Čas na Stubai

Němci první, Češi třetí. To je statistika loňských návštěvníků Stubaiského ledovce. Necelých dvacet kilometrů od Innsbrucku se lyžuje až do května.

„Stubai statt Dubai“, tedy „Stubai místo Dubaje.“ Tak zní slogan letošní lyžařské sezóny ve Stubaiském údolí. Zimní sportování tam díky skiareálu, umístěném přímo na ledovci, končí až v květnu. Precizně upravené svahy Stubaiského ledovce se nacházejí sotva dvacet minut autem od Innsbrucku. Pozdní lyžování má přidanou hodnotu: jarní sluníčko a prázdnější sjezdovky. 

Šestadvacet lanovek 

První místo v návštěvnosti obsadili během loňské lyžařské sezóny na Stubaiském ledovci Němci. K druhému jazyku, který tam byl slyšet nejčastěji, patřila holandština. Hned za nimi se umístili Češi. V roce 1973 zprovoznili tamních lyžařští nadšenci na ledovci Stubai první lanovku. Gondola do tří tisícové nadmořské výšky stála na počátku vzniku jednoho z nejspolehlivějších ski resortů v Rakousku. Aktuálně se Stubaiský ledovec pyšní šestadvaceti lanovkami a vleky a pětatřiceti souvisejícími sjezdovkami. Nechybí snowpark ani vrcholová plošina Top of Tyrol s panoramatickým výhledem ve výšce 3 210 metrů nad mořem.

Foto: Andre Schönherr

Knedlíky a lidovky

Stubaiský ledovec láká návštěvníky i proto, že děti do deseti let lyžují v doprovodu platících rodičů zdarma. Kromě toho mohou dospělí své ratolesti svěřit i do lyžařské školy nebo do horské mateřské školy, která nabízí zázemí také nelyžujícím dětem. Pro nejmenší je připravena dětská restaurace s místními specialitami. Ty samozřejmě nechybí ani v klasických horských „boudách“, kde se podávají typicky rakouské knedlíky všech možných velikosti, ingrediencí a barev, zalité omáčkami, vývarem nebo pudinkem. Takové pokrmy hosty snadno nasytí. Během jídla se restaurací line klasická rakouská moderní dechovka a rakouské pop-rockové lidovky. To vše dotváří kolorit místních hor. 

Udržitelnost, sport a kultura

Protože důraz na udržitelnost každoročně narůstá, vznikla kombinovaná jízdenka (Nightjet combination ticket), která v ceně obsahuje cestu vlakem z/do Vídně, Grazu, Hamburku, Düsseldorfu či Amsterdamu, tří – až šestidenní skipas a dopravu až do hotelu. Skibus zdarma je samozřejmý pro všechny držitele skipasu a návštěvníky v zimním sportovním oblečení. 

Foto: Andre Schönherr

Kdo chce lyžování rozšířit o kulturní zážitky, může využít Ski plus City Pass Stubai Innsbruck, který ho zve na návštěvu jarního Innsbrucku. Na tento speciální pas pak zájemce může ný ve městě navštívit až třiadvacet turisticky atraktivních míst, včetně dvou plaveckých bazénů. Pokud tedy ještě zvažujete, zda se nyní vydáte do Dubaje či zda si sluneční paprsky užijete raději na Stubaiském ledovci, naše doporučení znáte. 

Nejčtenější v kategorii Travel

Aktuálně na českém webu

Z punkové princezny podnikatelkou

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn-Taxis, někdejší punková princezna s natupírovaným účesem a výstředním make-upem, dobývala v 80. letech minulého století titulní stránky nejen německého tisku. Po náhlé smrti manžela Johanna von Thurn-Taxise, s nímž má tři děti,

Společný jmenovatel: Voda 

       ·   15.04.2024
Herečka, pěstitel, léčitelka, veslař a včelař. Co osobnost, to myšlenkový proud a jeden společný jmenovatel: Voda. Ať už jako slza smutku nebo radosti, životabudič, inspirace, nebo médium. Více ve fotosérii Michaely Dzurné Machač.

Aktuálně na německém webu

Von einer Punkprinzessin zur Geschäftsfrau 

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn und Taxis, einstige Punk-Prinzessin, mit toupiertem Haar und grellem Make-up, füllte in den 1980er Jahren die Titelseiten nicht nur der deutschen Presse. Nach dem plötzlichen Tod ihres Mannes Johannes von Thurn und

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač.