Berlín, hlavní město divokých zvířat

Berlín má mnoho prvenství. Také jedno, o které se sám nezasloužil, a přesto zabírá v Německu přední příčku. Berlín je hlavním městem divokých zvířat. Nikde jinde není taková různorodost a koncentrace lišek, divočáků, veverek, zajíců a další zvířecí společnosti jako právě zde.

233 zvířecích druhů nachází v Berlíně totiž vše, co potřebují: ve srovnání s jinými velkými městy nadprůměrné množství zeleně, možnosti úkrytu dle širokého výběru ve všech kategoriích a bohatě prostřený stůl z odpadů. V mírné zimě přežijí mláďata bez problémů, nehrozí jim zde žádní nepřátelé… i Berlíňané se se zvířaty již dávno smířili, snad až na těch 6 000 divokých prasat, která už rozkopala nejednu zahradu.

Velmi speciální je výběr v ptačí říši. Když světoví ornitologové chtějí studovat evropský svět ptáků, kam přijedou? Správně, do Berlína. Žije zde 140 druhů ptactva, tolik nezvládnou ani mnohé přírodní rezervace. V době krize však i ptáci mají své problémy. Chybí jim drobky z okolí kaváren, v parku je nikdo nekrmí. Zní to podivně, ale vrabcům chybí nedopalky cigaret. Vědí, že když si jimi vystelou hnízdo, nikotin je uchrání od roztočů.

Berlín je i hlavním městem slavíků. Nikde v okolí je neuslyšíte tak nahlas jako zde. Mnozí zpěvaví ptáci znají jen tři verše. Slavíci jich mají v programu 180 a jejich hlasitost může dosáhnout až 95 decibelů. Když jsou slavíci v Africe, už vědí, co je cílovou stanicí jejich evropského letu – park v Treptow a Friedrichshainu. 

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Kávou nejposedlejší metropole – Praha pátá, Berlín jedenáctý

Na světě se vypijí každý den přibližně dvě miliardy šálků kávy. Bez ohledu na společenské postavení, na metodu přípravy, na způsob podávání. Věřili byste tomu, že Praha je podle BrewSmartly.com na žebříčku kávou nejposedlejších měst světa za rok 2021 na pátém místě? Berlín na jedenáctém. Zlato náleží Amsterdamu.
Shutterstock
Přečtěte si

Východ Německa po dekády ozdravuje zemědělskou krajinu, Česko s tím teprve začíná

Na mnoha místech vysychají studny a přibývají celé obce či chatové osady bez vody. Krajina ji kvůli devastaci z minulého století dodnes nedokáže v dostatečné míře zadržovat. Porovnání s východem Německa, jejž poznamenaly podobné dramatické zásahy do krajiny jako u nás, však ukazuje na poměrně rozdílný přístup v obou zemích. Zatímco v Česku se k citlivému hospodaření teprve odhodláváme, v Německu už někdejší velkopodniky rozdělují na menší hospodářství , čímž urychlují návrat k rozmanité zemědělské krajině.

Nejčtenější v kategorii Society