Tančící dům poprvé v historii otevírá prostory, které jste ještě neviděli

Od dnešního dne jsou veřejnosti přístupné útroby ikonické stavby na Jiráskově náměstí, jejíž realizaci inicioval před 30 lety Václav Havel. Nabízí se tak jedinečná šance nahlédnout kontroverznímu Tančícímu domu pod povrch, zjistit, jak funguje a odhalit jeho architektonické a designové kouzlo. Tak si ji nenechte ujít!

První návrh budovy, Vlado Milunić (1990).

Dům architektů Vlada Miluniće a Franka Gehryho je ikonou české porevoluční architektury a naplňuje myšlenku Václava Havla postavit na tomto místě budovu s výhledem a uměleckou galerií, která by navíc vhodně zaplnila prázdnou proluku. Ta vznikla už v roce 1945 během leteckého náletu na Prahu, kdy americká bomba zasáhla původní novobarokní budovu, kterou se již nepodařilo opravit. Její místo tedy zaujal Tančící dům, který byl veřejnosti otevřen v roce 1996 a v témže roce získal také prestižní ocenění časopisu Time v kategorii design roku.

Historická fotografie Jiráskovo náměstí

Původní dům (1950).

Proluka na Jiráskově náměstí

Proluka před stavbou Tančícího domu (1990).

Stavba Tančícího domu (1995).

Už od doby otevření vyvolává vzhled budovy rozporuplné reakce, zejména kvůli dynamickým věžím, které připomínají postavy tanečníků Ginger Rogersové a Freda Astaira. Tam také Tančící dům získal své jméno. Teď však máme unikátní možnost poznat budovu jinak než jen z nábřeží nebo skrze uměleckou galerii. Veřejnosti se otevírá celá řada prostor, jako například technické zázemí se vzduchotechnikou a topným systémem, který navrhli samotní architekti. „Prohlídka má celkem osm částí a začíná ve druhém podzemním podlaží, kde je strojovna a končí na střeše. Lidé budou moct nahlédnout i do hotelových pokojů a otevíráme i novou terasu s neobvyklým výhledem na Pražský hrad a pohledem do vnitrobloku na byt, kde roky žil bývalý prezident Václav Havel,” dodává ředitel Galerie Tančící dům, Robert Vůjtek.

Kotelna.

Vzduchotechnika.

Nově otevřené prostory jsou přístupné přes galerii, kde je až do 27. září instalována výstava Bořka Šípka. V sedmém patře budovy na vás navíc čeká kulinářský zážitek v restauraci známého pražského šéfkuchaře Ondřeje Slaniny.

Technické zázemí a ostatní nově zpřístupněná místa lze navštívit do 31. srpna denně od 10 do 18 hodin. Vstupné je zahrnuto v ceně vstupného do galerie a činí 190 Kč pro dospělého a 110 Kč pro studenty a seniory.

Terasa do vnitrobloku.

Více informací najdete zde.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Německý zpěvák a bavič pořádal vánoční večírky pro bezdomovce. Letos za nimi jede s foodtrucky

Franka Zandera v Berlíně znají hlavně jako zpěváka, moderátora a baviče. Asi nejznámější je jeho píseň Nur Nach Hause (geh’n wir nicht), kterou složil v roce 1993 pro berlínský fotbalový klub Hertha BSC, a kterou fanoušci dodnes zpívají snad po každém domácím zápase Herthy. Je majitelem několika zlatých desek a připsal si i několik prvenství v německé hitparádě.
Přečtěte si

Muzeum a galerie jako pevnost? Loupež v Drážďanech rozvířila debatu o bezpečnosti

Před dvěma lety otřásla Drážďany loupež století, jak vloupání do slavné klenotnice Historická Zelená klenba v areálu Rezidenčního zámku v barokním centru nazvala místní média. Pachatele sice policie již dopadla, po klenotech se nicméně slehla zem a příslušné úřady řeší, jak zvýšit bezpečnost uměleckých sbírek v muzeích či galeriích.
Přečtěte si

25 let partnerství Prahy a Berlína

Praha a Berlín oslavili 25 let partnerství podpisem smlouvy o založení Nadace Komenského zahrady/Stiftung Comenius-Garden. Této události, která se konala na Českém Velvyslanectví ve Wilhelmstrasse za účasti velvyslance Tomáše Kafky, se média příliš nevěnovala, přesto má hluboký význam pro obě země.

Nejčtenější v kategorii Society