KaDeWe k nepoznání

Je to 113 let, co otevřel brány nejznámější obchodní dům v Berlíně, KaDeWe — největší obchodní centrum na evropském kontinentu. Denně jej navštívilo přes 50 tisíc hostů! Ano, musíme použít čas minulý. Od dnešního dne je KaDeWe totiž zavřené.

Přece jenom s neklidným tušením jsem se do KaDeWe včera vydala. Kam? No přece na 6. patro, na to “posvátné” místo, kde se Berlíňané pravidelně schází. Oddělení gurmánů v 6. patře je největším evropským oddělením pro delikatesy. 

Dům byl prázdný k nepoznání, jen hloučky prodavačů mi naznačily, že je otevřeno. Na můj dotaz, jak dlouho ještě, mi nikdo odpovědět neuměl. A kde jsem potkala nejvíce lidí? To asi není těžké uhádnout…. u stánku s Plzeňským pivem. Mimochodem prodejní místo, kde denně proteče/proteklo nejvíce hektolitrů Plzeňského v celém Německu.

Večer ve 20 h se domem rozneslo: „Od rána 18. 3. bude KaDeWe zavřené, zaměstnanci si můžou odnést sebou domů z potravinářského oddělení na 6. patře tolik věcí, kolik unesou.“ Plánovaná doba uzavření je dva měsíce. Zatím. 

Foto: Danuše Siering

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Jak se z hippies stanou občané

Přední český (ale vlastně česko-německý) komentátor společenského dění a odborník na systemické konstelace Jan Bílý o svých letech v zemi, jež se (bohužel) snaží popřít všechno špatné.
Přečtěte si

Berlín – kosmopolitní metropole milionářů i vězněných černých pasažérů

Pohled do statistické ročenky pro Berlín a Braniborsko odhaluje některá zajímavá fakta o životě v německé metropoli. O uvažování i finanční situaci jejích sociálně slabých obyvatel vypovídá dobrovolný pobyt ve vězení mnohých dlužníků, kteří než by uhradili pokutu za jízdu načerno, raději obětují vlastní svobodu. Na druhou stranu má Berlín – nikterak překvapivě – i mnohé až pohádkově bohaté obyvatele, kteří tu nachází veškerý myslitelný servis nejen pro vlastní pohodlný život, ale i pro svá domácí zvířata.

Nejčtenější v kategorii Society