Přečtěte si

V Evropě ubývá vrabců a člověk má dobrý důvod zpozornět. Inspiraci skýtá Berlín

V Evropě citelně ubývá ptáků a některé druhy jsou na pokraji vyhynutí. Jen vrabců domácích je o bezmála čtvrt miliardy méně než před 40 lety. Nemizí ale všude. Zatímco v Praze se jejich populace viditelně ztenčila, o Berlínu se nedávno jedna ornitoložka v nadsázce zmínila jako o „hlavním městě vrabců“. Zdánlivě jde o podružnost, ve skutečnosti jsou ale ve hře celé ekosystémy, jejichž nerovnováha nakonec dohání i ty, jimž jsou opeření letci vesměs lhostejní.
Přečtěte si

Listování s Karin Zadrick / Pod širým nebem, Markus a Frida Torgeby

Kolik z nás mělo asi podobný sen zkusit alespoň na chvíli žít mimo civilizaci, někde v lese. Jen málokdo dotáhne vše do samotného konce a realizuje to, co vždy chtěl a po čem toužil. Jednatřicetiletý Brit Kris Harbour se například vzdal své práce, domova a pohodlí, aby si mohl postavit dům uprostřed lesa a v budoucnu používat jen zelenou energii.
Přečtěte si

Naší krajinou: Tiské stěny

Toulky krajinami naší nádherné vlasti si dokážeme užívat za každého počasí. A vnímáme to stejně jako anglický spisovatel a umělecký kritik John Ruskin, který kdysi napsal že „Slunce nás potěší, déšť nás osvěží, vítr nás povzbudí, sníh nás rozradostní. Neexistuje totiž špatné počasí, jsou jen různé druhy dobrého počasí.“ Tentokrát bylo mlhavo, ale ani to nás neodradilo vydat se směr Tisá.
Přečtěte si

Naší krajinou: Šumava, část II.

Vyznavači krásné přírody a historických památek si budou na Šumavě a v jejím podhůří připadat jako v ráji. Kromě Kašperku a Velhartic jsme navštívili Rabí, nejrozsáhlejší hradní zříceninu v republice.
Přečtěte si

Naší krajinou: Šumava, část I.

Šumava je jedinečné území České republiky. Je to dar, který nám byl svěřen a o který je potřeba dobře pečovat, aby se i další generace mohly radovat z tohoto přírodního bohatství.
Přečtěte si

První máj pod japonskou třešní

Toto jaro je v mnohém jiné, než jsme zvyklí. Příroda se však koronou ovlivnit nedá. Spíš naopak. Flóra i fauna těží z omezení pohybu a chvílemi mám pocit, jako by se z toho těšila. I lidé si začínají všímat, jak cenná je městská příroda.
Přečtěte si

WeTravel — Cesta do neznáma

Jedna z věcí, kterou jsem chtěl určitě v Patagonii zažít je tzv. kempování na divoko. To je v Argentině mimo národní parky povolené, tak proč to nevyzkoušet hned u Ushuaia? Trek jsem vybral záměrně ne úplně známý, šlo prakticky jen o nenápadnou cestičku, která nebyla na mapě prakticky ani vidět. Jelikož celá cesta neměla ani svoje jméno, nazval jsem ji pracovně soggy (mokrý) trek. Samozřejmě popíšu, proč.