8 skvělých berlínských parků, které musí znát každý milovník zeleně

Kluby jsou out, parky jsou in! Ale jak si vybrat, do kterého z 2500 parků v Berlíně zavítat? Ať už hledáte běžecké trasy přírodou, místo na cvičení, odpočinek nebo romantický piknik, nezoufejte. Máme pro vás výběr těch nejlepších městských zelených oáz.

1. Růžová zahrada v Humboldthain, Gesundbrunnen

Tenhle malý květinový ráj zasazený uprostřed městského ruchu se nachází poblíž Gesundbrunnenu. Zahrada je pojmenovaná podle Alexandra Humboldta a byla vytvořena v roce 1876. Svou finální podobu získala po 2. světové válce. Jako vystřižená z pohádky nabízí růžová oáza perfektní útočiště před rychlým tempem velkoměsta. Nachází se zde 70 druhů růží, které jsou pečlivě zasazeny do jednotlivých úseků. Perfektní místo na romantickou schůzku a příležitost nechat se okouzlit 15 tisíci kvetoucími růžemi.

2.  Volkspark, Friedrichshain

Nejstarší berlínský park byl založen roku 1848 a leží v srdci Friedrichshainu. Najdete tu zajímavé pomníky a jezera, což dělá z tohoto místa skvělý prostor k objevování. Oblíbeným místem v parku je Märchenburnnen, honosná fontána obklopená sochami inspirovanými pohádkami bratří Grimmů. Na nejvyšším vrcholku parku najdete vyhlídkové místo odkud máte Berlín jako na dlani. Za návštěvu stojí také malá bylinková zahrada, ideální pro posezení s knihou za libé vůně levandule, rozmarýnu a tymiánu.

3. Viktoriapark, Kreuzberg

Vodopád uprostřed Berlína zní jako fantazie, přesto tu jeden najdete. Park byl otevřen v roce 1894 a je tvořen umělými, avšak přesvědčivými vodními toky, které proudí dolů z kopce, na němž najdete pomník Prusům padlým ve válce proti Napoleonovi. Mělká voda a slabý tok je ideální na vodní hrátky a svlažení nohou. Cesty v parku jsou místy strmé, a tak nejsou vhodné pro líné návštěvníky. Na místních kopcích se pěstuje vinná réva, z které ročně vzniká až 600 lahví vína Kreuz-Noroberger. Pokud se dostanete až na vrchol parku, naskytne se vám úžasný výhled na město.

4. Schustehruspark, Charlottenburg

Tento skrytý poklad je jen pár minut vzdálen od známého Schlossparku, je však mnohem klidnější a odlehlejší. To má na svědomí jeho původ. Park byl vybudován v roce 1882 jako soukromá zahrada Otto Oppenheima, prominentního právníka a filantropa.  Není tak hojně navštěvován turisty a o to více si zde užijete oběd, nebo jen klidné posezení po náročném dni. Rozsáhlý zelený prostor je lemován lavičkami a stromy a díky příjemnému klidu tu potkáte nejednoho meditujícího návštěvníka. Za zmínku stojí také Café Villa Oppenheim, která se nachází v bývalém domě zmiňovaného právníka. Z místní terasy je skvělý výhled na park.

5. Rüdesheimer Platz, Wilmersdorf

Toto místo je sice méně zelené než ostatní výše jmenovaná, ale rozhodně je stejně okouzlující. Navíc je známé tím, že se tu každoročně pořádá festival vína. Noviny New York Times dokonce vyhlásily tento malebný kus zeleně tím nejkrásnějším v Berlíně. Obklopen kavárnami a bistry nabízí tento ráj uprostřed velkoměsta báječný způsob, jak strávit odpoledne. Překrásné květinové záhony a fontána přidávají celému místu ještě více na jeho kouzlu.

6. Weichselplatz, Neukölln

Ideální pro rodiny s dětmi, které ocení rozlehlou plochu na odpočinek a dětské hry. Park se nachází v blízkosti Landwehrského kanálu a skýtá krásný pohled přes vodní tok a na blízké mosty. Nachází se zde četná místa s občerstvením za příznivé ceny. A jestli máte rádi stolní tenis, oceníte zde několik pingpongových stolů.

7. Schlosspark Schönhausen, Niederschönhausen

Rozlehlý park obepíná majestátní Shönhausenský palác. Obrovské dubové stromy lemují klikaté cesty, na kterých nebývá nikdy moc rušno. Díky velikosti parku si tu vždy najdete nové místečko k posezení a odpočinku. Návštěvníci si určitě nesmějí nechat ujít udržovanou květinovou zahradu či rybníčky. Pokud se chcete osvěžit, zavítejte do místní kavárny.

8. Přírodní park Schöneberger Südgelände

Spousta Berlíňanů letos nejede nikam na dovolenou, Berlín však nabízí i divoká, osamělá místa, která můžou aspoň na chvíli ukojit cestovatelské touhy. Například přírodní park Schöneberger Südgelände, i když je téměř v centru města, je ještě stále méně navštěvovanou rekreační destinací.

Na místě dnes podobném džungli se snoubí prvky umění a technologie, to vše v pevném objetí přírody. Od roku 1889 zde nacházely železniční provozy, jejichž činnost skončila v roce 1952. Od té doby přebrala hlavní roli příroda, ale 40 kolejišť zůstalo dodnes zachováno, stejně jako ocelová vodárenská věž, četné vodní jeřáby, lehké stožáry a výhybky, které dnes už připomínají historii železnice. To vše bez zásahu lidské ruky! Již v roce 1999 byly velké části lokality vyhlášeny krajinnou a přírodní rezervací. Dnes zde žije velké množství vzácných zvířat a rostlin ohrožených vyhynutím.

Prostor je dán plně k dispozici návštěvníkům k odpočinku, ale také umělcům pro originální kreace, ať už jde o sochařství, hudbu, malbu, fotografii nebo divadelní umění.

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu


Aktuálně na německém webu

Geheimnisse von Míla Fürstová in Hradec Králové

       ·   07.05.2024
Sie ist eine der bedeutendsten zeitgenössischen Künstlerpersönlichkeiten. Sie stammt aus Tschechien, lebt seit dreißig Jahren in Großbritannien. Ihre Werke befinden sich in den Sammlungen von Königin Elisabeth II. und dem V&A Museum in London: die

Von einer Punkprinzessin zur Geschäftsfrau 

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn und Taxis, einstige Punk-Prinzessin, mit toupiertem Haar und grellem Make-up, füllte in den 1980er Jahren die Titelseiten nicht nur der deutschen Presse. Nach dem plötzlichen Tod ihres Mannes Johannes von Thurn und