Lompscher končí! Ironická rezignace autorky zastropování nájemného v Berlíně

Katrin Lompscher, bývalá členka SED, nyní členka strany Die Linke, do minulého týdne berlínská senátorka pro vývoj města a bydlení. Autorka vysoce kontroverzního zastropování nájemného v Berlíně musela kvůli daňovému úniku odstoupit ze své pozice. Ironií je, že opouští své místo ne kvůli dramatickým chybám, které v Berlíně udělala, ale kvůli prohřešku ve výši 7 tisíc euro.

Katrin Lompscher.

V oblasti výstavby nových bytů v Berlíně byla senátorka slušně nazývána “odpůrkyní” nové výstavby. Místo stavby nových budov viděla svůj úkol v zabraňování jakékoliv výstavby. To se jí neuvěřitelně dlouho dařilo. Počet výstavby nových bytů v Berlíně se od roku 2017 trvale snižoval natolik, že každoročně bylo schváleno méně nových projektů než v roce předchozím. I to je jeden z hlavních důvodu dnešního naprostého nedostatku bydlení v berlínské metropoli. Během jejího senátorského funkčního období se počet celkových stavebních plánů ve městě snížil na polovinu! Protože investoři v Berlíně byli až doposud považováni za nepřátelé, dosáhla metropole velmi smutného prvenství. Čas, který se odhaduje, než bude vypracován plán budoucího rozvoje, čítá 8–12 let. V důsledku toho se zhoršuje nejen kvalita domů, ve kterých lidé bydlí, ale rapidně roste i nedostatek bydlení a nájemné i ceny koupě bytů stoupají extrémně. 

V Berlíně bylo vytvořeno 57 milieu chráněných oblastí, kde jsou práva vlastníka domu omezená. Bez oficiálního schválení nemůže majitel udělat žádnou změnu. Dokonce i přidání druhého umyvadla nebo zvětšení koupelny lze považovat za luxus a může být zakázáno.

K tomu všemu schválila Lompscher ústavní zákon, tzv. zastřešování nájemného, ​​který limituje nejen nájemné směrem nahoru, ale také má za cíl snížit stávající nájemné. Zákon přinesl na nemovitostním trhu tolik nejistoty, že majitelé bytových domů v současné době z důvodu nízkých příjmů nemají žádné ambice investovat do rekonstrukce či opravy nemovitostí. Je dobře známo, jak tato cesta v NDR, v politickém domově Lompscher, skončila.

Kromě toho se stále více ozývají hlasy, že zákon je protiústavní, protože stát Berlín nemá v těchto oblastech žádnou legislativní pravomoc. FDP a CDU již zahájily řízení o kontrole před spolkovým ústavním soudem.

To by byly rozhodující důvody, proč by paní Lompscher měla už dávno odstoupit. Její odstoupení ale nastalo až poté, co selhala osobně. Daňovému úřadu nenahlásila příjmy ve výši 15 427 euro. Poté, co nesprávná fakturace vyšla najevo, vrátila částku 7 000 euro a potvrdila, že nejednala úmyslně. 

Začátkem týdne bylo ale zjištěno, že senátorka nenahlásila ani odměny za funkce v dozorčí radě v několika státních podnicích. Jak se nyní ukázalo, učinila tak už v letech 2017, 2018 a 2019. Ironií je, že svůj post opouští kvůli poměrně malé nepřesnosti, a ne kvůli desítkám milionů způsobených škod a jejich důsledkům, které budou v příštích letech Berlín zatěžovat. Lompscher může pozorovat následky své práce z dálky. S okamžitou platností rezignovala na post senátora. 

Nejčtenější v kategorii Society

Nejčtenější v kategorii Business