Sculpture Park 2023: Velkolepá expozice je k vidění na zámku Bechyně

Chen Zhen, Matěj Frank, Krištof Kintera, Anne Marie Taveres nebo Ornaghi & Prestinari … Díla mezinárodních umělců vystavuje Sculpture Park Zámek Bechyně 2023.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Sculpture Park 2023: Spektakuläre Ausstellung wird auf Schloss Bechyně gezeigt

V areálu významné kulturní památky ze 16. století, jsou díky umělecké instituci Galerie Continua k vidění umělecké objekty mimořádných osobností  celého světa. Prostřednictvím své tvorby reflektují témata lidské existence, lidských práv a svobody.

Stěžejní dílo expozice, kurátorované Lucií Drdovou, tvoří objekt „Back to Fullness, Face to Emptiness“ čínsko-francouzského umělce Chen Zhena, vystavený na Biennale Arte 2009 v Benátkách. Zhenovo dílo symbolizuje prostřednictvím kovové zeměkoule svět posetý židlemi z různých zemí. Doplňuje jej čínský text v červeném neonu, jež pojednává o lidských právech.  

Nová tradice zahájena

Kromě zámeckého parku najdou návštěvníci umělecká díla také v budově zámecké sýpky. Zde se setkají s vtipnými intervencemi „Together“ autorů Nedka Solakova a Jiřího Kovandy. Artefakty Anny Marie Taveres, Krištofa Kintery či Terezy Štětinové se zabývají tématy národní identity, překračování hranic a kulturního odcizení, během nichž zkoumají nejisté aspekty soudobé existence. 

Zámek Bechyně, ležící v malebné jihočeské krajině, nabízí podle pořadatelů Sochařského parku 2023 ideální prostředí pro diskuse o kulturním dědictví a jeho moderním rozvoji. „Projekt Sochařský park and Contemporary Art jsem založila před třemi lety. Výstavami oživujeme zámek a jeho okolí během letní sezóny a zároveň šíříme povědomí o mezinárodním současném umění, to vše v dialogu s českou soudobou tvorbou. Jde o ojedinělý projekt v naší režii, během něhož veřejnosti zpřístupňujeme areál našeho rodinného zámku Bechyně“, říká Nicole Stava, která se o Panství Bechyně stará společně se sestrou Sylvií. Jak dále uvádí, v dlouhodobém horizontu chce na bechyňském zámku rozvinout kulturní platformu pro mezinárodní výměnu v oblasti soudobého umění. „Každoroční program výstav současného umění a sochařského parku, pořádaný ve spolupráci s renomovanými galeriemi, tematické veřejné diskuze a krátkodobé pobyty umělců vytvoří prostor pro setkávání nezávislých kurátorů, umělců, galeristů a zástupců kulturních institucí v jižních Čechách. To vše rozvíjíme v rámci mezinárodního kontextu,“ osvětluje zakladatelka a současná ředitelka projektu Sochařský park Bechyně, Nicole Stava. Dodává, že výběr zastoupených umělců probíhal v úzké spolupráci s letošním partnerem, kterým je přední zahraniční galerie Galleria Continua. Zahraniční přehlídku rozšířila o prezentaci autorů domácí umělecké scény kurátorka aktuální expozice, Lucie Drdová. 

Sochařský park Zámek Bechyně 2023 probíhá do 30. září 2023. Více na www.resort-bechyne.cz

Foto: Ondřej Polak

Lucie Drahoňovská

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Zrnko, které spojuje svět

       ·   20.02.2024
To je káva Dallmayr, synonym pro kvalitu a nadstandardní servis. Milovníky kávy spojuje tento lahodný nápoj po celém světě více než 300 let.

Znásilněná Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, víš že já agresivní nejsem. Ale kdyby přede mnou teď stál režisér, nevím, co bych s ním udělala," vyhlásila Johanna deset minut po začátku premíéry Rusalky ve Státní opeře Unter den Linden v Berlíně.

Voda je pravidlem hry

       ·   13.02.2024
Žije v Hamburku, ale její rodinné kořeny sahají až do Indonésie. Vizuální umělkyně a fotografka Janina Oeij hovoří o své fascinaci vodou, kterou zachycuje ve svých dílech.

Aktuálně na německém webu

Vergewaltigte Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, du weißt, dass ich nicht aggressiv bin. Aber wenn der Regisseur jetzt vor mir stünde, wüsste ich nicht, was ich mit ihm machen würde", erklärte Johanna zehn Minuten nach Beginn der Premiere von Rusalka

Wasser wird zur Spielregel

       ·   13.02.2024
Sie lebt in Hamburg, doch ihre Familienwurzeln reichen bis nach Indonesien. Die Bildende Künstlerin und Fotografin Janina Oeij spricht über ihre Wasser- Faszination, die sie in ihren Werken auffängt.