Berlin – back to reality?

Berlín se zastavil a izoloval. Jak bychom si všichni teď přáli sedět spolu v oblíbené kneipě u jezera nebo v lese. Namísto toho ojedinělé procházky sám nebo ve dvou s velkým obloukem při předbíhání. Prezident Steinmeier, který má proslov jen skutečně ve vážných situacích, mluvil v sobotu k Němcům o období nejhlubšího strachu, kterým procházíme. Berlínský starosta Müller říká: „Ještě dlouho, velmi dlouho budeme mít pravidla, která budeme muset dodržovat.“ Jaká pravidla to přesně jsou, neví dnes téměř nikdo. Že mnohé z nich jsou protiústavní je velké téma k diskuzi, přesto je dodržujeme téměř všichni. Nejen kvůli pokutě ve výši 10–25 tisíc euro, ale i z vlastního přesvědčení.

Zpátky do reality je touhou snad každého společensky relevantního člověka. 15. 4. začne zasedat skupina expertů, která začne jednat o nových opatřeních a definovat první kroky uvolňování “plánu zodpovědné normality”. Do expertní skupiny patří kapacity jako uznávaný virolog prof. Hendrik Streeck, bývalý soudce Spolkového ústavního soudu prof. Udo di Fabio a ředitel Institutu pro ekonomický výzkum prof. Michael Hüther. Výsledky 19. dubna očekávají s napětím všichni.

Už teď je jasné, že konkrétní kroky a rychlost uvolňování má vycházet ze čtyř kritérií:

1. Nejprve je třeba určit, kde je riziko infekce zvláště vysoké a kde méně.

2. Definovat, kdo je obzvláště ohrožený infekcí. Tyto skupiny potřebují další ochranu.

3. Rozdělit, co je důležité pro ekonomiku a co pro společnost.

4. Jaká ochranná opatření je třeba i nadále provádět.

Předpokládá se, že postupné povolení jednotlivých oblastí veřejného života má zahrnovat maloobchod, univerzity a školy v režimu na směny.

Svobodu, na jakou jsme byli zvyklí před krizí, získáme zpět jen velmi pomalu. A zda v plné míře zůstane ještě dlouho nezodpovězenou otázkou. Velké riziko však vidím ve společnosti samé. Doposud pro nás všechny platila stejná pravidla. Všichni jsme si zatím “rovni”, ale brzy budou někteří “rovnější”. V okamžiku uvolňování vzniknou rozdíly, které mohou vést k nepokojům. Proč on ano a já ne, bude nejčastěji položená otázka. Zde budeme potřebovat další odborníky. Filozofy, psychology, ale také kreativce a umělce, kteří nám mohou pootevřít dveře tam, kam se politici, virologové a ekonomové nedostanou. Společnost se bude nově definovat, počínaje od rodiny až po stát. Spoléhat se na Evropskou unii zapomeňme. Tento elitní klub patří zajisté k největším poraženým; její korona test dopadnul jednoznačně pozitivně. 

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Sjednocení Německa: Zaskočilo mnohé, nejen na Východě

Do konce 80. let minulého století mělo sjednocení Německa jediný historický význam: politické a administrativní sjednocení německých států do národního státu v roce 1871. Od 3. října 1990 se to změnilo – v ten den se Německá demokratická republika, založená roku 1949 komunisty, připojila ke Spolkové republice Německo. Završil se tak proces, v jehož úspěch ještě rok předtím věřil málokdo. Nečekaná byla především rychlost, s jakou se tak stalo.
Shutterstock
Přečtěte si

Praha je pro digitální nomády nejlepším městem v Evropě

Podle globálního žebříčku „Cities Best Facilitating Remote Work“ vydaného platformou WorkMotion činnou na trhu práce, je Praha pro práci na dálku nejvhodnějším městem Evropy a pátým nejlepším na světě. Cizinci pracující v Praze si užívají kvalitní dopravu, veřejné vzdělávání a dostupné bydlení.

Nejčtenější v kategorii Society