České stopy na plátnech Berlinale: Vesnická komedie i příběh na skle

Vzápětí po oznámení, že jeden z největších evropských filmových festivalů proběhne (alespoň z větší části) fyzicky, přišlo z Berlinale hned několik dalších dobrých zpráv. Týkaly se programu 72. ročníku festivalu a za dobré je může považovat každý fanoušek české kinematografie. V soutěžních i nesoutěžních sekcích totiž čeští tvůrci zanechali hned několik stop.

Ivan Trojan v minisérii Podezření Foto: Česká televize

Od režisérského debutu přes malovaný kraťas až ke kriminální minisérii. Tak široko sahá nabídka českých filmů a koprodukcí, které v letošním roce uvede festival Berlinale. Kromě šancí na festivalové ceny a mezinárodních premiér se navíc na jeho plátna vrátí jedna klasika!

Horší než požár

Co je horší než teroristický útok? Možná jedině teroristický útok těsně před Velikonočním pondělím! Tedy alespoň z pohledu dobrovolných hasičů na moravském venkově je tohle načasování tragičtější než leckterý požár. Tak začíná celovečerní debut a zároveň absolventský film na FAMU Adama Kolomana Rybanského, do nějž režisér obsadil Miroslava Krobota, Michala Isteníka a Annu Polívkovou. Snímek s názvem Kdyby radši hořelo slibuje spojení komedie o obyčejných lidech s vážnými tématy jako je například šíření hoaxů, přičemž vznikají všudypřítomné životní absurdity, s nimiž se běžně potýkají nejen dobrovolní hasiči. Film byl v Berlíně zařazen do sekce Panorama a na festivalu si odbyde svoji světovou premiéru. V českých kinech ho můžeme čekat v červnu 2022.

Sekce Panorama je věnována filmovým novinkám a všem odvážným a nekonvenčním kinematografickým počinům, díky čemuž se vedle sebe představí mladé začínající talenty z celého světa a nová tvorba renomovaných filmařů. Kromě hasičské komedie se o diváckou cenu této sekce popere ještě 15 dalších snímků včetně filmu Berdreymi (anglicky Beautiful Beings), který vznikal v koprodukci Dánska, Švédska, Nizozemska a České republiky.

Soutěží i animovaná zahrada

Po mezinárodním úspěchu filmu Moje slunce Mad (mj. nominace na Zlatý glóbus) se českým animovaným snímkům ve světě daří dál! Do soutěže Generation Kphs, kterou Berlinale věnuje dětským divákům, byl letos vybrán krátkometrážní film Zuza v zahradách režisérky Lucie Sunkové, natočený na motivy stejnojmenné knihy Jany Šrámkové. Třináctiminutový příběh holčičky o záhadách v zahrádkářské kolonii a překonávání strachu vznikal technikou olejomalby na sklo, to znamená, že obraz a jeho pohyb vzniká postupným domalováváním a umazáváním tahů štětce. Aby Zuza mohla spatřit světlo světa, bylo nakonec potřeba více než 17 tisíc ručně malovaných oken a celý proces trval devět měsíců.

Film hovoří k dětem srozumitelným jazykem, zároveň však dokáže vyvolat v dospělém nostalgické vzpomínky na okamžiky a situace, které sám v dětství prožil. „Když se mi dostala do ruky tato kniha, hned mě napadlo, že právě takový příběh hledám. Příběh prolínající lyriku s epikou, který je zároveň zábavný i tajemný. Navíc ho cítím jako dialog s dětstvím, výlet do krajiny, kde sen i skutečnost je možné skvěle vyjádřit prostřednictvím animace, ale také vyprávění o překonávání strachu a předsudků a půvabu odlišností,” vysvětluje svůj záměr režisérka.

Seriálové poprvé

Na Berlinale se letos vůbec poprvé představí také český seriál. Je jím třídílná minisérie Podezření režiséra Michala Blaška, kde hlavní roli ztvárnila Klára Melíšková. I přesto, že příběh o zdravotní sestře, která je obviněna ze zabití pacientky, připomíná nejednu nemocniční kauzu, nevychází z žádného konkrétního případu. Podle slov scenáristy Štěpána Hulíka, který stojí mimo jiné za scénářem pro úspěšný Hořící keř nebo seriál Pustina, bylo jeho cílem spíše zkoumat tenkou hranici mezi pravdou a lží, stejně jako snahu lidí manipulovat s realitou. Podezření mělo premiéru na loňském ročníku MFF Karlovy Vary a v Berlíně se představí v rámci sekce Berlinale Series. Tato část festivalového programu je věnovaná výjimečným seriálovým vyprávěním, která v Berlíně slaví světovou nebo mezinárodní premiéru. Letos tomu tak bude už poosmé a k vidění zde bude celkem sedm titulů.

Vrací se Menzel

Co naopak Berlín už viděl a přeje si vidět znovu jsou ikoničtí Skřivánci na niti Jiřího Menzela. Vítězný film z Berlinale 1990 podle námětu Bohumila Hrabala byl v rámci programu vybrán do sekce Berlinale Classics, která je poctou velikánům světové kinematografie. V letošním roce se zde představí celkem sedm světových premiér digitálně restaurovaných filmů, mezi nimi například snímek Notre musique jednoho z nejznámějších francouzských režisérů Jeana-Luca Godarda.

72. ročník Berlinale potrvá od 10. do 20. února a jeho průběh do jisté míry omezí opatření proti šíření koronaviru. I přesto však bude možné filmy po dvou letech opět vidět přímo na plátnech kin a chybět nebude ani rituál na červeném koberci.

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

The dark rooms exhibition

       ·   25.04.2024
Berlín nikdy neodpočívá. V této metropoli se zdá, že mír a čas jsou jen privilegiem pro vyvolené. Ale existují i výjimky.

Z punkové princezny podnikatelkou

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn-Taxis, někdejší punková princezna s natupírovaným účesem a výstředním make-upem, dobývala v 80. letech minulého století titulní stránky nejen německého tisku. Po náhlé smrti manžela Johanna von Thurn-Taxise, s nímž má tři děti,

Aktuálně na německém webu

Von einer Punkprinzessin zur Geschäftsfrau 

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn und Taxis, einstige Punk-Prinzessin, mit toupiertem Haar und grellem Make-up, füllte in den 1980er Jahren die Titelseiten nicht nur der deutschen Presse. Nach dem plötzlichen Tod ihres Mannes Johannes von Thurn und

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač.