, zahraniční a bezpečnostní politiku,” vyjmenovává Schwarzenberg.  Východisko vidí v následujícím: nesouhlasit s těmi, kdo nám radí, abychom se vzdali, ale každý Evropan musí být v rámci svých možností tvrdý a podporovat jednotu celku. “Neměli bychom opakovat chybu z let 1938 a 39,” přidal Schwarzenberg historickou paralelu.

Zpívala Martina Barta

Na otázku N&N magazínu, zda bychom měli Rusko považovat za teroristický stát – jak jeho počínání nedávno nazvala i předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová – Schwarzenberg kývl. “Myslím, že nám nedávají jinou možnost,” odtušil. Ruský velvyslanec by však podle něj měl v zemi zůstat i tak. “Jsou to zbytečná gesta, vyhostit velvyslance – je třeba ponechávat možnost rozhovoru, i když máme co do činění se zločineckým státem,” hájí svůj názor, který vyjádřil už loni poté, co vyšlo najevo, že za fatálními výbuchy dvou českých muničních skladů v roce 2014 stojí právě ruský stát.

Andreas Künne: Česká republika může dát o sobě vědět a obhájit svůj postoj k jaderné energetice

Německý velvyslanec v České republice Andreas Künne, který v minulosti působil mimo jiné v Kodani, Soulu, Bruselu a Vilniusu, připouští, že jeho současný post může být jedním z těch důležitějších. Důvodem k tomu je předsednictví hostitelské země v Radě Evropské unie v době strašlivé útočné války.

Německý velvyslanec v České republice Andreas Künne

Skutečnou příležitostí předsednictví malé země (velvyslanec mluvil diplomaticky o „ne tak velkých zemích”), má být možnost představit svou zemi a politiku. Češi tak mohou ostatním Evropanům vysvětlit zvláštnosti své vlastní energetické politiky. Jedna věc v tom může i dodatečně napomoci. “Pozornost se nyní soustředí na region (střední a východní Evropy) více než před Putinovou válkou,” poznamenává německý velvyslanec. Konkrétně by Češi mohli Němcům ve vzájemně odideologizované diskuzi vysvětlit, proč ve větší míře spoléhají na jadernou energii, nebo Němci Čechům, jak chtějí pokračovat v energetické transformaci.

V souvislosti s českým předsednictvím v Radě EU uvedl zkušený diplomat příklad dobré výstavy, která se také nemusí „líbit všem”, protože “nikdy neuspokojíte všech 27 stejnou měrou”. Nejlepším očekáváním je podle něj posun vpřed, kterého dosáhnou ti, kteří jsou vnímáni jako čestní zprostředkovatelé.

Mohlo by vás zajímat

Shutterstock
Přečtěte si

Praha je pro digitální nomády nejlepším městem v Evropě

Podle globálního žebříčku „Cities Best Facilitating Remote Work“ vydaného platformou WorkMotion činnou na trhu práce, je Praha pro práci na dálku nejvhodnějším městem Evropy a pátým nejlepším na světě. Cizinci pracující v Praze si užívají kvalitní dopravu, veřejné vzdělávání a dostupné bydlení.
Přečtěte si

Symbolem Berlína je borová šiška a jemný nažloutlý písek v nekonečných lesích

Když se mne kdysi kdosi zeptal, co bych po třiatřiceti návštěvách Berlína řekl o tomto městě, co že je pro mne jeho symbolem, odpověděl jsem bez zaváhání, že borová šiška a písek, a pak ještě dodal: nekonečné lesy. Můj oblíbený švýcarský spisovatel Robert Walser, který žil v Berlíně na počátku 20. století, jednou napsal, že Berlín je město procházek. A stále to platí. Vím, že jsem mnohé svými výroky o symbolu města překvapil, ale pro mne je opravdu Berlín a jeho okolí, za těch více jak 23 let co tam pravidelně jezdím, právě toto. Místo pro dlouhé pěší výlety v lesích a kolem jezer a přesto stále na území Velkého Berlína.

Nejčtenější v kategorii Society