Sculpture Park 2023: Velkolepá expozice je k vidění na zámku Bechyně

Chen Zhen, Matěj Frank, Krištof Kintera, Anne Marie Taveres nebo Ornaghi & Prestinari … Díla mezinárodních umělců vystavuje Sculpture Park Zámek Bechyně 2023.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Sculpture Park 2023: Spektakuläre Ausstellung wird auf Schloss Bechyně gezeigt

V areálu významné kulturní památky ze 16. století, jsou díky umělecké instituci Galerie Continua k vidění umělecké objekty mimořádných osobností  celého světa. Prostřednictvím své tvorby reflektují témata lidské existence, lidských práv a svobody.

Stěžejní dílo expozice, kurátorované Lucií Drdovou, tvoří objekt „Back to Fullness, Face to Emptiness“ čínsko-francouzského umělce Chen Zhena, vystavený na Biennale Arte 2009 v Benátkách. Zhenovo dílo symbolizuje prostřednictvím kovové zeměkoule svět posetý židlemi z různých zemí. Doplňuje jej čínský text v červeném neonu, jež pojednává o lidských právech.  

Nová tradice zahájena

Kromě zámeckého parku najdou návštěvníci umělecká díla také v budově zámecké sýpky. Zde se setkají s vtipnými intervencemi „Together“ autorů Nedka Solakova a Jiřího Kovandy. Artefakty Anny Marie Taveres, Krištofa Kintery či Terezy Štětinové se zabývají tématy národní identity, překračování hranic a kulturního odcizení, během nichž zkoumají nejisté aspekty soudobé existence. 

Zámek Bechyně, ležící v malebné jihočeské krajině, nabízí podle pořadatelů Sochařského parku 2023 ideální prostředí pro diskuse o kulturním dědictví a jeho moderním rozvoji. „Projekt Sochařský park and Contemporary Art jsem založila před třemi lety. Výstavami oživujeme zámek a jeho okolí během letní sezóny a zároveň šíříme povědomí o mezinárodním současném umění, to vše v dialogu s českou soudobou tvorbou. Jde o ojedinělý projekt v naší režii, během něhož veřejnosti zpřístupňujeme areál našeho rodinného zámku Bechyně“, říká Nicole Stava, která se o Panství Bechyně stará společně se sestrou Sylvií. Jak dále uvádí, v dlouhodobém horizontu chce na bechyňském zámku rozvinout kulturní platformu pro mezinárodní výměnu v oblasti soudobého umění. „Každoroční program výstav současného umění a sochařského parku, pořádaný ve spolupráci s renomovanými galeriemi, tematické veřejné diskuze a krátkodobé pobyty umělců vytvoří prostor pro setkávání nezávislých kurátorů, umělců, galeristů a zástupců kulturních institucí v jižních Čechách. To vše rozvíjíme v rámci mezinárodního kontextu,“ osvětluje zakladatelka a současná ředitelka projektu Sochařský park Bechyně, Nicole Stava. Dodává, že výběr zastoupených umělců probíhal v úzké spolupráci s letošním partnerem, kterým je přední zahraniční galerie Galleria Continua. Zahraniční přehlídku rozšířila o prezentaci autorů domácí umělecké scény kurátorka aktuální expozice, Lucie Drdová. 

Sochařský park Zámek Bechyně 2023 probíhá do 30. září 2023. Více na www.resort-bechyne.cz

Foto: Ondřej Polak

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Plánujte a sklízejte na Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Výstavy, komentované prohlídky napříč čtyřmi desítkami galerií, muzeí, aukčních síní i v nové galerii pod širým nebem. To je Mezinárodní festival vizuálního umění Prague Art Week 23, který bude v Praze probíhat od 21. do 24.

Aktuálně na německém webu

Planen und ernten Sie auf der Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Ausstellungen, Führungen durch vierzig Galerien, Museen, Auktionshäuser und eine neue Open-Air-Galerie. Das ist das internationale Festival der bildenden Kunst „Prague Art Week 23“, das vom 21. bis 24. September in Prag stattfinden wird. Die Besucher