Krásné a přitom hrozivé fotografie naší planety

Oil from BP Deepwater Horizon spill at the Gulf Macondo well floats on the Gulf of Mexico
Jedovatě zelené až ohnivě červené letecké záběry jsou na první pohled  fascinující a připomínají abstraktní umění. Ale fotografie Henryho Faira z New Yorku se zabývají úplně jinou tématikou.Jedovatě zelené až ohnivě červené letecké záběry jsou na první pohled fascinující a připomínají abstraktní umění. Ale fotografie Henryho Faira z New Yorku se zabývají úplně jinou tématikou.

Ukazují, co jsme udělali z naší krásné modré planety. Jak obrovské jsou lidské dopady na životní prostředí, které vznikají např. těžbou uhlí, frackingem nebo chovem zvířat. Jak náš každodenní život ovlivňuje problém s plasty v oceánech. Co znamená naše krmivo pro klima. Jak udržitelně řešíme přírodní zdroje.

artefakte-vystava-zivotni-prostredi-letecke-zabery-planeta-6
Industrial scars
 artefakte-vystava-zivotni-prostredi-letecke-zabery-planeta-2.
When coal is burned, various filters and scrubbing methods are used to remove pollutants (sulfur dioxide, mercury, arsenic, lead, cadmium and other toxic heavy metals, and trace amounts of uranium) from the exhaust. This does nothing to abate the global warming gasses like CO2 and SO2 that are produced. These captured solids and the ashes are stored in giant holding ponds, which become massive human and environmental hazards.
artefakte-vystava-zivotni-prostredi-letecke-zabery-planeta-5.
Waste pit at brown coal mine

Most mezi uměním (ART) a vědou (FACTS) vytváří speciální výstava ARTEFAKTE. Řeší environmentální témata: výživu, energii, klima, vzduch a vodu.

Fotograf Henry Fair k jeho práci dodává: „Naše konzumní společnost bohužel  žije z nekontrolovaného využívání kolektivních a životně důležitých zdrojů, jako je čistý vzduch, voda a stabilní klima. Současný stav našeho životního prostředí se mě moc dotýká. Jako umělec, který myslí jako vědec, vytvářím práce, které zobrazují tento zásah člověka v přírodě, ve formě, která diváka fascinuje a zároveň má probudit touhu dozvědět se víc. ”

artefakte-vystava-zivotni-prostredi-letecke-zabery-planeta-4
Oil refinery
artefakte-vystava-zivotni-prostredi-letecke-zabery-planeta-8
Water purification plant
 artefakte-vystava-zivotni-prostredi-letecke-zabery-planeta-7
Overburden at lignite mine spread in interesting pattern
artefakte-vystava-zivotni-prostredi-letecke-zabery-planeta-3
Oil from BP Deepwater Horizon spill at the Gulf Macondo well floats on the Gulf of Mexico

Výstava vznikla ve spolupraci s Výzkumným centrem Evropské komise a je k vidění až do 8. září v Museum für Naturkunde Berlin.

artefakte-vystava-zivotni-prostredi-letecke-zabery-planeta

Text Danuše Siering Foto Henry Fair

Mohlo by vás zajímat

FB Alexandry Koláčkové
Přečtěte si

Kulturní průvodce na léto do Prahy i Berlína

Sculpture Line 2022 – sochy opět vyrazí do ulic Vše plyne a vše se mění. Další ročník sochařského festivalu Sculpture line se uvelebil na náměstích, prostranstvích a zákoutích českých, moravských a evropských měst, aby i v komplikované společenské situaci demonstroval sílu sochařského umění. Jakousi základnou…

Nejčtenější v kategorii ArtDesign