I Porsche jede na baterky

Zatímco klasická automobilová generace se ještě stále neumí rozloučit s benzínem či dieselem, pro mladší ročníky představují alternativní pohony jasnou budoucnost. Stejně reagují i největší světové automobilky. Zdá se, že s elektrickým segmentem se jim otevírá nová zákaznická základna.

Taycan je nejen mega elegantní, ale také první plně elektrické sportovní auto Porsche. Jak výrobce právě oznámil, v první polovině roku prodali 4 480 Taycanů (ve stejném časovém období prodala Tesla 22 800 automobilů). Kupci dávají Porsche o nové elektrocestě za pravdu. Přibližně každý druhý nový majitel Taycanu si koupil Porsche poprvé a zákazníci jsou v průměru mladší než „normální“ generace Porsche. Přičemž ceny začínají od sto tisíc euro a výše.

Porsche získává doposud baterie od korejské společnosti LG Chem. Nyní se však autovýrobce domluvil s dodavatel Cumstomcells a chtějí společně vyvíjet a vyrábět bateriové články pro novou generaci sportovních automobilů. Cumstomcells dnes patří k předním výrobcům speciálních lithium-iontových bateriových článků v Německu. Jejich generální ředitel Leopold König uvádí, že od roku 2021 by měli být schopni zpracovat až 500 000 bateriových článků ročně. Jediné, co chybí, je schválení EU. Německá vláda chce projekty na výrobu baterií podpořit částkou tři miliard euro.

Zatímco na trhu výroby baterií doposud dominují hráči ze zemí mimo EU – např. BMW má zajištěnou dodávku do roku 2025 u čínského výrobce CATL, malé výrobní středisko v Německu bude moci sloužit úplně novým produktovým řadám. Pro E-sportovní vozy, s velmi specializovanými požadavky a v malém počtu, ideální.

Foto: Porsche

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Petra Gümplová: Německo je země orientovaná na budoucnost  

“Nevybavuji si, že by se při nějaké vážné debatě někdo obracel k minulosti, pokoušel se minulost nějak zakonzervovat, udržet, nebo nedejbože oživit”, říká politoložka a socioložka z Univerzity Friedricha Schillera v Jeně Petra Gümplová. Zabývá se dlouhodobě demokratickou politikou a globální spravedlností v kontextu klimatické změny a využívání nerostného bohatství.
Přečtěte si

Válka mění internet

Česká republika je od července předsednickou zemí Evropské komise a její role na dalších šest měsíců významně vzroste. Klíčovou roli přitom bude hrát Věra Jourová jakožto místopředsedkyně Evropské komise a nejvýše postavený český politik v Bruselu. S N&N hovořila o budoucnosti internetu, energetiky a také o zločinu a trestu.
Přečtěte si

Pražské Manifesto otevírá pobočku na Postdamer Platz

Potsdamer Platz, náměstí vystavené na základech bývalé Berlínské zdi, patří k turisticky nejnavštěvovanějším místům v Berlíně. Od 25. ledna zde má novou atrakci: uprostřed náměstí otevřel na ploše 4 400 qm své brány, původně český projekt, Manifesto Market. S celkem 22 restauracemi a čtyřmi bary se podle provozovatele jedná o největší food hub v Evropě.

Nejčtenější v kategorii Business