12 tipů, kde si v Praze zdarma natrhat ovoce

Věděli jste, že na území Prahy je celkem 60 ovocných sadů, kde si můžete zdarma natrhat plody přírody, aniž byste dostali pokutu?

Sady jsou totiž majetkem Magistrátu hl. m. Prahy, Odboru ochrany prostředí. Praha o sady řádně pečuje a zajišťuje také výsadbu stromů nových. Celkový počet ovocných stromů v péči města nebo jeho částí se odhaduje na 6–8 tisíc. Město se o sklizeň plodů ale nestará, tu nechává na Pražanech samotných.

Natrhat si zde můžete nejen jablka, hrušky či švestky, ale také ořechy nebo nasbírat nejrůznější bylinky. Zmapovat pražské sady a jejich plody si klade za cíl nezisková organizace Na ovoce. Právě v její režii vznikla aplikace s mapou, na které si můžete vyhledat sady nebo jednotlivé stromy a keře, ze kterých je možné ovoce trhat. Ovšem i při tomto sběru platí nepsaná pravidla. Raději na stromy nelezte, abyste nepolámali větve a nezranili se. Nechte pár kusů pro hmyz a zvířata – na stromě, keři i spadlé na zemi. Na mnoha místech se dokonce můžete zapojit do údržby a nové výsadby stromů.

Pokud byste si rádi čerstvé ovoce nasbírali a nemáte vlastní zahrádku, nabízíme vám tipy na pražské sady, které neslouží pouze k odpočinku:  

VOKOVICE
Kde: Na Krutci
Plody: jablka

MALÁ STRANA
Kde: Vojanovy sady
Plody: jablka, mišpule, jedlé kaštany, hrušky

KLÍČOV
Kde: Klíčovské sady
Plody: jablka, hrušky, meruňky, vlašské ořechy

LYSOLAJE
Kde: Sad v Houslích
Plody: jablka

VELESLAVÍN
Kde: Sad na Červeném vrchu
Plody: švestky

DEJVICE
Kde: Centrální park Hanspaulka
Plody: hrušky, švestky, šípky, vlašské ořechy, černý bez

DEJVICE
Kde: Ulice na Hanspaulce
Plody: hrušky

BUBENEČ
Kde: Bubenečská a Uralská ulice
Plody: lískové oříšky

HRDLOŘEZY
Kde: Park Smetanka a ulice Pod Smetankou
Plody: vlašské ořechy, šípek

LHOTKA
Kde: Velký háj
Plody: jablka, trnky

PETŘÍN
Kde: Petřínské sady
Plody: jablka, švestky, hrušky

LIBOC
Kde: U Litovického potoka a obory Hvězda
Plody: jablka, vlašské ořechy, mirabelky

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

V Evropě ubývá vrabců a člověk má dobrý důvod zpozornět. Inspiraci skýtá Berlín

V Evropě citelně ubývá ptáků a některé druhy jsou na pokraji vyhynutí. Jen vrabců domácích je o bezmála čtvrt miliardy méně než před 40 lety. Nemizí ale všude. Zatímco v Praze se jejich populace viditelně ztenčila, o Berlínu se nedávno jedna ornitoložka v nadsázce zmínila jako o „hlavním městě vrabců“. Zdánlivě jde o podružnost, ve skutečnosti jsou ale ve hře celé ekosystémy, jejichž nerovnováha nakonec dohání i ty, jimž jsou opeření letci vesměs lhostejní.
Foto: archiv
Přečtěte si

Tomáš Kafka: Nákazy koronavirem přicházejí a odcházejí, ale německo-české partnerství zůstává

České předsednictví bude usilovat o to, aby EU zůstala co nejvíce jednotná a funkční, nastínil velvyslanec ČR v Německu Tomáš Kafka s tím, že bez Angely Merkelové nepůjde o snadný úkol. „Při nezbytných kompromisech nám bude velmi chybět německá kancléřka, která byla možná šampionkou v politice kompromisů,“ posteskl si v rozhovoru pro Sudetendeutsche Zeitung. „Vzhledem ke koronavirové krizi potřebujeme v mnoha ohledech zdravou Evropu. EU musí být odolnější, protože jsme stále více obklopeni konkurenty, kteří nám nemusí být nutně nakloněni,“ naznačil pravděpodobné priority nadcházejícího českého předsednictví.

Nejčtenější v kategorii Society