U vína funguje osobní kontakt

René Vrátil je zapálený výrobce vína tělem i duší a samozřejmě jeho milovník. V roce 2008 držel v ruce první láhev z Arte Vini – vinařství, které vzniklo jako nápad tří kamarádů, primárně s cílem dodávat víno do gastronomie. Jak vnímá současnou atmosféru na vinařské scéně?

Jaká podle tebe aktuálně panuje nálada na tuzemské vinařské scéně?

Koronavirová karanténa se pravděpodobně dotkla nás všech a proto jsme asi nyní všichni v očekávání, co bude dál…

Vím, že jezdíš také pravidelně do rakouských vinařství, jaká je situace tam?

Vinaři, kteří jsou závislí na prodejích do gastronomických provozů a na společenských akcí, jsou na tom hůře jak v Česku, tak i za hranicemi. Ti, kteří prodávají koncovým zákazníkům a specializují se na export, tak řeší spíše vína nedostatek. Je to různé.

Vnímáš, že se vinařství – ať už v Česku či v Rakousku – stačila do určité míry přes léto díky turismu zahojit?

Myslím si, že i když tuzemský turismus měl letos žně, tak to rozhodně ztráty nenahradilo. V Rakousku to bude obdobné.

Jak jste to zvládli vy a co vás u/drželo?

Zvládáme to, i když jsme hodně závislí na restauracích. Snažíme se prodeje směrovat i přes jiné kanály. Například přes e-shop, dělat marketing přes sociální sítě, prodávat víno ze sklepa a účastnit se různých veřejných – povolených akcích, kde získáváme mimo jiné nové kontakty na koncové zákazníky. Funguje to a budeme do osobnějšího kontaktu investovat stále více času i peněz.

Jak bys vlastně charakterizoval své vinařství?

Jsme mladé vinařství z Nového Šaldorfa nedaleko Znojma, které stojí za dobrou a konstantní kvalitou vína, která jsou svěží, elegantní, suchá a minerální. Ve sklepě používáme jak novou, tak i tradiční technologii a design našich láhví je – myslím – velmi nevšední, poutavý a nadčasový.

Myslím si, že výraznou výhodu nyní asi měla ta vinařství, která nabízí i ubytovací služby. Na Jižní Moravě byl letos během léta doslova boj o volnou postel, vnímáš to podobně a plánuje Arte Vini do budoucna rozšíření svých služeb – ať už tímto či jiným směrem?

Provozuji sám soukromě apartmán a musím toto potvrdit. Lidé zůstali spíše v Česku a o ubytování byl skutečně velký zájem. Vidíme to i na tržbách ve sklepě. V budoucnosti plánujeme výstavbu nového vinařství, kde rozhodně s ubytovacím zařízením počítáme.

Jaký je podle tebe všeobecný trend vinařského světa, půjde se cestou zmíněného rozšiřování služeb nebo se budou vinařství naopak více soustředit na svůj klíčový produkt – víno – a jeho propagaci?

Vinaři se určitě i nadále budou soustředit na výrobu kvalitních vín, ale co by to bylo za společenské akce, koncerty, turistiku i cyklistiku, kde by si lidé nemohli dát skleničku dobrého vína? Myslím si, že prožitek z vína je dokonalý ve spojení produktu a služby.

Blíží se vinobraní a s ním i související tradiční akce, ta největší – Znojemské historické vinobraní – se přesunula na příští rok, bude to pro znojemské vinaře velká újma? A předpokládám, že se tedy můžeme těšit alespoň na jiné menší akce, co vás/ nás čeká?

Myslím si že velká újma to nebude. Čeká nás spousta jiných akcí. Například 5. září VOC Festival, 11. září křest znojemských Kraváků, 12. září přes 200 otevřených sklepů po celém Znojemsku a další zajímavé akce. Mimo jiné máme od úterý do soboty během celého září otevřený sklep pro naše zákazníky a všechny milovníky vína. Takže nás čeká opravdu pestrý podzim!

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

V Praze se představí německá vína. Ryzlinkem to zdaleka nekončí, ujišťuje znalec

Mikuláš Cylek žil několik let v Německu, kde se nadchl pro tamní vína, která začal pro vlastní potřebu a známým vozit již před patnácti lety do Česka. Dnes se dovozem vín ze třinácti německých vinařských oblastí živí. Bavili jsme se spolu nejen o specifikách německých vín a o aktuálních trendech, ale i o degustační přehlídce vín, kterou chystá 4. listopadu v Praze.

Nejčtenější v kategorii Gourmet

Aktuálně na českém webu

Jakou zemi zdědím?

    ·      28.09.2022
Německo chce vést zelenou revoluci v Evropě a Česko nechce zůstat pozadu. Ale co si myslí o klimatické krizi ti, kterých se nejvíc dotýká? Anna Müllerová, patnáctiletá studentka z Prahy, napsala pro N&N malou esej o jedné velké

V Berlíně padnul nový světový rekord v maratonu

    ·      26.09.2022
"Nevím, kde je hranice," řekl jednou Eliud Kipchoge, "ale chci jí dosáhnout." Na nedělním berlínském maratonu 37letý běžec z Keni opět posunul hranici lidských možností. Tentokrát urychlil svůj světový rekord o třicet sekund.

Přitažlivost západočeského lázeňského trojúhelníku roste

    ·      20.09.2022
Lázeňské kolonády provoněné oplatkami, historické budovy s léčivými prameny, ale i rozmanité přírodní skvosty a kulturní akce. Taková je atmosféra lázeňských měst, fenoménu, kterému se dostává stále větší pozornosti. Může za to i loňský zápis západočeského lázeňského trojúhelníku

Aktuálně na německém webu

Was für eine Erde werde ich erben?

    ·      28.09.2022
Deutschland will in Europa die grüne Revolution voran­treiben , und die Tschechische Republik will nicht zurück­bleiben. Aber was denken diejenigen über die Klimakrise, die am meisten von ihr betr­offen sind? Anna Müllerová, eine 15-jährige Schülerin aus Prag, schrieb für N&N einen kleinen Aufsatz über eine