Berlin – back to reality?

Berlín se zastavil a izoloval. Jak bychom si všichni teď přáli sedět spolu v oblíbené kneipě u jezera nebo v lese. Namísto toho ojedinělé procházky sám nebo ve dvou s velkým obloukem při předbíhání. Prezident Steinmeier, který má proslov jen skutečně ve vážných situacích, mluvil v sobotu k Němcům o období nejhlubšího strachu, kterým procházíme. Berlínský starosta Müller říká: „Ještě dlouho, velmi dlouho budeme mít pravidla, která budeme muset dodržovat.“ Jaká pravidla to přesně jsou, neví dnes téměř nikdo. Že mnohé z nich jsou protiústavní je velké téma k diskuzi, přesto je dodržujeme téměř všichni. Nejen kvůli pokutě ve výši 10–25 tisíc euro, ale i z vlastního přesvědčení.

Zpátky do reality je touhou snad každého společensky relevantního člověka. 15. 4. začne zasedat skupina expertů, která začne jednat o nových opatřeních a definovat první kroky uvolňování “plánu zodpovědné normality”. Do expertní skupiny patří kapacity jako uznávaný virolog prof. Hendrik Streeck, bývalý soudce Spolkového ústavního soudu prof. Udo di Fabio a ředitel Institutu pro ekonomický výzkum prof. Michael Hüther. Výsledky 19. dubna očekávají s napětím všichni.

Už teď je jasné, že konkrétní kroky a rychlost uvolňování má vycházet ze čtyř kritérií:

1. Nejprve je třeba určit, kde je riziko infekce zvláště vysoké a kde méně.

2. Definovat, kdo je obzvláště ohrožený infekcí. Tyto skupiny potřebují další ochranu.

3. Rozdělit, co je důležité pro ekonomiku a co pro společnost.

4. Jaká ochranná opatření je třeba i nadále provádět.

Předpokládá se, že postupné povolení jednotlivých oblastí veřejného života má zahrnovat maloobchod, univerzity a školy v režimu na směny.

Svobodu, na jakou jsme byli zvyklí před krizí, získáme zpět jen velmi pomalu. A zda v plné míře zůstane ještě dlouho nezodpovězenou otázkou. Velké riziko však vidím ve společnosti samé. Doposud pro nás všechny platila stejná pravidla. Všichni jsme si zatím “rovni”, ale brzy budou někteří “rovnější”. V okamžiku uvolňování vzniknou rozdíly, které mohou vést k nepokojům. Proč on ano a já ne, bude nejčastěji položená otázka. Zde budeme potřebovat další odborníky. Filozofy, psychology, ale také kreativce a umělce, kteří nám mohou pootevřít dveře tam, kam se politici, virologové a ekonomové nedostanou. Společnost se bude nově definovat, počínaje od rodiny až po stát. Spoléhat se na Evropskou unii zapomeňme. Tento elitní klub patří zajisté k největším poraženým; její korona test dopadnul jednoznačně pozitivně. 

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,