Třicetileté výročí sametové revoluce v galeriích

Třicetileté výročí sametové revoluce se rychle blíží a jako téma už nějaký čas rezonuje společností. Umělecká sféra vždy odrážela veřejné dění, a tak ani tentokrát nezůstává pozadu.Třicetileté výročí sametové revoluce se rychle blíží a jako téma už nějaký čas rezonuje společností. Umělecká sféra vždy odrážela veřejné dění, a tak ani tentokrát nezůstává pozadu.

Řada galerií, muzeí a dalších kulturních organizací chystá na podzim akce a výstavy, které na revoluční dobu odkazují, dokládají dobové materiály nebo ji srovnávají se současným stavem společnosti. Jednu takovou výstavu můžete aktuálně navštívit v Galerii Českých center v Rytířské ulici.

galerie-ceskych-center-sametova-revoluce-vyroci-7

Pod názvem Dialog se skrývá dvanáct rozhovorů a dvanáct portrétů, každý s jednou osobností reflektující rok 1989. Literární dokumentaristka Barbora Baronová oslovila pro své rozhovory respondenty z České republiky, Slovenska a Polska, kteří se zásadních změn ve společnosti buď přímo účastnili, nebo byli jejich pozorovateli. Mezi těmito osobnostmi je například Aleš Palán, Vladimír Michal, Antonia Krzyston, Zbigniew Libera nebo Tereza Nvotová. Výsledkem je ve všech ohledech velice rozmanité hodnocení doby a vykreslení osobních postojů k bývalému režimu, k období mečiarismu, ke vzniku Charty 77 i k loňské vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky.

 

Výstava jako taková je hlavním bodem multižánrového uměleckého projektu Angažovanost prostřednictvím kultury před rokem 1989 a po něm. Jejím cílem je poukázat na důležitost vyrovnaného dialogu, základní stavební jednotky demokratické společnosti a poskytnout podněty k další společenské diskuzi. Všech dvanáct osobností tedy přichází s vlastními názory, ale také s uměleckými, literárními a mediálními díly, která sami vytvořili a která s tématem roku 1989 různými způsoby pracují.

Po uvedení na Slovensku a v Polsku se výstava konečně dočkala i svého českého uvedení a vy ji v Galerii Českých center můžete navštívit do 16. října. V rámci doprovodného programu proběhne 10. října také koncert v Divadle X10, kde zahraje kvartet v čele s Emilem Viklickým společně s belgickými Jazz Station Big Band, Stéphanem Mercierem a Froncois Decampsem.

galerie-ceskych-center-sametova-revoluce-vyroci-8

galerie-ceskych-center-sametova-revoluce-vyroci-10

Osobnosti: Saša Uhlová, Zbigniew Libera, Zuzana Mistríková, Aleš Palán, Antonina Krzysztoń, Vladimír Michal, Věra Roubalová Kostlánová, Andrzej Jagodziński, Tereza Nvotová, Miloš Rejchrt, Dorota Masłowska, Peter Kalmus
Fotografové: Ján Kekeli, Witek Orski, Dita Pepe
Kurátoři: Fotografie – Robert Švarc, Text – Barbora Baronová

Galerie Českých center

Rytířská 31, Praha 1
K vidění do 16. 10. 2019
www.czechcentres.cz/galerie-praha/dialog1

Text Tereza Vacková

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Peter Lange, zpravodaj ARD: Česká republika má stále příliš mnoho nekvalifikovaných pracovníků

Peter Lange je rozhlasovým zpravodajem německé veřejnoprávní stanice ARD pro Českou republiku a Slovensko. Od roku 2007 až do července 2016 byl šéfredaktorem rozhlasového vysílání Deutschlandfunk Kultur. Poté začal působit v Praze, jeho rodina žije v Berlíně. O dějiny střední a východní Evropy se zajímal již dříve. Dr. Peter Lange vystudoval žurnalistiku, politiku a historii.
Přečtěte si

Berlínská gastronomie – kebab, currywurst a kryptoměna

V Berlíně je bezmála 10 000 stravovacích zařízení. Vedle místních bizarností jako jsou klobásy zasypané indickou směsí koření nebo bramborák politý jablečným protlakem, nabízí kuchyni celého světa ve špičkovém provedení. Kdo má opravdu hodně času, může ale zkusit vystát frontu před vyhlášeným stánkem s kebabem, který už popírá myšlenku rychlého občerstvení. Experimentovat lze i při placení – podobně jako Praha má i Berlín svá místa umožňující platbu bitcoinem a dalšími kryptoměnami.
Přečtěte si

Wagner, Bayreuth a zbytek světa: Dokument hledá příčiny fascinace rozporuplným skladatelem

Proč lidé na celém světě milují hudbu Richarda Wagnera, ke kterému se zejména v Německu často přidává přívlastek kontroverzní? Z čeho pramení fascinace napříč hranicemi, politickou orientací i konfesemi? Proč Židé, křesťané a muslimové milují jeho hudbu? Odpověď se snažil najít Axel Brüggemann, německý novinář a dokumentarista, znalec života a díla Richarda Wagnera, jehož devadesátiminutový film promítají vybraná, vesměs artová či menší kina.

Nejčtenější v kategorii Society