Do plavek! Na Štvanici se po letech vrací veřejná plovárna

Pražský ostrov Štvanice se bude od letošního roku opět pyšnit veřejnou plovárnou. Organizace Baden Baden představí její budoucí podobu už ve čtvrtek 13. srpna a naváže tak na tradici městských plováren.

První seznámení veřejnosti s lokalitou, funkcí plovárny i dlouhodobými plány začne 13. srpna v 17:00, kdy bude také odstartována nultá sezóna veřejného koupání. „Přestože nám koronavirová situace narušila letošní plány, otevíráme plovárnu v nultém ročníku v provizorním režimu a když počasí dovolí, budeme tu až do poloviny září,” dodává jeden z majitelů Jan Faltys. Od začátku budou pro návštěvníky k dispozici lehátka, toalety, sprchy a občerstvení. První oficiální plovárenská sezóna začne v roce 2021.

Historicky se na území hlavního města nacházelo několik desítek menších či větších plováren a městských lázní. Jednou z nich byla i Plovárna na Štvanici, která fungovala v různých podobách od začátku 20. století až do povodní v roce 2002. „Rádi bychom tento fenomén lidových plováren Praze navrátili a přesvědčili nejen Pražany o faktu, že kvalita vody je daleko lepší než dříve, ale i tom, že není nutné odjíždět z Prahy, aby se člověk vykoupal,” říká druhý z majitelů plovárny David Boháč.

Foto: Jan Langer, Zdroj: ČT24.

V budoucnu přibyde na plovárně písčitá pláž, dřevěné molo, brouzdaliště pro děti nebo třeba hřiště na beachvolejbal. Hlavním lákadlem ale nadále zůstává přímý kontakt s říční hladinou a možnost si zaplavat přímo v centru města. „Že Praha v tomto ohledu zbytečně zaostává vnímáme už nějakou dobu. Nápad vytvořit na Vltavě plovárnu se postupně formoval i díky návštěvě několika evropských měst jako Kodaň, Berlín, Vídeň, ve kterých obdobné projekty fungují,” dodává Boháč.

Organizace Baden Baden vznikla za účelem obnovy Plovárny na Štvanici a tvoří ji skupina přátel, kteří se dlouhodobě zajímají o pražský veřejný prostor. Mají za sebou projekty sportoviště Containall Stromovka a kulturního centra Containall Stalin, výstavy Pražské Pokoje a dále kulturní centrum Dejvická Klubovna a letní festival Povaleč a v neposlední řadě se podílí na projektu Fuchs 2 v bývalé Fuchsově kavárně na štvanickém ostrově.

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,