Berlin – back to reality?

Berlín se zastavil a izoloval. Jak bychom si všichni teď přáli sedět spolu v oblíbené kneipě u jezera nebo v lese. Namísto toho ojedinělé procházky sám nebo ve dvou s velkým obloukem při předbíhání. Prezident Steinmeier, který má proslov jen skutečně ve vážných situacích, mluvil v sobotu k Němcům o období nejhlubšího strachu, kterým procházíme. Berlínský starosta Müller říká: „Ještě dlouho, velmi dlouho budeme mít pravidla, která budeme muset dodržovat.“ Jaká pravidla to přesně jsou, neví dnes téměř nikdo. Že mnohé z nich jsou protiústavní je velké téma k diskuzi, přesto je dodržujeme téměř všichni. Nejen kvůli pokutě ve výši 10–25 tisíc euro, ale i z vlastního přesvědčení.

Zpátky do reality je touhou snad každého společensky relevantního člověka. 15. 4. začne zasedat skupina expertů, která začne jednat o nových opatřeních a definovat první kroky uvolňování “plánu zodpovědné normality”. Do expertní skupiny patří kapacity jako uznávaný virolog prof. Hendrik Streeck, bývalý soudce Spolkového ústavního soudu prof. Udo di Fabio a ředitel Institutu pro ekonomický výzkum prof. Michael Hüther. Výsledky 19. dubna očekávají s napětím všichni.

Už teď je jasné, že konkrétní kroky a rychlost uvolňování má vycházet ze čtyř kritérií:

1. Nejprve je třeba určit, kde je riziko infekce zvláště vysoké a kde méně.

2. Definovat, kdo je obzvláště ohrožený infekcí. Tyto skupiny potřebují další ochranu.

3. Rozdělit, co je důležité pro ekonomiku a co pro společnost.

4. Jaká ochranná opatření je třeba i nadále provádět.

Předpokládá se, že postupné povolení jednotlivých oblastí veřejného života má zahrnovat maloobchod, univerzity a školy v režimu na směny.

Svobodu, na jakou jsme byli zvyklí před krizí, získáme zpět jen velmi pomalu. A zda v plné míře zůstane ještě dlouho nezodpovězenou otázkou. Velké riziko však vidím ve společnosti samé. Doposud pro nás všechny platila stejná pravidla. Všichni jsme si zatím “rovni”, ale brzy budou někteří “rovnější”. V okamžiku uvolňování vzniknou rozdíly, které mohou vést k nepokojům. Proč on ano a já ne, bude nejčastěji položená otázka. Zde budeme potřebovat další odborníky. Filozofy, psychology, ale také kreativce a umělce, kteří nám mohou pootevřít dveře tam, kam se politici, virologové a ekonomové nedostanou. Společnost se bude nově definovat, počínaje od rodiny až po stát. Spoléhat se na Evropskou unii zapomeňme. Tento elitní klub patří zajisté k největším poraženým; její korona test dopadnul jednoznačně pozitivně. 

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

Plánujte a sklízejte na Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Výstavy, komentované prohlídky napříč čtyřmi desítkami galerií, muzeí, aukčních síní i v nové galerii pod širým nebem. To je Mezinárodní festival vizuálního umění Prague Art Week 23, který bude v Praze probíhat od 21. do 24.

Aktuálně na německém webu

Planen und ernten Sie auf der Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Ausstellungen, Führungen durch vierzig Galerien, Museen, Auktionshäuser und eine neue Open-Air-Galerie. Das ist das internationale Festival der bildenden Kunst „Prague Art Week 23“, das vom 21. bis 24. September in Prag stattfinden wird. Die Besucher