Žít Vanguard

Bydlení pro kreativní duše s dostatkem světla a nekonečnem volného prostoru nad hlavou, to jsou jedinečné lofty v Praze.

O projektu Vanguard je v poslední době slyšet čím dál tím častěji a pozornost vzbuzuje nejen do posledního detailu dotaženými vizualizacemi, ale především unikátností celého konceptu ve spojení s příběhem budovy. V osmdesátých letech minulého století, kdy vznikala tato naddimenzovaná, režimem utajovaná stavba, by si jistě nikdo nedokázal představit, že se z centra vývoje a výroby leteckých dílů do stíhaček jednou stane unikátní prostor plný přirozeného světla, kreativních řešení a vášně pro design.

Marek Padevět

Osobně projekt sleduji již delší dobu, a tak mne potěšila možnost proniknout více do technických detailů díky Marku Padevětovi, řediteli rezidenčních projektů společnosti PSN, která kromě svých rezidenčních projektů vlastní třeba také Tančící dům nebo legendární obchodní dům Kotva. Vzhledem k tomu, že sotva započaly stavební práce a třetina loftů již našla své majitele, zajímalo mne v první řadě, jaký typ lidí Vanguard přitahuje. „I přesto, že jsme v první etapě prodeje a zatím není dokončen vzorový loft, setkali jsme se s klienty, kteří nám řekli, že celý život hledali něco takového, jako je Vanguard. Lidé, které projekt oslovil, jsou vesměs kreativní, originální a inteligentní osobnosti, co nesnášejí všednost a ke svému životu či tvorbě potřebují vždy něco navíc. Jsou to lidé, kteří ocení každý centimetr krychlový vzduchu nad svou hlavou. A snad nejvíce o kvalitě projektu vypovídá fakt, že do loftů investují i lidé z naší společnosti,“ vysvětluje Marek Padevět.

Dozvěděla jsem se od něj také, že jde o jednu z nejbezpečnějších a nejstabilnějších budov, a to díky silnému železobetonovému skeletu a prostoru původního krytu civilní obrany, v němž brzy vznikne moderní welness centrum s bazénem a společenská místnost, kde můžete bez výčitek svědomí pořádat oslavy, ale i hlučné večírky, koncerty či projekce pro přátele. Nejčastěji se ovšem Vanguard zmiňuje v souvislosti s autovýtahem, který je v tomto provedení světovým unikátem. „Autovýtah je projektován pro dvacet loftů, a to od 4. do 13. NP, a dalších osmnáct bude mít možnost u svého bytu parkovat motorku. Našli jsme finskou firmu, která autovýtah vyprojektovala na míru tak, aby byl uživatelsky přátelský a zamezilo se dlouhému čekání. Vanguard bude jediný projekt na světě, kde najdete spojení loftů a tohoto typu výtahu. Výtahová šachta povede středem stavby, a tak bylo potřeba rozříznout železobetonový skelet, na což byl použit téměř dvoumetrový diamantový kotouč. Tím, že je projekt nestandardní a výjimečný, používají se zde i nestandardní stavební stroje a technika, a tím se samozřejmě vše prodražuje. Ale to máte jako se šaty na míru, také budou vždy dražší než konfekce,“ vysvětluje Marek Padevět, který je právem pyšný na to, že PSN měla odvahu pustit se do tak náročného projektu.

Marek Padevět

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Nejtetovanější Němec si díky svému vzhledu našel novou práci a užívá si svobodu

Nejvíce tetovaný občan Německa kvůli své zálibě napřed přišel o práci, aby si následně díky ní našel jinou a pro něj zajímavější. Berlínský penzista Wolfgang Kirsch ze čtvrti Prenzlauer Berg je tetovaný na většině těla a v odkazu na magnetické implantáty pod kůží si říká Magneto. Jak sám vysvětluje, díky bodyartu je svůj.
Přečtěte si

Německo český slovník. Kde najít papírový, on-line i na mobilech

Takřka nutnou pomůckou pro návštěvu Německa je pro většinu Čechů německo český a česko německý slovník. Podle posledních průzkumů patří jazykové znalosti obyvatel České republiky v porovnání s ostatními evropskými státy dlouhodobě k nejhorším. Německy se dorozumí zhruba 20 procent lidí – a to v případě, že jde pouze o základy jazyka. Jak se tedy před cestou do Německa vybavit?
Přečtěte si

Na Halloween se Berlín představil zájemcům v ponurém světle

Blíží se 31. říjen a Berlíňané se opět připravují na Halloween. Letos je ale všechno trochu jinak, čarodějnice, upíři a duchové nemohou slavit tak bouřlivě a přecházet z domu do domu jako v předchozích letech. I tento Halloween se však v Berlíně budou konat akce odkazující na tento původně keltský lidový svátek. Průmysl cestovního ruchu má pro tuto příležitost připravené vyprávění o masovém vrahovi, ale i prohlídku někdejších popravišť a dějišť honů na čarodějnice.

Nejčtenější v kategorii Society