Co je v Berlíně dovoleno a co se nesmí?

Když přijedou známí k nám do Berlína, často se ptají, co zde je a není dovoleno. Tady krátký přehled některých aktuálních otázek.Když přijedou známí k nám do Berlína, často se ptají, co zde je a není dovoleno. Tady krátký přehled některých aktuálních otázek.

Můžu řídit v alkoholovém opojení e-skútr?

Velmi špatný nápad. A to nejen proto, že je to zakázáno. Policie nezná slitování a pouze dva měsíce od schválení tohoto dopravního prostředku existují četné kontroly. Kontrolují se zejména ti, kteří jedou po chodníku. To je také zakázáno, stejně jako jízda ve dvojicích na e-skútru. Pro jízdu na e-skútru platí stejná pravidla jako pro jízdu v autě. To znamená: Při nehodě může být řidičský průkaz odebrán už od 0,3 promile, když se nic nestane, možno řídit do 0,5 promile.

berlin-e-scooter-skutr

Můžu pít alkohol kdekoliv na ulici?

V zásadě ano! Město je známé pro své „pivko s sebou“. V některých zelených zónách je pití alkoholu zakázáno, je však patřičně vyznačeno. Na dětských hřištích je alkohol generelně zakázán.

berlin-piti-na-verejnosti-pivo
Brlo beers

Můžu jíst v metru hranolky nebo Currywurst?

Zákon říká: „Není dovoleno vstoupit do dopravního prostředku s otevřenými pokrmy a nápoji nebo je konzumovat během jízdy“. Navazujíc na bod 2 znamená to, pivko si můžete dát, když jdete pěšky, ale ne když jedete veřejnou dopravou.

berlin-verejna-doprava-metro

Můžu se koupat ve fontánách?

Jednoduchá odpověď zní ne. Zákon to hodnotí jako správní delikt. Ale pravda je, že ještě jsem nikdy neslyšela, že by byl za toto oblíbené osvěžení někdo potrestán.

berlin-fontany

Může se člověk nahý v parku opalovat?

V mnoha parcích nebo na jezerech v Berlíně si zřejmě tuto otázku ještě nikdo nepoložil, je to naprosto normální. Také neexistuje žádný zákon, který výslovně zakazuje nahotu na veřejnosti. Prostě je to tolerováno. Pozor ale. Nahá chůze nebo nahé běhání na ulici může být pokutováno 20 eury (to exhibicionisti asi přežijí). Nedávno policie zastavila na skútru nahého řidiče. Měl u sebe papíry, a naštěstí i kalhoty. Když je oblékl, mohl v jízdě pokračovat. Jeho vysvětlení bylo logické: „Vždyť je teplo, ne?“

berlínská-jezera-1
Juuso Westerlund

Je možné si „odlehčit“ u stromu?

Možná to zní podivně, ale odpověď zní „ne“. „Močení na veřejnosti je nemravný čin, který může vést k obtěžování nebo ohrožení okolí,“ říká zákon. A tak mne napadá, že snad je to jediný zákon, který psům umožňuje něco, co lidem zakazuje.

Apropos… je možné mít na veřejné toaletě sex?

Nelze v zásadě odpovědět. Ale když jsou dveře zavřené a nic není vidět a slyšet…

Text Danuše Siering

Nejčtenější v kategorii Society

Nejčtenější v kategorii Gourmet

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,