Wikimedia, Simsalabimbam
Přečtěte si

Oceňovaná švýcarská autorka Dorothee Elmiger: Je na čtenářích, jak naloží s mými texty

Prožitek, konzum, peníze, sny, loterie, cukr. Nejúspěšnější švýcarská autorka současnosti Dorothee Elmiger je oceňována především pro experimentální formu svých knih, v nichž nachází překvapivé souvislosti mezi společenskými a politickými tématy. Rodačce z Wetzikonu vyšly již tři knihy, za každou z nich obdržela nominaci na prestižní Švýcarskou knižní cenu. Její texty se dočkaly překladu do mnoha jazyků, ten do češtiny však chybí. Pro N&N Magazín se rozpovídala o svém nejnovějším díle ‚Z továrny na cukr‘, o inspiraci i o tom, jak vnímá kritiku.
Česká televize
Přečtěte si

České stopy na plátnech Berlinale: Vesnická komedie i příběh na skle

Vzápětí po oznámení, že jeden z největších evropských filmových festivalů proběhne (alespoň z větší části) fyzicky, přišlo z Berlinale hned několik dalších dobrých zpráv. Týkaly se programu 72. ročníku festivalu a za dobré je může považovat každý fanoušek české kinematografie. V soutěžních i nesoutěžních sekcích totiž čeští tvůrci zanechali hned několik stop.
Přečtěte si

Jaroslav Rudiš: Spojují nás dějiny, vlaky, pivo, ale i samota

Jaroslav Rudiš je jedním z nejúspěšnějších českých spisovatelů v tomto tisíciletí. Úspěšné byly i filmy podle jeho knih, k nimž napsal scénář (Alois Nebel, Grandhotel), zároveň je i autorem divadelních a rozhlasových her. Nyní dlouhodobě žije v Berlíně a svoji poslední vysoce oceňovanou knihu Winterbergova poslední cesta napsal v němčině. Po třech letech vyšla letos na podzim v češtině krátce poté, co ho německý prezident vyznamenal Záslužným řádem Spolkové republiky Německo.
Přečtěte si

Jak porozumět Čechům? Projekt Some Like It Czech sází na film a daří se mu!

Už jste se někdy snažili svým zahraničním přátelům přiblížit specifika české nátury, ale neúspěšně? Nebo jste jim pustili svůj oblíbený český film, jehož zlidovělé scény však zůstaly bez odezvy? Vezměte je příště na některou z projekcí Some Like It Czech, nového projektu pro expaty, který specifika naší kultury představuje právě skrze české filmové perly!
Přečtěte si

Česká kuchyně, Quo Vadis?

Málokdo ví, že české kulinářství mívalo stejně bohatý sortiment jako třeba francouzské. Naši rodiče a prarodiče na to zapomněli, ale mladá generace opět začíná objevovat kouzlo zvěřiny, ryb nebo třeba chřestu.
Přečtěte si

Procházka Kafkovou Prahou

Praha. Místo, na které může být každý Čech patřičně hrdý. Jenže česká metropole nepatřila vždy pouze Čechům. Není to tak dávno, co byla domovem i německy mluvících obyvatel, a nejen tak ledajakých. Mezi nejslavnější pražské německy mluvící rodáky patří zuřivý reportér Egon Erwin Kisch, básník Rainer Maria Rilke či spisovatel Franz Kafka. Tito lidé se zapsali do kulturního a společenského pražského života natolik, že jejich stopy jsou na mnoha místech dodnes patrné.