Tančící dům poprvé v historii otevírá prostory, které jste ještě neviděli

Od dnešního dne jsou veřejnosti přístupné útroby ikonické stavby na Jiráskově náměstí, jejíž realizaci inicioval před 30 lety Václav Havel. Nabízí se tak jedinečná šance nahlédnout kontroverznímu Tančícímu domu pod povrch, zjistit, jak funguje a odhalit jeho architektonické a designové kouzlo. Tak si ji nenechte ujít!

První návrh budovy, Vlado Milunić (1990).

Dům architektů Vlada Miluniće a Franka Gehryho je ikonou české porevoluční architektury a naplňuje myšlenku Václava Havla postavit na tomto místě budovu s výhledem a uměleckou galerií, která by navíc vhodně zaplnila prázdnou proluku. Ta vznikla už v roce 1945 během leteckého náletu na Prahu, kdy americká bomba zasáhla původní novobarokní budovu, kterou se již nepodařilo opravit. Její místo tedy zaujal Tančící dům, který byl veřejnosti otevřen v roce 1996 a v témže roce získal také prestižní ocenění časopisu Time v kategorii design roku.

Historická fotografie Jiráskovo náměstí

Původní dům (1950).

Proluka na Jiráskově náměstí

Proluka před stavbou Tančícího domu (1990).

Stavba Tančícího domu (1995).

Už od doby otevření vyvolává vzhled budovy rozporuplné reakce, zejména kvůli dynamickým věžím, které připomínají postavy tanečníků Ginger Rogersové a Freda Astaira. Tam také Tančící dům získal své jméno. Teď však máme unikátní možnost poznat budovu jinak než jen z nábřeží nebo skrze uměleckou galerii. Veřejnosti se otevírá celá řada prostor, jako například technické zázemí se vzduchotechnikou a topným systémem, který navrhli samotní architekti. „Prohlídka má celkem osm částí a začíná ve druhém podzemním podlaží, kde je strojovna a končí na střeše. Lidé budou moct nahlédnout i do hotelových pokojů a otevíráme i novou terasu s neobvyklým výhledem na Pražský hrad a pohledem do vnitrobloku na byt, kde roky žil bývalý prezident Václav Havel,” dodává ředitel Galerie Tančící dům, Robert Vůjtek.

Kotelna.

Vzduchotechnika.

Nově otevřené prostory jsou přístupné přes galerii, kde je až do 27. září instalována výstava Bořka Šípka. V sedmém patře budovy na vás navíc čeká kulinářský zážitek v restauraci známého pražského šéfkuchaře Ondřeje Slaniny.

Technické zázemí a ostatní nově zpřístupněná místa lze navštívit do 31. srpna denně od 10 do 18 hodin. Vstupné je zahrnuto v ceně vstupného do galerie a činí 190 Kč pro dospělého a 110 Kč pro studenty a seniory.

Terasa do vnitrobloku.

Více informací najdete zde.

Tereza Vacková

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

Zrnko, které spojuje svět

       ·   20.02.2024
To je káva Dallmayr, synonym pro kvalitu a nadstandardní servis. Milovníky kávy spojuje tento lahodný nápoj po celém světě více než 300 let.

Znásilněná Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, víš že já agresivní nejsem. Ale kdyby přede mnou teď stál režisér, nevím, co bych s ním udělala," vyhlásila Johanna deset minut po začátku premíéry Rusalky ve Státní opeře Unter den Linden v Berlíně.

Voda je pravidlem hry

       ·   13.02.2024
Žije v Hamburku, ale její rodinné kořeny sahají až do Indonésie. Vizuální umělkyně a fotografka Janina Oeij hovoří o své fascinaci vodou, kterou zachycuje ve svých dílech.

Aktuálně na německém webu

Vergewaltigte Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, du weißt, dass ich nicht aggressiv bin. Aber wenn der Regisseur jetzt vor mir stünde, wüsste ich nicht, was ich mit ihm machen würde", erklärte Johanna zehn Minuten nach Beginn der Premiere von Rusalka

Wasser wird zur Spielregel

       ·   13.02.2024
Sie lebt in Hamburg, doch ihre Familienwurzeln reichen bis nach Indonesien. Die Bildende Künstlerin und Fotografin Janina Oeij spricht über ihre Wasser- Faszination, die sie in ihren Werken auffängt.