Dráždany – nezapomenutelný průvodce německou minulostí i dneškem

Drážďany, německy Dresden, jsou hlavním městem německé spolkové země Sasko. Na březích Labe v těchto místech existovalo sídliště už v době kamenné. První písemná zmínka o městě pochází z roku 1206, název znamená „obyvatelé lužních lesů“, což odkazuje na první slovanské osídlení. Jazykem lužických Srbů, kteří tuto část Německa v historii osídlili, jsou nazývány Drježdźany, slovem vycházejícím z praslovanského slova drezga: „les, houština“.

Drážďany byly hlavně v minulosti nazývány také „Florencií na Labi“, což původně souviselo především s uměleckými sbírkami. Zároveň se vyznačují barokní a středomořsky stylizovanou architekturou. 

Velký rozvoj Drážďany zažily na přelomu 17. a 18. století. Tehdy se město rozvinulo v umělecké a kulturní centrum, kde se nacházely velmi cenné umělecké sbírky. Velkou pohromou byla pro Drážďany druhá světová válka. Americko-britské bombardování v únoru 1945 zničilo na 60 % města, téměř celé centrum bylo srovnáno se zemí. Nejcennější památky bylo ale následně postupně obnoveny.

Dnes je město je čtvrtým největším německým městem. Stalo se jedním z center vývoje moderních technologií a IT v zemi, a proto jsou Drážďany také někdy nazývány jako Sillicon Saxony.

Za většinou památek pěšky

Většina památek se nachází v historickém Starém městě a projdete je v klidu pěšky. Za dominantu města je považován kostel Frauenkirche, vůbec nejznámější památka Drážďan, především jako symbol poválečné i postkomunistické obnovy východního Německa. Kostel byl při bombardování v únoru 1945 zcela zničen a 50 let byl ponechán v troskách. Jeho nákladná rekonstrukce do původní podoby proběhla mezi lety 1994 a 2005. Jako akt usmíření bylo na vrchol kostela umístěno královské jablko; autorem je britský zlatník, jehož otec se účastnil náletů. Za časů komunistické NDR se na obrovsky nákladnou rekonstrukci peníze pochopitelně nenašly, pomohlo až sjednocení Německa.

Druhou významnou památkou Drážďan je zdejší Rezidenční zámek. Architektonicky jde o jednu z nejkrásnějších drážďanských staveb. Byla rezidencí saských vládců. I zámek byl za druhé světové války přeměněn v hromadu suti a kompletní rekonstrukce skončila až v roce 2013. Zámek dnes funguje jako muzeum a skýtá několik tematicky zaměřených sálů, které vystavují cenné sbírky saských vládců. 

Dalším proslulým turistickým lákadlem je barokní komplex Zwinger, který si po vzoru francouzského Versailles nechal vystavět saský kurfiřt a polský král August Silný v 1. polovině 18. století. Areál dnes funguje jako sídlo muzeí a galerie, z nichž nejnavštěvovanější je Galerie starých mistrů, kde je k vidění třeba Raffaelova Sixtinská madona s ikonickou dvojicí andělů „opírajících se“ o rám obrazu. Další významnou sbírku skýtá sbírka porcelánu se skvosty míšeňské porcelánky. Zajímavou je i sbírka historických fyzikálních a astronomických přístrojů, která je ve zdejším Matematicko-fyzikálním salonu.

Srdce německé opery

Zwinger navazuje na náměstí Theaterplatz, tedy Divadelní náměstí. Tam je další významný objekt – opera Semperoper, pravděpodobně nejslavnější budova opery v celém Německu. Opera v novorenesančním slohu, později přestavěná novoklasicky, tu byla prvně otevřena roku 1841 a konala se zde řada premiér slavných oper – třeba skladatelů Richarda Strausse i Richarda Wagnera. 

Z dalších míst ve městě zmíníme někdejší renesanční zbrojnici Albertinum, ve které dnes sídlí Galerie nových mistrů (Galerie Neue Meister). Ta vystavuje obrazy vytvořené od 18. století dále. K vidění tu jsou třeba obrazy Marca Chagalla či Claude Moneta. Milovníky parků a botaniky nenechá chladným park u zámku Pillnitz s více než dvě stě let starou kamélií a dalšími skoro třemi tisíci rostlinami.

V Drážďanech je také zoologická zahrada, dále se tu můžete projet po Labi v rámci plaveb na kolesovém parníku a také sem velké množství turistů míří za nákupy. Většina turistů sem vyráží hlavně v době adventu, aby navštívili nejstarší a nejproslulejší vánoční trh v celém Německu – Striezelmarkt. Poprvé se konal v roce 1434. 

Nacistická disciplína – propaganda

Pro toho, koho zajímají dějiny nacismu, je zajímavé zhlédnutí bývalého Luftgaukommanda IV.

(dnes volně přístupné budovy Bundeswehru a dalších organizací), který je ukázkovým příkladem nacistické architektury. Celková koncepce s nádvořím a spojovacími chodbami spoluvytváří pod heslem disciplína – monumentalita – propaganda vzorovou realizaci oněch let. Tento soubor staveb je na ulici Augusta Bebela 19, poblíž Hlavního nádraží.

A symbol dnešních Drážďan? Na přelomu století byla v centru Drážďan, v rohu Velké zahrady, postavena skleněná manufaktura koncernu Volkswagen. Před očima návštěvníků se tu kompletují luxusní limuzíny této značky. Futuristický objekt (je zde 27 tisíc metrů čtverečních skleněných ploch) ohromuje designem, konají se tady i koncerty vážné hudby. Jsou tu i prohlídky v češtině. Návštěvu lze objednat na adrese: infoservice@glaesernemanufaktur.de.

A poslední tip: Německé muzeum hygieny. V jedinečném evropském muzeu je člověk středem dění. Stálá expozice “Dobrodružství člověk” prezentuje návštěvníkovi za pomoci exponátů, interaktivních prvků a mediálních stanic fascinující svět člověka, jeho těla a zdraví. Podrobnosti lze nalézt ZDE. Pokud stihnete tohle všechno navštívit, máte za sebou slušného průvodce německými dějinami, od časů samostatných německých státečků až po dnešek. 

Za zábavou do čtvrti Neustadt

A jak se z toho přívalu silných dojmů vzpamatovat? Asi nejlépe v zábavní a studentské čtvrti Neustadt , která nabízí několik stovek báječných hudebních klubů, výtvarných galerií, zajímavých prodejen, hospůdek a kaváren. 

Mohlo by vás zajímat

Nejčtenější v kategorii Travel