Zahrádkářské kolonie v Berlíně

Co je krásnějšího, než si posedět s přáteli na zahradní párty? Obklopen zelení, květy, grilováním a lahodným mokem.

To ví i 73 tisíc majitelů zahradních parcel v Berlíně, které jsou shromážděné v celkem 900 zahradních koloniích. A to na celkové ploše téměř 3 000 ha! (např. Friedrichhain-Kreuzberg má plochu 2 000 ha).

Historie zahradních kolonií sahá až do poloviny 19. století, kdy začaly v Berlíně vznikat „Armengärten — zahrady pro chudé“. To byla místa, kde si lidé pěstovali ovoce a zeleninu, aby se mohli lépe stravovat. Čekací listiny na volné pozemky vždy byly a jsou dodnes přeplněné.

zahrádkářské-kolonie-2

Teď však přichází hlas peněz. Investor Arne Piepgraß přišel s nápadem, že kdyby se kolonie zrušily, dalo by se na těchto místech postavit až 400 tisíc bytů. A už se na to téma začíná diskutovat. Uvědomují si zodpovědní plánovači města, co to znamená? Vždyť přehlíží skutečnost, že tyto přežitky „obyčejných“ lidí jsou právě ta místa, která dávají možnost zažít pocit Tady a Teď, zastavit se na chvíli, nadechnout se. Ano, představuji ten malý kuriózní kousek života, ten barevný sociální mix, který vede k tomu, co je tolik obdivováno… co se nazývá — Berlín.

Text Danuše Siering

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Válka mění internet

Česká republika je od července předsednickou zemí Evropské komise a její role na dalších šest měsíců významně vzroste. Klíčovou roli přitom bude hrát Věra Jourová jakožto místopředsedkyně Evropské komise a nejvýše postavený český politik v Bruselu. S N&N hovořila o budoucnosti internetu, energetiky a také o zločinu a trestu.
Přečtěte si

Připomeňme si letos 17. listopad na dálku

Den studentstva, Den boje za svobodu a demokracii, datum, které dalo naději. 17. listopad pro nás znamená mnohé a každoročně nám připomíná, které hodnoty jsou opravdu důležité. A protože svoboda je také velká zodpovědnost, oslavme letos tento svátek z pohodlí svých domovů.

Nejčtenější v kategorii Society